zielony pył na szybach

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 26 lutego 17, 13:22

Cześć,

Mam problem z zielonym pyłem na szybach. Przyznam się, że doprowadziłem go chyba samemu. Mianowicie zaczął on się pojawiać w dużych ilościach po tym jak przez przypadek wyrwałem rośliny z dna. Było to ponad miesiąc temu. Jako dno mam ziemię ogrodową przykrytą żwirem (2 letnią). Dno zasilam również kulkami nawozowymi. I podejrzewam, że jak wyrwałem tą roślinę to coś się przedostaje do wody. Na oko jak oglądam akwarium to nie widzę nigdzie aby przebijała się ziemia lub wyszła kulka, ale pewnie gdzie coś jest. Od 3 tygodni nie podaję mikro, a od tygodnia również Fe. Nawożę około 25mg/l NO3, 1,6mg/l PO4 i 24mg/l K na tydzień. Makro podaję w niedzielę po podmianie, we wtorek i czwartek. Mikro podawałem we poniedziałek i środę. Piątek i sobota bez nawożenia.
Parametry wody przed podmianą: NO3 - 10, PO4 -1,8, pH - 6,4, kH - 5, gH - 6. Dziś Fe wyszło 0.

Świecę mocą 0,8W/l przez 9 godzin.

Akwarium po tygodniu wygląda tak jak na zdjęciach.
Obrazek
Obrazek
Obrazek


Pomożecie co z tym fantem zrobić

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: zielony pył na szybach

Postautor: abiba » 26 lutego 17, 18:15

moim zdaniem parametry mówią same za siebie - za dużo fosforu.

Piszesz że dozujesz również fosfor więc łatwo to skorygujesz przez poważne zmniejszenie tego składnika albo wręcz odstawienie . Inną drogą bedzie zwiększenie azotu ale czy lepszą ? może być niemiłe dla obsady

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: zielony pył na szybach

Postautor: Doody » 26 lutego 17, 18:42

Podniesienie azotu nawet do poziomu 40ppm nie zrobi krzywdy rybom. Ale zgadzam się, że lepiej obniżyć fosfor do poziomu 1,0ppm a podnieś azot tylko do 12-15ppm. Nie odstawiałbym fosforu (jak i każdego innego makroelementu) całkowicie bo to destabilizuje zbiornik.
Osad zeskrob skrobaczką do szyb (są takie specjalne z metalowym ostrzem).
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 26 lutego 17, 19:14

A co z mikro? Przywrócić podawanie?

Doody pisze:Osad zeskrob skrobaczką do szyb

Pod samą gąbką schodzi bardzo łatwo.

A co do PO4 to podam 0,4 mg/lw tym tygodniu.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: zielony pył na szybach

Postautor: Doody » 26 lutego 17, 20:28

Mikro ogranicz o połowę i obserwuj rośliny czy nie mają niedoborów. Jak schodzi gąbką to super :wink:
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
slaeer
Fish Master
Fish Master
Posty: 1360
Rejestracja: 22 kwietnia 14, 20:07
Lokalizacja: Olsztyn

Re: zielony pył na szybach

Postautor: slaeer » 4 marca 17, 06:12

Jak schodzi gąbką i fosfor jest wysoko to śmierdzi sinicą.
Było Tanganika 240 l
http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?f=13&t=44388
Jest Tanganika 264 l

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 5 marca 17, 13:39

Sinic nie widać :P

Dziś pomiary wyszły: NO3 - 10, PO4 ~ 0,5, pH - 6,2, kH - 5, gH - 6, Fe - między 0,05 a -0,1.

W tym tygodniu podałem dużo mniej fosforu bo 0,4mg/l. W tm tygodniu podam tak z 0,7 aby za tydzień uzyskać więcej niż 0,5 ale mniej niż 1.

Co do pyłu to też było go dużo. Na razie nie zauważyłem różnicy, wliczając, że w połowie tygodnia przecierałem szyby.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 12 marca 17, 12:59

Dziś pomiary wyszły: NO3 - 10, PO4 ~ 0,5, pH - 6,2, kH - 5, gH - 6, Fe - 0,1.

Jeśli chodzi o pylenie to różnicy nie widać, za to zielonych nitek jest coraz więcej. Także podnoszę podawanie PO4 do 1,3mg/l na tydzień, aby za tydzień osiągnąć około 1 PO4. Przy okazji będę bliżej stosunku 10:1, bo teraz to mam 20:1. Już wolę ten pył niż nitki.

Zastanawiam się tylko, czy nie zmniejszyć mocy światła wyłączając jedną świetlówkę i w ten sposób zmniejszając moc z 0,8 do 0,53w/l?

