Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Alina_33 » 20 maja 22, 20:15

Witam. Polecicie jakieś łatwe i szybko rosnące roślinki do małego baniaka? Światło to Aquael Day&Night w wersji dla kostek aquaela. Kostka ma niedużą wysokość, 30, czy tam 35 już nie pamiętam. Jest bojek i są sinice, co jest wkurzające, bo zamiast rośliny wziąć się do roboty, to wolą wegetować. No i to daje miejsce sinicy. Dolewam azotu i żeby nic nie zeszło w ciągu tygodnia, to jakaś kpina. Mam jakieś roślinki, ale nazw nie znam, są w raczej lichym stanie


Baniak ma 19 L, więc wiadomo, że równowagi tam nie ma i nie będzie, a do tego jest problem z dawkowaniem nawozów. Jedno kliknięcie starcza na tydzień, lałam za dużo, to mam sinicę. Potrzebuję rośliny, która szybko mi wystartuje i zostawi sinice w tyle.

jurkin
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 597
Rejestracja: 11 stycznia 15, 21:07
Lokalizacja: Gródek

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: jurkin » 20 maja 22, 22:25

Na przykład - Bacopa monnieri, Ludwigia repens, Ludwigia mini super red, Rotala mexicana, Sagittaria subulata, są też małe anubiasy nana.
Sinica to nieglon, to bakteria, dopuki będzie miała sprzyjające warunki do namnarzania się, to nie zniknie.
Coś że swego doświadczenia, miałem sinice w 160l, w którym świeciła belka pover led. Miała źle dobrane diody i emitowała za dużo widma niebieskiego, po wymianie światła na świetluwki grolux sinice znikały, same. Było to akwarium typu samopas, więc nic z wodą nie było robione. Przetestowałem kilka razy, po włączeniu belki zawsze pojawiały się.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Alina_33 » 22 maja 22, 10:26

Na razie nie stać mnie na wymianę światła. Wymieniam baniak na 30L. Nie ze względu na sinice, po prostu chxę mieć tą kostkę większą. Więcej powierzchni oznacza łatwiejszy dostęp chociażby przy sadzeniu roślin. Przy okazji, to mi się nurzaniec rozpuszcza. Nie żółknie, nie brązowieje, rozpuszcza się. Szkoda, lubię tą roślinę. Pewnie źle nawożę. Ale nie wiem czy przy sinicy powinnam lać micro? Macro nie leję, bo mi podbija fosfor za wysoko, przestałam lać macro i fosfor stanął na 0,5, a wcześniej miałam 1,5 albo więcej, bo skala barwna zooleka jest dość mało czytelna.

EDIT:

Jak postawię tą 30-stkę to zrobię zakupy bo potrzebuję czegoś co szybko rośnie i pomoże baniakowi z równowagą, ja potrzebuję mnóstwo filtracji biologicznej. Nawet kupiłam razem z tym nowym baniakiem filtr Aquael Fan 1 Plus, zamiast mojego Fan mini. Ma delikatnie większą gąbkę, a do takiej luki na dole, bo gąbka nie wypełnia w Fanach Plus całego kubka, mogę dać coś co akurat potrzebuję, np kawałek ceramiki, lub choćby szyki olchy. Denerwują mnie, bo się rozsypują z czasem i taki brązowy proszek na dnie leży. A tak to będą w miejscu ruchu wody, a jednak nie będą pylić.

Zamówiłam jednak to Micro, od czasu do czasu mogę wlać, zamówiłam też sam potas, czasem mogę wlać Macro, to nie powinno jednorazowo mocno zaszkodzić, a przecież fosfor też musi być, tylko nie w takich ilościach!. Zwykle miałam glony, z glonami umiem sobie poradzić, zwykle wystarczą ze dwie grubsze podmianki i bardziej przemyślane nawożenie, ale z sinicą nie mam doświadczenia. Po prostu, mam mały baniak, słabo produkujący azot, to i ta relacja azot/fosfor jest zachwiana. Mam tylko bojownika i dwa ślimaki. Karmę bojownik ma taką ze sklepu FlowerFish, specjalistyczną, dla białych bojowników, bo nie zawiera karotenów i nie wyłażą bojkowi czerwone plamy. Ta karma jest super i nie dodaje fosforu. Badałam fosfor przez tydzień, karmiąc rybę i lejąc sam azot (on zawiera też trochę potasu, tylko to jest drobnym druczkiem).

Jakub-Kuba
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 maja 22, 16:44

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Jakub-Kuba » 23 maja 22, 07:18

Hej!
Możesz na przykład wziąć: zwartkę wendta, moczarkę kanadyjską, bakopę karolińską oraz żabienicę drobnokwiatową.

Pamiętaj! Im więcej roślin dla bojka tym lepiej!

Jakub-Kuba
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 maja 22, 16:44

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Jakub-Kuba » 23 maja 22, 07:19

Hej!
Możesz na przykład wziąć: zwartkę wendta, moczarkę kanadyjską, bakopę karolińską oraz żabienicę drobnokwiatową.

Pamiętaj! Im więcej roślin dla bojka tym lepiej!

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Alina_33 » 25 maja 22, 16:10

Jakub-Kuba pisze:Pamiętaj! Im więcej roślin dla bojka tym lepiej!



Wiem, wiem właśnie. Może sprawię bojkowi korzonek z mchem doklejonym na kropelkę :) Tylko ciężko o korzonek odpowiedni dla bojka, żeby jakiś ostry i kanciasty nie był, bo się bidulek pokaleczy. Szkoda, że u mnie w mieście nie ma bojowników krótkopłetwych. A na takiego za 2 stówki ponad, to mnie nie stać.

Kostka 30L stoi. Bojek pływa. Leję bakterie i nie przekarmiam, więc nic mu nie będzie. Lepsze to, niż siedzenie we wiadrze. Bez światła i roślin.

Jakub-Kuba
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 maja 22, 16:44

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Jakub-Kuba » 28 maja 22, 12:43

No tak, korzenie są zawsze ostre.
Ale może weźmiesz jakiś kamień ze sklepu i jego czubek ładnie obkleisz mchem a boki może epifitami. Co ty na to?

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Alina_33 » 2 czerwca 22, 17:56

No mam na razie fajny gładki korzeń. Trochę brudzi wodę. Gotowany w soli ponad 3h więc nie powinien już być szkodliwy. Teraz walczę z anubiasem. Nie chcę wiązać go żyłką, tak by była widoczna.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Alina_33 » 6 czerwca 22, 13:31

Mam Ludwigię repens i blednie, gubi liście. Niedługo zostaną same badyle. Ale zamontowałam dziś nowe oświetlenie, może da się to zatrzymać. Można o tym poczytać w dwóch innych tematach, więc już nie dublujmy aż tak treści. Muszę teraz pilnować fosforu i azotu, żeby nie mieć glonów/sinic, według tabelki Redfielda. No i mam teraz macro osobno wszystko. Azot/Potas/Magnes/Fosfor. To ostatnie muszę jakoś wlewać do kieliszka, mieszać z wodą, wlewać mniej, bo na moje małe akwarium to ciężko jest nie przedawkować.

Renya88
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 12 września 22, 08:19

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Renya88 » 21 listopada 22, 13:19

Bojki najpiękniejsze rybki :) i całkiem towarzyskie ;)

Renya88
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 12 września 22, 08:19

Re: Zestaw łatwych roślin do małego akwarium

Postautor: Renya88 » 30 listopada 22, 15:10

A propo jeszcze roślin, co sądzicie na temat sztucznych roślin do akwarium?

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości