Jaki nawóz wybrać ?

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
rafs2509
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 27 grudnia 07, 18:12
Lokalizacja: Opole

Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: rafs2509 » 19 lutego 10, 14:09

Witam wszystkich forumowiczów. Jeszcze nigdy nie stosowałem nawozów do akwarium. Dlatego chciałbym się Was doradzić jaki nawóz wybrać na początek. Wiadomo nie drogi, a dobry :P Z tego co przeglądam forum to mikro i makro najlepsze, ale domyślam się, że do nich musiałbym zakupić sporo testów wody. Parametry jakie mierzę to ph :) Dodam, że w przyszłości mam zamiar wpuścić do akwarium krewetki, a ponoć przy nich trzeba uważać z nawozami.

Czekam na jakieś propozycje z allegro :P


Pozdrawiam
rafs2509
Ryby są piękne, te większe i te mniejsze :P

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: Kuro » 19 lutego 10, 14:43

Ja u siebie z powodzeniem stosuje nawozy w postaci upłynnionej soli, bez uprzedniego badania wody testami. Wiem, że to trochę ryzykowne, ale wydaje mi się, że jeśli się zacznie od 'bezpiecznych' dawek przy niezbyt obfitej obsadzie rybnej, to nie powinno być problemów. W akwarium trzymam także krewetki RC i nie narzekają :P

skiba32
Narybek
Narybek
Posty: 95
Rejestracja: 26 grudnia 09, 17:57

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: skiba32 » 19 lutego 10, 19:29

Symfonia złota, kulki gliniano-torfowe, osobno siarczan potasu, a tu masz makro nawóz http://www.allegro.pl/item922386159_nawoz_mikro.html, Ja stosuje ten http://www.allegro.pl/item920445419_pla ... a_art.html plus sole i CO2 i roślinki elegancko rosną. Zależy czego potrzebują twoje roślinki

Awatar użytkownika
rafs2509
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 27 grudnia 07, 18:12
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: rafs2509 » 21 lutego 10, 12:47

Używał ktoś może czegoś takiego ?

http://www.allegro.pl/item915357302_nawoz_dla_roslin_k2s04_fe_co2_kulki_dyfuzor.html


Dużo ludzi to kupuje, ale czy to jest takie dobre ? Zastanawiam się nad kupnem tego, przy moim akwarium starczy na długo.
Ryby są piękne, te większe i te mniejsze :P

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: deXter » 21 lutego 10, 13:23

Poczytaj sobie o symfoni złotej ;]
A dowiesz się jaki to jest nawóz.

Nawóz Mikro [jedna butelka] + Makro [druga butelka] i zaczynamy zabawę ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: artur_89 » 21 lutego 10, 15:57

Mikroelementy mogą być wymieszane, jednak makroelementy najlepiej podawać osobno aby uniknąć glonów. Takie nawozy jak SZ nie są dobrze zbilansowane.

Awatar użytkownika
rafs2509
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 27 grudnia 07, 18:12
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: rafs2509 » 26 lutego 10, 20:19

Dzisiaj otrzymałem przesyłkę z allegro (Symfonia złota 300gr+150gr K2SO4). Chciałbym się teraz Was doradzić jak to dawkować. Na różnych stronach są podane różne dawki. Jednak mnie interesuje bezpieczna dzienna ilość nawozu, bez mierzenia parametrów wody, ponieważ nie posiadam testów.

Mam jeszcze jedno pytanie: w akwarium pojawiły mi się krasnorosty. W związku z tym zacząć nawozić czy się na razie wstrzymać i pozbyć tego glonu ?

Akwarium - 43L
Oświetlenie - 0,72/W
Ryby są piękne, te większe i te mniejsze :P

omaha
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 9 stycznia 09, 20:07
Lokalizacja: mam wiedzieć

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: omaha » 27 lutego 10, 12:13

ja bym się wstrzymał symfonią,stosował k2so4

Awatar użytkownika
rafs2509
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 27 grudnia 07, 18:12
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: rafs2509 » 27 lutego 10, 17:07

Mógłby się ktoś jeszcze wypowiedzieć ?
Ryby są piękne, te większe i te mniejsze :P

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: caporegime » 27 lutego 10, 19:32

Glony są efektem braku jakiś pierwiastków zazwyczaj. Nie można nawozić jednymi, a drugie odstawiać. Rośliny potrzebują wszystkich makro i mikroelementów do rozwoju, albo glony będziemy jedynie karmić.

Z tego co pamiętam symfonia złota jako nawóz się średnio nadaje, bo była projektowana pod inne wymagania niż akwarystyczne. Dokładnie nie powiem, ale kiedy się tym interesowałem to dość mizernie wypadała. Brakuje jej bodajże związków azotowych, ale łatwo te informacje w necie znaleźć.

W temacie o EI masz dokładnie napisaną instrukcję jak zacząć nawożenie, moim zdaniem nic więcej nie potrzeba na początek w tym temacie dodawać.

Ja bym na Twoim miejscu zaczął od zalecanej dawki i co 1-2 tygodni korygował dawkę.

Oświetlenie masz przyzwoite, więc na Twoim miejscu bym też się zainteresował CO2 bo za niskie jego stężenie w wodzie / złe rozprowadzanie też często limituje wzrost roślin i pobudza glonów.
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

Awatar użytkownika
Dawid
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1404
Rejestracja: 16 lutego 10, 18:05
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: Dawid » 5 kwietnia 10, 16:45

hm.ja zakupiłem symfonię złotą i mam w planach ją wykorzystać ( nie chcę wylewać).
i tak trochę to jest pogmatwane znaczy się stosowanie:

od gościa z allegro od którego kupowałem- dawkowanie: 1ml. na 60L u mnie 40L jako tako to dobrałem, ale co ile?. na razie daję co 2 tyg. jak wymieniam=podmieniam wodę.

gdzieś wyczytałem że codziennie!!! serio ciekawe czy dobrze, ten 1 ml na 60L wody.
a jeszcze indziej 1ml na 10L wody też codziennie. i jak to pogodzić. powinienem sam to wybadać rozumiem ale jak walnę codziennie 1ml to mi ryby kaput?

podpowiedzcie jakieś rozsądne stosowanie, oczywiście nawożenie co2 też jest
Obrazek

Awatar użytkownika
rafs2509
Ryba
Ryba
Posty: 105
Rejestracja: 27 grudnia 07, 18:12
Lokalizacja: Opole

Re: Jaki nawóz wybrać ?

Postautor: rafs2509 » 16 kwietnia 10, 18:58

Chciałbym odświeżyć temat w celu upewnieniu się dobrego sporządzenia tego nawozy. Za pierwszym razem gdy przygotowałem nawóz trochę namieszałem, przez to pojawiło się sporo glonów. Po odstawieniu nawozu, znów chciałbym spróbować. Parę dni temu znalazłem przez google, na tym forum temat w którym było wszystko fajnie opisane przez osobę która używa symfoni złotej. Jednak temat jakoś mi przepadł i nie mogę odnaleźć.


Jakby znalazła się osoba która używa tego nawozu i mogła by opisać w jakich proporcjach wraz z k2so4 to sporządzić. Bardzo byłbym wdzięczny jakby ilości były podane w ml, ponieważ nie dysponuję taką dokładną wagą (tak właśnie było podane w tamtym temacie). Mam zamiar przygotować 250 ml tego nawozu.
Ryby są piękne, te większe i te mniejsze :P

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości