Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: michal111 » 3 lutego 05, 22:48

Więdz tak przejżałem wszystkie stare posty i nie znalazłem wszystkiego co bym chciał wiedzieć :wink:

1] Chciał bym uniknąć przykrej niespodzianki zatrucia ryb czy da się jakoś zabezpieczyć :?:

2] Jakiej pojemności zastosować butelki do akwarium 54L :?:


3]Jak uniknąć dostania się zacieru do akwarium [bo słyszałem o takich przypadkach]


4]chciał bym, żeby bimbrownia była dyskretna [to znaczy dało by się ją ukryć :wink: ]


5]Z czego najlepiej zrobić dyfuzor [w starych postach czytałem, że z kubka po jogurcie ale on będzie troche za duży :|


6] Czytałem jeszcze, że to może wybuchnąć czy to prawda :niewiem:

Czy to jest dozwolone :mrgreen:

Kikus
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 25 maja 04, 00:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Kikus » 3 lutego 05, 23:51

-Podczas pracy "bimbrowni" powstaje dwutlenek węgla CO2 który jest zdecydowanie nie palny, a tymbardziej nie wybuchowy, nadaje się za to na środek gaśniczy. Jednakże drugim produktem fermentacji jest etanol, czyli wódeczka.

-CO2 nie jest trujący dla ryb, niebezpieczeństwo jakie może się pojawić to wyparcie przez niego tlenu z wody co może spowodować uduszenie ryb. Trzeba poprostu uważać i obserwować co się dzieje w aqwa.

-Pojemność butelek nie ma tutaj nic do rzeczy, jedynie ilość zacieru będzie miała wpływ na to ile będzie powstawało CO2. Proces ten jest dość trudno zaplanować dlatego można ewentualnie ograniczać ilość dostarczanego CO2 jakimś zaworkiem ale i to jest niewygodne ze względu na to że CO2 nie zniknie i będzie rosło ciśnienie w bimbrowni.

- Żeby uniknąć dostania się zacieru do aqwa stosuje się dwie butelki. Pierwsza to bimbrownia z zacierem z której rurka wędruje do drugiej butelki pod powierzchnię wody. Dopiero z drugiej butelki odprowadza się CO2 z nad powierchni do aqwa.

- Bimbrownię spokojnie możesz schować w szafce, a dyfuzor można zrobić ze strzykawki choć nie da się ukryć że im większa powierzchnia kontaktu CO2 z wodą tym więcej się go w wodzie rozpuści.
20x Neon Inessa; 10x Neon czerwony; 10x miedzik; 4x Kosiarka; 2x Skalar; 6x Zbrojnik niebieski; 2x Kiryśnik czarnoplamiasty

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Dave » 4 lutego 05, 15:25

A, czy da sie to w calosci kupic w jakims sklepie. Mam tez pytanie: Z czego robi sie zacier? Czy w poudelku z kupiona "bimbrownia" jest jakas instrukcja, w jaki sposob to urzadzenie uzywac i wszystkie inne szczegoly z tym zwiazane?

Kikus
Narybek
Narybek
Posty: 31
Rejestracja: 25 maja 04, 00:38
Lokalizacja: Łódź

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Kikus » 4 lutego 05, 16:30

Kupić? Nie wiem czy da się to kupić ale imo szkoda na to pieniędzy bo to można zrobić w 15 minut prawie zerowym kosztem. Kupić trzeba drożdże, dodać cukru i wody zapakować do butelki i bimbrownia gotowa.
20x Neon Inessa; 10x Neon czerwony; 10x miedzik; 4x Kosiarka; 2x Skalar; 6x Zbrojnik niebieski; 2x Kiryśnik czarnoplamiasty

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: michal111 » 4 lutego 05, 16:57

Kikus, Ja mam jeszcze jedno pytanie czy da się to zabezpieczyć bo szkoda rybek :cry: Jakš iloœć zacieru na 54l dać :?:

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: kuwasa » 4 lutego 05, 17:03

co do pkt. 4, można ją ukryć w pudle albo za akwarium.
co do pkt. 6, bimbrownia może nie tyle wybuchnąć, co pęknąć. Ale do tego trzeba spełnić pare warunków: całkowicie zablokowany wylot gazu, dokładne zakręcenie butelki i zero dziur w butelce. dlatego wystarczy nie zakręcać nigdy do końca zaworku regulującego, żeby ciśnienie miało gdzie się wydobywać (znaczy do dyfuzora:]).
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Hawk » 4 lutego 05, 17:38

3]Jak uniknąć dostania się zacieru do akwarium [bo słyszałem o takich przypadkach]
bardzo prosta jest odpowiedź na Twoje pytanie. Tak więc...:
do butelki z zacierem przeymontowujemy wężyk, który prowadzi na następnej butelki zalanej 1/3 wodą, wężyk ten musi wchodzić pod wodę. Z butelki drugiej natomiast wychodzi wężyk bezpośredni do akwarium, który nie dotyka wody w tejże butelce. Wężyki wchodzą i wychodzą poprzez dziurki w nakętkach of course. To zabezpiecza przed dostaniem się zacieru do akwarium. Teraz co do wybuchu.... Jeżeli zatka się otwór wylotu CO2 to butelka pęknie, możliwe , że z hukiem i dlatego ktoś to wyolbrzymił na stopień wybuchu. ;)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Dave » 4 lutego 05, 22:15

No to ja tez sprobuje. Mam jeszcze tylko kilka pytan:
1) Co to jest dyfuzor?
2) W jaki sposob sie tym opiekowac? Co ile czasu wymieniac zacier?
3) W jaki sposob kontroluje sie ilosc wydzielanego dwutlenku wegla?
4) Jakiej grubosci powinny byc rurki?
5) Ile zacieru potrzeba na 200 l?
6 Zrobilem maly, prosty rysunek. Czy zaznaczylem na nim wszystko, by bimbrownia mogla dzialac?
Obrazek
7) Ogolnie prosze, by ktos podsumowal WSZYSTKO, o tym , jak zrobic i ja sie opiekowac bimbrownia.

