To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Aqua Forum Akwarystyczne
FORUM akwarystyczne - akwarium, akwarystyka. Forum każdego akwarysty, tu otrzymasz odpowiedź na każde pytanie związane z akwarystyką

Akwarystyka słodkowodna - Czyszczenie filtra tetra ex700

arek1981 - 3 Grudzień 13, 10:13
Temat postu: Czyszczenie filtra tetra ex700
Witam. Mam pytanie w jaki sposób i jak często trzeba czyścić ten filtr, chodzi mi o to czy przy czyszczeniu wyjmować wszystkie pojemniczki i płukać pod wodą czy nie, żeby nie zabić flory bakteryjnej jaka się już w nim wytworzyła? (ponad 3 tygodnie akwarium stało bez ryb) podmieniłem wode przed zakupem - więc jak prawidłowo je czyścić?
deXter - 3 Grudzień 13, 10:43

Im rzadziej tym lepiej ;]
dlatego poleca się danie gąbki na rurę ssącą filtra, a cały kubeł zasypaniem ceramiki.

Hunter - 3 Grudzień 13, 10:43

Jak przepływ mocno spadnie.
Najlepiej jest założyć prefiltr na wlot. Wyłapuje mechaniczne zabrudzenia. Wtedy czyścisz tylko prefiltr, a kubeł nie otwierasz przez długie miesiące, nie naruszając biologicznej filtracji.

Edit: Dex był szybszy :P

arek1981 - 3 Grudzień 13, 14:03

Dzięki koledzy za słuszne uwagi...

A wkłady co ile trzeba wymieniać?

Hunter - 3 Grudzień 13, 15:11

arek1981 napisał/a:
A wkłady co ile trzeba wymieniać?

Większość chemicznych raz na 2-3 miesiące.
Mechaniczne, jak się zużyją. Gąbki to wytrzymują lata, wata po pewnym czasie zużywa się.
Biologiczne najlepiej w ogóle. Jak już naprawdę zarosną tak, że przepływ mocno spada, warto przepłukać z grubsza. Mogą też stracić swoją porowatość, np zarosnąć glonem, zajść kamieniem. Czasami wystarczy przepłukać, czasami trzeba wymienić. Zależy od sytuacji.

osama - 7 Grudzień 13, 13:44

deXter napisał/a:
Im rzadziej tym lepiej ;]
Mam nieco inne zdanie. Filtr kubełkowy znakomicie zamienia NH3/NH4 na NO2, dalej na NO3. I co dalej? No nic, mamy bombę azotową w filtrze. NO3 można zbijać podmianami wody, pomagają w tym rośliny, ale przy zbiorniku z dużą ilością ryb to może być mało. W 240l mam mnóstwo roślin, które żrą azot, a jednak po ok 4 miesiącach bez płukania filtra zaczynają dominować glony. Po wyczyszczeniu kubła po dwóch tygodniach glonów jest znacznie mniej, zatem azot wraca do właściwego poziomu.

Generalnie jestem coraz większym przeciwnikiem kubłów, jeśli kaskada wystarczy do likwidowania NH4 i NO2, to nie ma sensu wydawać pieniążków na kubły, które lubią magazynować duuuuużo syfu. IMO najlepszym wyjściem jest filtr panelowy lub FBF + mechanik z gąbką.

deXter - 7 Grudzień 13, 14:09

Coś w tym jest ;] W końcu FBF sam się czyści, dlatego coraz mocniej po głowie mi chodzi przerobienie mojego Eheima na FBF'a :)
marqq - 7 Grudzień 13, 14:56

Obejrzyj sobie arek1981,film przedstawia prawidłowe czyszczenie filtra zew.

http://www.youtube.com/watch?v=-QaLa0yJ8WM
Pozdro:)Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group