Diody LED - zagadka

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
czapka

Diody LED - zagadka

Postautor: czapka » 13 lipca 09, 13:31

Witam wszystkich, ponieważ to mój pierwszy post na tym forum.
Nie wiem czy umieszczam w dobrym miejscu, jeżeli nie to proszę o przeniesienie.

Zbiornik 60L
Oświetlenie "fabryczne" 15 W

5 x neon innesa
20 x gupik
labeo
bocja
zbrojnik lamparci
4 x krewetka Amano
rośliny - 4 różne rodzaje

- Wiem, wiem za dużo. Za kilka dni połowę czeka przeprowadzka do 200 L


Ogólnie wszystko działało bezproblemowo od 7 miesięcy. Woda kryształ, parametry dobre, ryby i rośliny w jak najlepszej kondycji.
Wpadło mi do głowy wzmocnić oświetlenie bo jest trochę mało. Niestety w mojej pokrywie nie ma miejsca na dołożenie drugiej świetlówki, okleiłem ją taśmą aluminiową i postanowiłem dodać diody LED. Znalazłem takie o szerokim kącie świecenia
http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll? ... 0316739254
założyłem ich 20, optycznie różnica niewielka ale zawsze coś.
I się zaczęło. Dwa dni później woda zakwitła na zielono, zielone nitki obrosły liście, rośliny całkowicie przestały rosnąć (oprócz jednej). Próbowałem codziennych podmian wody, wody destylowanej, zaciemnienia, chemii, krewetek i otosków. Wszystko na nic - glony górą. Po 5 tygodniach nierównej walki wyłączyłem diody - dwa dni później wszystko wróciło do normy. Woda kryształ, resztki nitek znikają.

Pytanie więc do fachowców - co się stało. Moc wzrosła znikomo a wysyp glonów makabryczny, do tego rośliny stanęły.
Jedyne do czego udalo mi się dokopać to długość fali czyli barwa światła. Podobno proces fotosyntezy prawidłowo zachodzi przy ciepłej lub zimnej barwie. Czy możliwe, że trafiając po środku byłby taki efekt? Jak się ma fotosynteza roślin do fotosyntezy glonów?

Awatar użytkownika
VanBaton
Ryba
Ryba
Posty: 233
Rejestracja: 9 lutego 09, 20:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Diody LED - zagadka

Postautor: VanBaton » 13 lipca 09, 15:39

czapka pisze:labeo
bocja


Trzymasz bocje i labeo razem w 60 l ?? Ty psycholu, obwiń sie szalikiem Wisły i wbijaj na Pragę, to poczujesz co ta bocja ma w tym akwarium.
120L + Harem A. Trifasciata :)

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Diody LED - zagadka

Postautor: deXter » 13 lipca 09, 15:44

Batonik spokojnie ;)

Zwiększyłeś dawkę światła dobrymi diodami to masz zakwit ojeju.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

czapka

Re: Diody LED - zagadka

Postautor: czapka » 13 lipca 09, 16:45

VanBaton pisze:Trzymasz bocje i labeo razem w 60 l ?? Ty psycholu, obwiń sie szalikiem Wisły i wbijaj na Pragę, to poczujesz co ta bocja ma w tym akwarium.



Po pierwsze ćwoku to zmień ton i dobieraj słowa.
Po drugie jeżeli chodzi Ci o rozmiar to czytaj posty ze zrozumieniem tekstu (jest tam wzmianka o przeprowadzce).
Po trzecie to bardzo się lubią i są niemal jak parka.
A po czwarte to nic mi nie mówią nazwu klubów a tym bardziej dzielnice Warszawy.


deXter pisze:Zwiększyłeś dawkę światła dobrymi diodami to masz zakwit ojeju.


Tyle zdążyłem się domyśleć, ale dlaczego. Światła wciąż jest za mało, oprócz tego rośliny przestały rosnąć. Po za tym zakwit nie trwa wiecznie. Po wyłączeniu diód rośliny zaczęły rosnąć znowu.
Pytam tylko z ciekawości bo niedługo zostaną tam tylko krewetki i zamiast tuby założę pewnie dwie świetlówki kompakowe 865 po 15W.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Diody LED - zagadka

Postautor: osama » 13 lipca 09, 16:48

VanBaton, czapka, spokój! Kolejny OT lub niekulturalne zachowanie nagrodzę 2pkt ostrzeżenia.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Diody LED - zagadka

Postautor: deXter » 13 lipca 09, 16:48

czapka pisze:ćwoku

No i masz warna -.-


Nie zapominaj, że to Modki decydują o dawaniu ostrzeżeń a nie Ty. Osama.

Tak a to rośliny rosną Ci z dnia na dzień tak migiem, że widzisz czy rosną przy diodach czy nie :?
Ostatnio zmieniony 13 lipca 09, 16:56 przez deXter, łącznie zmieniany 1 raz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

czapka

Re: Diody LED - zagadka

Postautor: czapka » 13 lipca 09, 16:57

Mam nadzieję, że kolega też ma warna bo to on zaczął.

Wracając do tematu to bez diód rośliny rosną bardzo szybko a z diodami wcale (jedna nieznacznie). Dodam, że nie podaję CO2 i czasami tylko dam Tetra PantaMin.

Diody miałem włączone ok 5 tygodni, więc dość dokładnie zaobserwowałem skutki. Normalnie przyrost bez dodatkowego światła to ok 1cm dziennie.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 64 gości