światło

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Radzio14
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 13 lutego 10, 20:36
Lokalizacja: Płońsk

światło

Postautor: Radzio14 » 11 marca 10, 13:29

Czy jeżeli w moim 25l mam żarówkę energooszczędną 11 W, to rośliny nie będą rosły?
Tak mi powiedziała facetka w zoologicznym...

Kuro
Ryba
Ryba
Posty: 360
Rejestracja: 22 sierpnia 09, 10:27

Re: światło

Postautor: Kuro » 11 marca 10, 14:32

I tak i nie.
Zależy jakie rośliny chcesz wsadzić do akwarium.
Zwykła żarówka daje kiepskie widmo światła, a te które są dostosowane do potrzeb akwarystyki kosztują krocie.
Najlepiej zrobisz, jak wsadzisz rośliny i sprawdzisz. Gorzej, jakbyś miał zwykłą żarówkę IMHO

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: światło

Postautor: Virtus » 11 marca 10, 14:37

Myślę że jeżeli będzie to świetlówka kompaktowa o mocy 11W i temp. barwowej 6500k to przy mało wymagających roślinach powinna dać radę;) Ale posłuchajmy mądrzejszych:P
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

omaha
Ryba
Ryba
Posty: 132
Rejestracja: 9 stycznia 09, 20:07
Lokalizacja: mam wiedzieć

Re: światło

Postautor: omaha » 11 marca 10, 14:37

wymień na świetlówkę

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: światło

Postautor: Virtus » 11 marca 10, 14:46

omaha pisze:wymień na świetlówkę

Jak dajesz rady to może trochę konkretniej?! Żarówka energooszczędna to też świetlówka...
Pytanie nie było o to czy wymieniać czy nie tylko czy roślinki dadzą radę przy takim świetle więc :offtopic:
Radzio, poszukaj świetlówki o barwie jakiej Ci napisałem;) Na "giełdzie" na tym forum, lub forum akwarystycznym z Twojego regionu poszukaj kto ma do oddania roślinki. Zazwyczaj do oddania są te mało wymagające bo szybko się rozrastają. Żadnych kosztów nie poniesiesz więc nawet jak roślinki nie dadzą rady to nic nie stracisz;)
Ostatnio zmieniony 11 marca 10, 14:49 przez Virtus, łącznie zmieniany 1 raz.
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

Awatar użytkownika
ducho79
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 18 lutego 10, 18:22

Re: światło

Postautor: ducho79 » 11 marca 10, 14:47

Witam ja do akwa mojej żony 25l wsadziłem osram 5W i narazie akwa wygląda następująco (w wystrój się nie mieszam)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca5 ... 3186a.html

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: światło

Postautor: Virtus » 11 marca 10, 14:54

ducho79 pisze:http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca585facab03186a.html
, lepiej poradź żonie zmianę obsady bo troszkę za duże ryby jak na 25l!:) Wiem że to OFF, ale cóż;) Może nikt mnie nie ukaże, chcę dobrze:)
A nurzaniec długo już masz w tym akwa czy jest to świeże zdjęcie? Bo jeśli rośnie tak zielony to chyba światło ma wystarczające...
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

Radzio14
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 13 lutego 10, 20:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: światło

Postautor: Radzio14 » 11 marca 10, 16:50

ducho79 pisze:Witam ja do akwa mojej żony 25l wsadziłem osram 5W i narazie akwa wygląda następująco (w wystrój się nie mieszam)

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca5 ... 3186a.html


Gdzie tam jest filtr?

A na giełdzie oddaja za darmo roślinki?
Na jakich zasadach?

Awatar użytkownika
Virtus
Ryba
Ryba
Posty: 156
Rejestracja: 1 grudnia 09, 15:11
Lokalizacja: Warszawa - Ursynów

Re: światło

Postautor: Virtus » 11 marca 10, 17:10

Radzio14 pisze:Gdzie tam jest filtr?

Po prawej stronie u góry widać.
Radzio14 pisze:A na giełdzie oddaja za darmo roślinki?
Na jakich zasadach?

Poprzeglądaj giełdę to zobaczysz czy oddają i na jakich zasadach;)

To co w końcu zrobisz z tym światłem??
[center]112l Akwa Ogólne[/center]
[center]Posadź drzewo - kliknij;)[/center]

Awatar użytkownika
ducho79
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 18 lutego 10, 18:22

Re: światło

Postautor: ducho79 » 11 marca 10, 17:37

Virtus pisze:
ducho79 pisze:http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ca585facab03186a.html
, lepiej poradź żonie zmianę obsady bo troszkę za duże ryby jak na 25l!:) Wiem że to OFF, ale cóż;) Może nikt mnie nie ukaże, chcę dobrze:)
A nurzaniec długo już masz w tym akwa czy jest to świeże zdjęcie? Bo jeśli rośnie tak zielony to chyba światło ma wystarczające...


obsady będzie zmiana a reszta do sklepu jeśli chodzi o nurzańca to jest od początku jakieś 2 miesiące i lotosik tez

Awatar użytkownika
caporegime
Ryba
Ryba
Posty: 498
Rejestracja: 24 września 08, 21:19
Lokalizacja: Warszawa

Re: światło

Postautor: caporegime » 11 marca 10, 20:18

W 25l nie ma co przesadzać z oświetleniem. Każda żarówka energooszczędna będzie dobra, a czasami tam pojawiają się takie o odpowiedniej temperaturze barw. Jak ktoś nie jest wybredny jeżeli chodzi o stylistykę to nawet lampka nocna + wspomniana powyżej żarówka jak najbardziej się nadaje.

ducho79 masz lotosa, który nawet lubi cień i nurzańca, którego spora część jest przy powierzchni. Więc jeżeli Twoim zdaniem rośliny mają się dobrze, to nie widzę powodów do zmiany oświetlenia.
Akwarium ( poza obsadą oczywiście ) bardzo ładnie i zgodnie ze sztuką urządzone.
200L:Colisa lalia, Apistogramma cacatoides, Ancistrus cf. cirrhosus, Corydoras aeneus, Corydoras albinos, Otocinclus affinis

Radzio14
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 13 lutego 10, 20:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: światło

Postautor: Radzio14 » 11 marca 10, 20:45

ducho79 twoje tło, to zwykła niebieska/ granatowa kartka z bloku?

polobis
Ryba
Ryba
Posty: 153
Rejestracja: 29 kwietnia 07, 12:54
Lokalizacja: Kalisz

Re: światło

Postautor: polobis » 12 marca 10, 12:59

oświetlenie kompaktem w standardowej pokrywie do 25l daje niesymetryczne oświetlenie. Po stronie oświetlonej możesz dać hemianthusa, sagittarię czy inną niską "trawkę", mech na korzeniu, po nieoświetlonej jakiś anubias, crypto, gałęzatka, pelia. Ale myślę, że po jakimś czasie będzie cię drażniła ta niesymetria (kłopot również przy zdjęciach). Rozwiązaniem jest dołożenie z drugiej strony takiej samej świetlówki...

Co do tego lotosa w 25l... u mnie lotos czerwony zdominował 250l, to jest roślina zdecydowanie stawowa.

Gdyby z nurzańcem było tak prosto... ciach i gnije... to nie walczyłbym z nim dziś do dzisiaj. Wyrywam całe krzaki i obrywam liście i skubany co chwilę gdzieś wyłazi...
300l, 250l, 25l

Wędruj sam jeden, jakby słoń po lesie nie czyniąc zła, niewiele pragnień mając...

Awatar użytkownika
ducho79
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 18 lutego 10, 18:22

Re: światło

Postautor: ducho79 » 13 marca 10, 16:26

Radzio14 pisze:ducho79 twoje tło, to zwykła niebieska/ granatowa kartka z bloku?


Tło to zwykła okleina niebieska z akwarystycznego :grin:

Radzio14
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 13 lutego 10, 20:36
Lokalizacja: Płońsk

Re: światło

Postautor: Radzio14 » 16 marca 10, 12:43

czyli druga strona tła:D?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości