Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Komar - kKk
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 stycznia 09, 12:26
Lokalizacja: Kłodzko

Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Komar - kKk » 24 stycznia 09, 20:01

Witam! Mam pytanie co do roślin w akwa 43 l/. Na lampie jest napisane 14/16 W. Żarówka jarzeniowa, która była przy pokrywie - takiej ze sklepu. I tu muszę się przyznać: kompletnie nic nie wiem o pielęgnacji i o hodowli roślinek w akwarium. O hodowli ryb też nic nie wiedziałem - do niedawna, akaarium kupiłem okazjonalnie, za 1/5 ceny i było już z rybami. Do tej pory jak na razie robiłem wszystko nie tak, ale teraz mam zamiar to zmienić, tylko muszę znaleźć osoby, którym oddam rybki.
A więc na razie pływają: jedna molinezja, 2 gupiki, 4 neony, para mieczyków i jeden glonojad. To wszystko się zmieni, obiecuję. Jednak chcę zapytać o rośliny: czy gdzieś jest jakieś miejsce w internecie, w którym jest taki kompleksowy poradnik jak opiekować się roślinami, jak je zasadzić i w ogóle co dalej? Fajnie byłoby najpierw coś takiego przeczytać...
I pytania:
1) Czy w ogóle bez ziemi, bez jakiegoś tam podłoża, tylko w kamykach, będą rosły rośliny?
2) Czy do konkretnych gatunków ryb trzeba sadzić jakieś specjalne rośliny, czy to nie ma znaczenia?
3) Czy są jakieś sposoby bez testów, bez badań na to, żeby stwierdzić czego woda "potrzebuje"?
4) Czy napowietrzanie, takie w filtrze firmy AQUAEL - 1 ma chodzić cały dzień, a w nocy samo poruszanie fali wody w akwarium, czy to za dużo tlenu wtedy będzie w akwarium?
5) Czy w takim małym akwarium stosuje się CO2, czy nie trzeba?
6) I jak to jest z tą wymianą wody? Czy stosuje się w ogóle całkowitą wymianę wody i pełne czyszczenie akwarium, czy nie? Jeśli nie, to co robi się z tym, że widać zanieczyszczenia na spodzie, na kamykach, czy jest jakiś sprzęt "do sprzątania"?
Nie potrafię robić czegoś tak "trochę", dlatego chcę zacząć dobrze - od nowa... Z góry dzięki za wszelką pomoc... Pozdrawiam wszystkich!
Początkujący...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Greek » 24 stycznia 09, 20:14

Komar - kKk pisze:1) Czy w ogóle bez ziemi, bez jakiegoś tam podłoża, tylko w kamykach, będą rosły rośliny?

Rosnąc to może będa ale powoli , bez takiego powera jak przy nawozach. :)
Komar - kKk pisze:2) Czy do konkretnych gatunków ryb trzeba sadzić jakieś specjalne rośliny, czy to nie ma znaczenia?

Nie
Komar - kKk pisze:3) Czy są jakieś sposoby bez testów, bez badań na to, żeby stwierdzić czego woda "potrzebuje"?

Żeby stwierdzić czy parametry są ok i czy trzeba coś poprawić trzeba mieć testy.
Komar - kKk pisze:4) Czy napowietrzanie, takie w filtrze firmy AQUAEL - 1 ma chodzić cały dzień, a w nocy samo poruszanie fali wody w akwarium, czy to za dużo tlenu wtedy będzie w akwarium?

Wystarczy poruszanie taflą wody 24h/na dobę
Komar - kKk pisze:5) Czy w takim małym akwarium stosuje się CO2, czy nie trzeba?
.
Nie ma takiego obowiązku :mrgreen:
Komar - kKk pisze:6) I jak to jest z tą wymianą wody? Czy stosuje się w ogóle całkowitą wymianę wody i pełne czyszczenie akwarium, czy nie? Jeśli nie, to co robi się z tym, że widać zanieczyszczenia na spodzie, na kamykach, czy jest jakiś sprzęt "do sprzątania"?

Podmieniasz 25% co tydzień i zbierasz zanieczyszczenia z dna odmulaczem.

Inna sprawa: masz fatalną obsadę, z ryb które masz moga zostać tylko gupiki.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Komar - kKk
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 stycznia 09, 12:26
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Komar - kKk » 24 stycznia 09, 20:34

A więc jak będę w jakimś normalnym sklepie zoologicznym dobrze wyposażonym w artykuły akwarystyczne, a co za tym idzie w rośliny, to mogę po prostu wybrać te rośliny, które mi się będą podobały? W mojej miejscowości sklep oferuje jakieś 3 lub 4 rodzaje roślinek, a więc szału nie ma! :?
Dlatego zastanawiam się przed wtorkowym wyjazdem do takiego sklepu we Wrocławiu jakie kupić rośliny? Chodzi mi o to, żeby ktoś, kto się na tym zna polecił niekoniecznie jakieś super okazałe, ale błagam - więcej niż 3 gatunki roślin, takich, które bez większego doświadczenia będę mógł hodować w moim akwa. Proszę również przy poradach wziąć pod uwagę moje oświetlenie, które podaję - 14/16 W. Z góry dzięki!
Aha - czyli bez nawożenia też będą żyły te rośliny. A jeśli nawożenie, to czy jest jakieś w płynie i czy można stosować jakąś minimalną dawkę w ciągu np. tygodnia, tak żeby nic się nie stało?
Początkujący...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Greek » 24 stycznia 09, 20:40

To jest świetlówka 14/16W ?
Jeśli tak to nie poszalejesz. To nie jest dobre oświetlenie.
Tylko microsoria , zwartki , anubiasy , mchy , może nurzańce.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Komar - kKk
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 stycznia 09, 12:26
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Komar - kKk » 24 stycznia 09, 21:53

Jeśli można - to poproszę jeszcze o jakieś rośliny mało wymagające. Aha - czy mogę zmienić światło (1 świetlówka na jedną świetlówkę)? Jeśli tak, to na jaką, przy moim małym litrażu? No i przy których roślinach konieczne jest już nawożenie?
Początkujący...

Awatar użytkownika
KaZ
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 703
Rejestracja: 24 października 08, 18:22
Lokalizacja: 3-City

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: KaZ » 24 stycznia 09, 22:38

Komar - kKk pisze:Aha - czy mogę zmienić światło (1 świetlówka na jedną świetlówkę)? Jeśli tak, to na jaką, przy moim małym litrażu?
Można, najlepiej jakaś z kodem 865.
Bez baniaczkowy,
a kiedyś było tak:
45l "My little South America"

Komar - kKk
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 stycznia 09, 12:26
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Komar - kKk » 10 maja 09, 20:01

Jakie inne małe rośliny do małego - 43 l akwarium polecacie?
Początkujący...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Greek » 10 maja 09, 20:02

Komar - kKk pisze:Jakie inne małe rośliny do małego - 43 l akwarium polecacie?
A jakie teraz masz oświetlenie? Czy coś się zmieniło?
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Komar - kKk
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 stycznia 09, 12:26
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Komar - kKk » 10 maja 09, 20:05

AQUA - GLO, 14 W, czyli chyba 1800 K. Wczoraj kupiłem, tylko taką znalazłem. I jak?
Początkujący...

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Greek » 10 maja 09, 20:09

No więc w kwestii roślin nic sie nie zmienia , nadają się tylko mniej wymagające.
Komar - kKk pisze:czyli chyba 1800 K

Taka barwa światła? Pierwsze słyszę :? .
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Komar - kKk
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 23 stycznia 09, 12:26
Lokalizacja: Kłodzko

Re: Jakie rośłiny i innych pytań nie malo... :)

Postautor: Komar - kKk » 10 maja 09, 20:11

18000 - oczywiście!
Początkujący...

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 55 gości