To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Aqua Forum Akwarystyczne
FORUM akwarystyczne - akwarium, akwarystyka. Forum każdego akwarysty, tu otrzymasz odpowiedź na każde pytanie związane z akwarystyką

Choroby - Paraliż ryb??

ajk26 - 29 Grudzień 08, 19:39
Temat postu: Paraliż ryb??
Co może powodować paraliż u ryb? Ryby padają na dno jak sparaliżowane i jak próbują pływać to im to nie wychodzi i padają z powrotem na dno? Ktoś się już spotkał z tym zjawiskiem?
Jaro69 - 29 Grudzień 08, 19:43

Obsada, wielkość i wiek zbiornika, parametry wody, filtracja i czy ostatnio coś było wkładane lub wpuszczane do zbiornika, generalnie czy były jakieś zmiany?
ajk26 - 29 Grudzień 08, 20:05

Obsada: 3 x giętkoząb, mieczyki, neonki, gupiki, skalary x 3, 4 x ancistrus sp..
Zbiornik: 240 l, wiek 2 miesiące
Filtracja: tetraex 700
Parametry wody: niestety nie sprawdzam bo brak środków na zakup testów
Ostatnio przed świętami dokupiłem dwa małe ancistrusy sp. oraz roślinki. Glonojady były ze sklepu, roslinki od znajomego, który nie miał żadnych problemów ze zdrowiem ryb. W czasie świąt i po świętach padło mi ok 6 ryb, młodych starszych.

Jaro69 - 29 Grudzień 08, 20:11

ajk26 napisał/a:
wiek 2 miesiące

Czy zbiornik był dojrzały przed wpuszczeniem ryb?
ajk26 napisał/a:
mieczyki, neonki, gupiki

Po ile sztuk z gatunku?

Czym karmiłeś ostatnio ryby?

Piscator - 29 Grudzień 08, 20:18

Przypuszczam że maja uszkodzone płetwy piersiowe, miałem u siebie taki problem. Wyławiałeś je, albo przenosiłeś?
ajk26 - 29 Grudzień 08, 20:24

Tak był dojrzały zbiornik.
Mieczyki x 6, gupiki x 9, neonki x 3, gurami x 4 (młode), 5 x kirysek pstry, była para molinezji ale właśnie jedna umiera.
Ryby nie przejawiają żadnych objawów choroby. 2 tygodnie temu padł mi zbrojnik prawdopodobnie na posocznice miał wyłupiaste oczy z biała obwódką, opuchnięty brzuch, nastroszone łuski ( stąd przypuszczam że to posocznica po wystąpieniu objawów usunąłem go z akwarium).

osama - 29 Grudzień 08, 20:25

Piscator napisał/a:
Przypuszczam że maja połamane płetwy piersiowe
A od kiedy to płetwy piersiowe, w których nie ma kości mogą się łamać? Kolejna głupia rada i dostajesz ostrzeżenie.
ajk26 - 29 Grudzień 08, 20:34

pomijając te płetwy piersiowe połamane czy ma ktoś jakąś inną sugestie? Czy może to być tak, że właściwości wody się zmieniły i powodują śnięcie ryb. Bo na chorobę mi to nie wygląda bo brak objawów. Czy naprzykład woda o nieprawidłowym PH lub twardości może powodować takie nagłe śnięcie?
Jaro69 - 29 Grudzień 08, 20:37

ajk26 napisał/a:
Czy naprzykład woda o nieprawidłowym PH lub twardości może powodować takie nagłe śnięcie?

Nie, prędzej jakieś zatrucie. Dlaczego nie odpowiedziałeś na moje pytania?

ajk26 - 29 Grudzień 08, 20:41

Odnośnie ilości sztuk z poszczególnych gatunków to odpowiedziałem kilka postów wyżej.
Karmiłem suchym i mrożonym (wodzień i ochotka) ostatnio kupiłem na próbe mrożonego kryla i daphnie żeby urozmaicić, czy to może byc pokarm skażony?

Jaro69 - 29 Grudzień 08, 20:47

ajk26 napisał/a:
mrożonym (wodzień i ochotka)

I ochotka mogła być tego powodem, a dokładniej zawarte w pokarmie toksyny. Pamiętasz może dystrybutora pokarmu? Czy był to może Karinex?

ajk26 - 29 Grudzień 08, 20:51

Producentem jest Karmeks, stosuje ta samą ochotkę od prawie roku i nic nie było. Kryla i daphnie kupiłem po raz pierwszy.
danielek001 - 29 Grudzień 08, 21:02

Kiedy była ostatnia podmiana wody ? Załącz zdjęcie chorych ryb.
ajk26 - 29 Grudzień 08, 21:14

Podmianę zrobiłem wczoraj 50 l wody, zastosowałem Esklarin. Regularne podmiany robię co 2 tygodnie z zastosowaniem Esklarinu, woda jest odstana. Ze zdjęciem będzie problem, ale spróbuję obrazowo opisać: skalary opadają bokiem na dno ciężko poruszają skrzelami które są szeroko otwarte próbują pływać ale ciągle przewracają się na bok i nie mogą utrzymać kierunku.. Mieczyki, molinezje przysiadają na dnie maja złożoną pletwę ogonowa. Po chwili się ożywiają pływają i później znów siedzą na dnie na koniec znajduje je martwe tak po kilku godzinach. Padają głównie mieczyki, gupiki i skalary, padły już po dwie, trzy sztuki, z neonów tylko jeden dzisiaj.

[ Dodano: 29 Grudzień 08, 19:21 ]
Wydaje mi się, że faktycznie może to być zatrucie. W niedziele kupiłem nowy pokarm i podałem wodzienia z krylem na drugi dzień był wodzień z daphnią, w akwarium nic sie jeszcze nie działo potem znów dałem kryla i na 3 dzień w wigilje padły pierwsze ryby, na drugi dzień też padały. Od Bożego Narodzenia dostawały tylko suchy az do piątku. W sobotę też dostały mrożonkę ale wodzienia z ochotką, w niedziele dałem daphnie i dzisiaj padły już 3 ryby. Chronologia nie jest zbyt dokładna bo odtwarzam to z pamięci, ale pokarmy podawałem w ten sposób.

danielek001 - 29 Grudzień 08, 21:31

Jeżeli podejrzewasz zatrucie pokarmowe zrób rybkom głodówkę ze 2 dni.

[ Dodano: 29 Grudzień 08, 19:33 ]
Wodzeń kupuj żywy, zrezygnuj z mrożonych, bo to nigdy nie wiadomo czy nie były rozmrożone.Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group