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 23 kwietnia 17, 12:14

Cześć,
Minął ponad miesiąc i sytuacja wygląda następująco:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Parametry wody z dziś:
NO3 - 10
PO4 pomiędzy 0,6, a 0,8
pH - 6,4
kH - 4
gH - 5
Fe - 0,2.

Oprócz tego pyłu żadnych glonów nitkowych nie ma. Gdzieniegdzie zielenica punktowa się znajdzie, ale w małych ilościach. Nie zauważyłem aby na pył miało wpływ podawanie micro czy Fe. Rośliny rosną prawidłowo.
Pył schodzi z szyb bardzo łatwo i w momencie rozpyla się w całej toni wodnej. Po podmianie wody praktycznie od razy siada z powrotem na szybach. Po następnych kilku dniach zaczyna schodzić z bocznych rejonów szyb i zagnieżdża się tak jak widać na fotkach.

W ramach walki z nim w zeszłym tygodniu zmieniłem świetlówkę Aquastar na Grolux i teraz mam 2*Grolux i 1*965. Też za bardzo nie zauważyłem różnicy, ale minął dopiero tydzień i może nie zdążyło zaskoczyć.

Co dalej zrobić aby pozbyć się tego pyłu? :zly: W planach mam, jak za tydzień nic nie ulegnie zmianie, zmienić oba Groluxy na dwa Aquastary. Nic innego mi nie przychodzi do głowy.

Ktoś coś pomoże?

A może zmniejszyć tygodniowe podawanie nawozów tak o 30%? Aby zmniejszyć ilość fosforu nie zaburzając obecnej równowagi NPK.

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 29 maja 17, 14:33

Dla potomnych.

Na chwilę obecną wygląda, że wygrałem z pyłem. Ograniczyłem podawanie PO4 i jest dużo lepiej - pyłu brak.

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: zielony pył na szybach

Postautor: slawekj » 29 maja 17, 17:30

Czytam ... czytam i nic nie napisane o CO2. Przy oświetleniu 0,8W/l obowiązkowo dozuje się CO2. Poziom min 20 ppm.
Pył na szybach to to nic strasznego wystarczy zeskrobać i usunąć. Polecam skrobak TNA na żyletkę. Dolać wody i po bólu. Tak można codziennie aż do unormowania.
Pył to niski poziom azotu, CO2 lub nadmiar mikro. Pytanie jakie mikro, ile manganu ?
Mangan limituje pobór żelaza i odwrotnie. Stosunek FE/ Mn to 2;1. I potas, jest dobry test na K firmy Zoolek.
Nie podawać póki się nie sprawdzi. Poziom już powyżej 15 ppm limituje pobór magnezu. K;Mg 2:1.
Fosforany o ile testy są prawidłowe na poziomie 1.8 ppm nie jest wysoki, wystarczy podnieść NO3 podając KNO3 do poziomu 10:1 PO4.
Limitowanie fosforu limituje zawsze pobierania pozostałych pierwiastków. I karuzela się zaczyna.
Przyczyną pyłu nie był fosfor.
I obowiązkowo raz w tygodniu podmiana wody 50%.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: zielony pył na szybach

Postautor: barttsw » 29 maja 17, 17:55

slawekj pisze:Polecam skrobak TNA na żyletkę
ktory rysuje szyby zalatwilem tak ow

slawekj
Ryba
Ryba
Posty: 276
Rejestracja: 3 stycznia 10, 17:55
Lokalizacja: Warszawa

Re: zielony pył na szybach

Postautor: slawekj » 29 maja 17, 18:02

Używam od lat i brak rys na szkle. Polecany przez Nature Aquarium.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: zielony pył na szybach

Postautor: barttsw » 29 maja 17, 18:06

jak na gflacie to nie zauwazysz na ow kazda mikro ryska widac
zreszta jak wiekszosc magnetycznych jedynie sprawdza sie (u mnie) czysciki H2Ocean

Awatar użytkownika
skrzatekMK
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 682
Rejestracja: 24 lutego 14, 12:19
Lokalizacja: EZG

Re: zielony pył na szybach

Postautor: skrzatekMK » 29 maja 17, 18:33

slawekj pisze:Czytam ... czytam i nic


To tak dla Ciebie.

Światła jest 0,8W/l i CO2 chodzi non stop. Przy Ph 6,6 i kh 4 co2 jest na poziomie 30 ppm.
W swoim nawożeniu tylko ograniczyłem (zmniejszyłem) podawanie po4 reszty nie zmieniając i pył zginął w momencie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości