Co zrobic z plagą??

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
boston
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 29 grudnia 04, 23:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Co zrobic z plagą??

Postautor: boston » 30 grudnia 04, 01:32

Witam. Posiadam pięciuset litrowy zbiornik 160x50x60ws.(typ otwarty) Baniak jest zaopatrzony w oświetlenie HQI 2x150W 5200oK( zawieszone 30cm nad lustrem wody), filtr mechaniczno-biologiczny pojemności około 150l pompa główna o wydajności 2500l/h, sterylizator UV 30W, dozowanie CO2 nawozy tropicala bio florin oraz pod żwirowo granulat substrala . Parametry wody PH-6.8 TwW-5on CO 2 -23 ppm T-27oC. Podmiana wody około 25% tygodniowo. Zbiornik jest dosyć gęsto obsadzony roślinami, które wspaniale bąbelkują . Problem tkwi w tym że zaczęły pojawiać się spore ilości glonów zielonych nitkowatych oraz zielone kropki które ciężko usunąć z liści i elementów dekoracyjnych. Nie wiem, co mam z tym zrobić. Dziennie wybieram duże ilości tego zielska lecz chyba na nic. Kupiłem ryby 4szt. kosiarki i 8 szt. glonojada one też sobie nie radzą. Ostatnio dokonałem pomiaru NO3 i poziom jest bardzo wysoki zauważyłem również że pojawiły się spore ilości pęcherzyków powietrza lub co gorsza innego gazu. Mam nadzieję że moje wyposażenie jest na poziomie i nie powinno być powodem mojego zmartwienia. Dodam że jest to nowo założony zbiornik( około 3 tygodnie). Jak możecie to napiszcie jak mam się pozbyć tych glonów. Dziękuję i pozdrawiam.

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: michal111 » 30 grudnia 04, 11:02

ALE AKWA :shock: [Mażenia]

Sterilizatr UV powinien zmniejszać ilość glonów. Poza tym proponuje dać z 25 otosków, więcej kosiarek i może jakieś ślimaki [w końcu to duży zbiornik więdz i duża ekipa sprzątająca]. :ok:

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: kuba!!! » 30 grudnia 04, 11:15

boston,
Dodam że jest to nowo założony zbiornik( około 3 tygodnie). Jak możecie to napiszcie jak mam się pozbyć tych glonów.

ja bym poczekal jeszcze z 3-4tyg i potem kombinowal a teraz glony usuwaj recznie
pozdrawiam
Obrazek

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Idzikowski » 30 grudnia 04, 14:28

No ja też radze poczekać aż się wszystko ustabilizuje dokońca. Dodatkowo prócz tego usuwania ręcznego dokupić jakąs służbe w akwa by czyściła. Do takiego akwarium to stado 10-20 Osotków zakupić i nie powinno być problemu z glonami.

Awatar użytkownika
boston
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 29 grudnia 04, 23:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: boston » 30 grudnia 04, 23:41

Dziękuję wszystkim za pomoc. Postaram się zdobyć tą brygadę sprzątaczy i mam nadzieję że to pomorze.
Życzę wszystkiego najlepszego w nowym roku 2005 sukcesów w chodowli ryb i roślin akwariowych.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Dave » 1 stycznia 05, 13:31

Moze pytam nie na temat a nie chce wysylas e-maila, by bostonowi nie przeszkadzac): Ile ten sprzet kosztowal?

Awatar użytkownika
boston
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 29 grudnia 04, 23:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: boston » 1 stycznia 05, 15:05

Dobre pytanie. Wiesz, że nigdy się nie zastanawiałem. Mogę przypuszczalnie wycenić to na jakieś dwa tysiące złotych, lecz te koszta są na pewno wyższe, ponieważ dużą ilość elementów akwarium wykonałem samodzielnie, więc koszta wahają się jak podałem około dwa tysiące. Początkowo akwarium było zaopatrzone w oświetlenie jarzeniowe( 5szt firmy Hagen), lecz to było trochę mało ze względu na wysokość zbiornika( 60 cm). Nie posiadałem jeszcze wtedy filtra biologicznego, co miało wpływ na stabilizację życia w akwarium. Brak sterylizatora UV no i brak odpowiedniej instalacji elektrycznej z elementami automatyki. Więc jak widzisz akwarium jest jak studnia bez dna, lecz nie liczą się pieniądze tylko efekt i satysfakcja. Pamiętaj, że „maluchem ” też można jechać. Nie liczy się sprzęt, lecz umiejętności.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Dave » 1 stycznia 05, 19:13

Choc nie mow, ze kasa nie robi w tym roznicy. Zeby miec tak zaopatrzone akwarium nie potrzeba tylko umiejetnosci, bo nie powiesz chyba ze sterelizator UV zrobiles recznie :D .

PS.michal111, chyba w koszu trzymasz slownik ortograficzny. Literowki moga sie zdarzac przez przypadek, ale juz nagminnie robic bledy ortograficzne to juz obraza jezyka polskiego:
"Blad w mowie i pismie to, jak tlusta plama na fotografii matki, ktora kochasz"
J. Korczak

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Hawk » 1 stycznia 05, 20:14

bo nie powiesz chyba ze sterelizator UV zrobiles recznie .
a jaki problem zrobić sterylizator UV samemu :lol: ? Wymaga to trochę chęci i małego zaplecza finansowego .
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
boston
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 29 grudnia 04, 23:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: boston » 2 stycznia 05, 16:15

Przepraszam wszystkich za błędy. Pochodzę z Hiszpanii i mam pewien kłopot z pisaniem.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Hawk » 2 stycznia 05, 16:18

boston pisze:Przepraszam wszystkich za błędy. Pochodzę z Hiszpanii i mam pewien kłopot z pisaniem.
Pozdrawiam.

Boston ależ nikt Ci nic niec mówił o jakichkolwiek błędach no chyba, że już oczy nie te mam ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
boston
Ikra
Ikra
Posty: 13
Rejestracja: 29 grudnia 04, 23:30
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: boston » 2 stycznia 05, 23:56

Przepraszam mam jedno pytanko. Zakupiłem ostatnio dwie żabienice i po krótkim czasie zaczęły pojawiać się bladobrązowe plamki na nowych(młodych) liściach. Obecnie na miejscu plamek się dziury. Czy ten efekt jest spowodowany brakiem mikroelementów czy parametry wody są nie odpowiednie a może to jakaś choroba??
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Tomekł
Fish Master
Fish Master
Posty: 1373
Rejestracja: 4 listopada 04, 21:07
Lokalizacja: Trzebinia

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Tomekł » 3 stycznia 05, 09:15

boston, ja myśle ze brak żelaza lub mirkroelementów spowodował taki stan żabienic
Moje akwaria:
72l - Kuchenne rewolucje
27l - Gupikowo
25l - Krewetkowe wzgórze
200l - Ameryka Centralna

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: Dave » 3 stycznia 05, 17:15

Daj Tropical Ferrero lub jakikolwiek inny nawoz z koncowka "Ferrero". To znaczy najczeciej, ze jest to preparat zelazowy.
PS. Jak, na kogos, kto pochodzi z Hiszpanii, to swietnie piszesz po polsku. W swoim poprzednim poscie mowilem o Michale.

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Co zrobic z plagą??

Postautor: kuwasa » 4 stycznia 05, 19:11

A ten Tropical to Ferro-aktiv

ps.
Jak, na kogos, kto pochodzi z Hiszpanii
Według mnie, wielu Polaków urodzonych w Polsce mogłoby Ci pozazdrościć ortografii i gramatyki.
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 67 gości