Uprawa rotall

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Uprawa rotall

Postautor: skrzatekMK » 29 listopada 16, 20:49

jowtek pisze:Trzeba uciąć i stożki w ziemię :) Może też dokupię jeszcze trochę innych odmian rotali bo tył trzeba zagęścić :) chyba że jak Tobie się zagęści sprzedasz trochę sadzonek :)


Trzeba ciąć. Lepiej dokup. Ja dopiero będę sadził w niedzielę i nim mi się zagęści to trochę czasu minie.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Uprawa rotall

Postautor: Hunter » 29 listopada 16, 22:15

skrzatekMK pisze:Kurdę jakoś nie znalazłem nigdzie informacji o tym, że mają mieć mało NO3 i PO4.

Poczytaj wykłady Toma Barra o EI. Między innymi dlatego zaleca system nawożenia macro 3x w tygodniu z 2 dniową przerwą przed podmianą ;) Kolejną wzmiankę znajdziesz w innym hobby, ale też związanym z uprawą roślin. Fora roślin owadożernych - tam znajdziesz wzmiankę, że roślina głodna, to roślina czerwona. Przygładzona puszcza pigment. Wracają do roślin wodnych, sam sprawdź na własnym akwarium ;) Daj im światła i wyzeruj nawozy.

Zresztą metod jest sporo. Żyzne podłoże, odpowiednie widmo, przedawkowanie Fe czy Mn, to tylko kilka z tych popularnych metod. Oczywiście nie każda się sprawdzi na każdej roślinie.

skrzatekMK ptak prawdę mówiąc to u Ciebie jest coś "nie hallo" ze światłem. :roll: Nie wiem, może widmo nie to? W każdym razie dobrze pamiętam Twój przypadek z pyleniem na szybach :P
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Uprawa rotall

Postautor: skrzatekMK » 30 listopada 16, 17:09

Hunter pisze:że roślina głodna, to roślina czerwona. Przygładzona puszcza pigment.

Przy moim NO3 -10 i PO4 - 1,2 udało mi osiągnąć coś takiego

Obrazek

Sądzisz, że jakbym zszedł z wartościami to było by czerwieniej.

Hunter pisze:Zresztą metod jest sporo. Żyzne podłoże, odpowiednie widmo, przedawkowanie Fe czy Mn, to tylko kilka z tych popularnych metod. Oczywiście nie każda się sprawdzi na każdej roślinie.

To idąc tą drogą zostawię nawożenie aby mieć dalej takie same wyniki i dołożę kulek GT pod rotale aby wzbogacić podłoże + może zwiększę żelazo. Ale żelazo dopiero jak bardziej rozkrzewią.

Hunter pisze:skrzatekMK ptak prawdę mówiąc to u Ciebie jest coś "nie hallo" ze światłem. :roll: Nie wiem, może widmo nie to? W każdym razie dobrze pamiętam Twój przypadek z pyleniem na szybach :P

Ale pamiętaj, że problemy z pyleniem miałem przez mianą oświetlenia. Teraz mam 3*24 ustawione na całej długości pokrywy i pylenie jest dużo mniejsze. I jeśli występuje to na całej długości szyby.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Uprawa rotall

Postautor: abiba » 30 listopada 16, 19:51

cyt.: " Przy moim NO3 -10 i PO4 - 1,2 udało mi osiągnąć coś takiego

...

Sądzisz, że jakbym zszedł z wartościami to było by czerwieniej."

Osobiście zszedłbym z PO4 o 30-50% . Przy takich parametrach osiagnałem najfajniejsze wybarwienie . Moim zdaniem w powyższym układzie masz nadmiar fosforu który jak sądze hamuje wybarwienie

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Uprawa rotall

Postautor: skrzatekMK » 30 listopada 16, 20:40

abiba pisze:Osobiście zszedłbym z PO4 o 30-50% .


Rozumiem, że z NO3 też o tyle %.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Uprawa rotall

Postautor: abiba » 30 listopada 16, 22:52

Nie - NO3 nie ruszałbym .
Przynajmniej ja tak mam i wybarwienie naprawdę ciekawe .

(Fe też trzymam na dość wysokim poziomie )

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Hodowla rotall

Postautor: skrzatekMK » 6 grudnia 16, 19:18

Hunter pisze:Tnij nie niżej jak tuż nad 3 węzłem licząc od podłoża. Potem zagęszczasz tnąc co jeden.


Pytanie czy tak samo tnie się każdy rodzaj rotali? Tak samo ciąć Macrandre czerwoną, coloratę czy wallichii? Macrandra ma dużo większe liści niż pozostałe.

btw z rotal mam posadzone:
Rotala macrandra red
Rotala macrandra green
Rotala sp. 'Colorata'
Rotala sp. ''Nanjenshan''
Rotala wallichii
Rotala rotundifolia

Aktualnie wygląda to mało okazale, ale może będzie lepiej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Hodowla rotall

Postautor: Hunter » 6 grudnia 16, 19:53

skrzatekMK pisze:
Hunter pisze:Tnij nie niżej jak tuż nad 3 węzłem licząc od podłoża. Potem zagęszczasz tnąc co jeden.


Pytanie czy tak samo tnie się każdy rodzaj rotali?

Każdy łodygowiec :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
jowtek
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 216
Rejestracja: 15 czerwca 16, 13:07

Re: Uprawa rotall

Postautor: jowtek » 6 grudnia 16, 20:45

No dobra a jak sadzonki mają więcej jak 3 węzły to po jakim czasie od posadzenia ciąć ?

jak się pokaże już nowy liść na górze ?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Uprawa rotall

Postautor: Hunter » 6 grudnia 16, 21:18

jowtek pisze:No dobra a jak sadzonki mają więcej jak 3 węzły to po jakim czasie od posadzenia ciąć ?

jak się pokaże już nowy liść na górze ?


Daj im czas się ukorzenić. Nie wiem ile :) Średnio na jeża. Jak już będziesz widział, że roślina jest w dobrej kondycji i zdrowo rośnie to tnij.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: Uprawa rotall

Postautor: skrzatekMK » 16 grudnia 16, 20:41

Minęło 12 dni od posadzenia rotal. Dziś wyglądają tak:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ogólnie urosło. W tą niedzielę będę robił przycinkę ponad 3 międzywęzłem.

To co mnie zastanawia, to jakoś duże odległości miedzy węzłami mają. Światła im mało, że się wyciągają? W końcu mają 0,8W/l. Czy nawozu?
Rotala Colorata jakoś dziwnie nie chce rosnąć do góry tylko się kładzie i puszcza korzenie towarzyszące w podłoże. Natomiast wallichii pokryła się krótkimi nitkami :zly: i wygląda tak nieciekawie.
W poprzednią niedzielę miałem NO3~15 mg/l, PO4~1,8 mg/l, Fe~0,1 mg/l i CO2~37,7 wg tabelek. W porównaniu do zeszłego tygodnia w tym podałem trochę więcej NO3, K i Fe. Zobaczymy jak będzie w tą niedzielę z parametrami i najwyżej zmodyfikuję nawożenie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 42 gości