Awatar użytkownika
kuwasa
Ryba
Ryba
Posty: 240
Rejestracja: 14 sierpnia 04, 17:05
Lokalizacja: Malbork

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: kuwasa » 8 lutego 05, 18:12

1. Takie coś, co umożliwia rozpuszczanie się gazu w wodzie, najczęściej coś w stylu kubeczka do góry nogami z rurką w denku
2. Nie pić zacieru:] i nie dopuszczać do zatkania rurek. Zacier wymieniać co dwa tygodnie.
3. zaworkiem:] coby tylko nie przesadzić
4. 0,5cm będą odpowiednie, a przy tym dostępne w każdym sklepie:]
5. To zależy od wielkości butelki, i ile chcesz CO2 otrzymać
6. Brakuje tylko dyfuzora
Teraz hodowla zmienniaków (sposobem azjatyckim, czyli: wpuszczasz kilka rybek do akwarium i po kilku latach wyciągasz nowe:]) a malawi w szkole:]
"Cause I'm a Voodoo child"

Awatar użytkownika
chmielu00000
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 grudnia 04, 12:23
Lokalizacja: wrocław

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: chmielu00000 » 10 lutego 05, 11:38

Zrobiłem wczoraj taka bimbrownie.Miałem ja zrobina ju jakieś 3 miesiące temu ale jakoś brakowało czasu zeby to dopracować.
JAK TO ZROBIÆ? :?
Bardzo prosto.Potrzebne sa 2 butelki jaena ok 1,5 litra druga 0,5 litra, rurka taka jak do napiwietrzacza i jakis dyfuzor(w moim przypadku dałem zwykła kostke do napiwietrzania ale nie jest to najlepsze rozwiazanie gdyż co2 nie rozpszcza sie całkowicie wodzie)
JAK TO POSKŁADAÆ :?
z butelek odkręcamy zakrętki.W jednej (tej od butelki 1,5 litra) robimy jedną dziurke takiej srednicy co by wężyk wchodził ale nie był za lużno w drugiej zakretce od butelko mniejszej robimy 2 takie same dziury jak w pierwszej butelce.Po zrobieniu dziur wkładamy do nich węzyki.Z duzej butelki idzie jeden węzyk do małej butelki a z niej wychodzi drugi wezyk do dyfuzora.teraz trzeba uszczelnic wejscia rurek do butelek.Powinno sie to zrobic silikonem akwarystycznym.Ja zrobiłem to silikonem sanitarnym a wszytko oblałem kropelką :mrgreen: Zestaw po wyschnieci jest gotowy do uzycia!!!!
ZACIER
składniki:
-ciepła przegotowana woda(nie wżątek ale mozna go schłodzić zimna wodą tak żeby był w niare ciepły),
-cukier ,
- drożdze.

wlewamy do wiekszej butelki wode (mniej niz połowe) dosypujemy cukru i wżycamy po kawałku drożdze mieszamy to i po pół godzinie powinna sie zacząc reakcja i wytważanie co2

WAŻNE
domałej butelki nalewamy zimnej wody do około połowy rurka z zacieru powinna być pod woda a ta która idzie do dyfozora powinna zbierać gaz z nad powiezchni wody. Po mniej więcej półgodzinie zobaczycie ze z rurki od dyfuzora wychodzą bąble i to jest właśnie upragniony CO2.



ps
mam zdjęcia tego zestawu ale nie wiem jak dołączyc (nie mam serwera) więc jak ktos wie to prosze o informacje bo sie przyda takie zdjecie na pewno.


POWODZENIA :mrgreen:
275L Tropheusy , 60L ogólne

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Rama » 11 lutego 05, 14:37

Wyslij mi zdjecia na ramadam77@interia.pl i ja wrzuce u siebie a tu je pokaze :)

Awatar użytkownika
chmielu00000
Ikra
Ikra
Posty: 19
Rejestracja: 29 grudnia 04, 12:23
Lokalizacja: wrocław

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: chmielu00000 » 11 lutego 05, 15:20

poszło
275L Tropheusy , 60L ogólne

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Dave » 11 lutego 05, 15:21

Prosciej bedzie, jak wejdziesz na strone www.imageshack.us. Na tej stronie kliknij "przegladaj" i wybierz w nowym okienku polozenie pliku na dysku. Wybierz ten plik i kilknij na stronie przycisk "host it". Po kilkunastu sekunadach pojawi sie okno z adresmi do tego zdjecia. Ja tym sposobem zamiescilem na stronie moj rysunek.

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Rama » 11 lutego 05, 15:37

Bimbrownia pana chmielu00000

Obrazek

Troche zdjecie pomniejszylem zeby nie burzylo wygladu FORUM.

Awatar użytkownika
Piasek
Narybek
Narybek
Posty: 84
Rejestracja: 27 stycznia 05, 16:14
Lokalizacja: Chodzież

Re: Bimbrownia [wiem, że było ale nie wszystko :] ]

Postautor: Piasek » 11 lutego 05, 18:46

Mozecie mi to zdjecie wyslac na meila piasek25@o2.pl prosze bede wdzieczny no niech mi to zdejcie ktos przesle bo nie chce mi sie otworzyc
please !!!!!!
Piasek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 53 gości