akwarium nano holenderskie

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: Dave » 29 czerwca 05, 12:16

Ale powoduje przejscie form dwuwartosciowych (np. Fe2) na formy trojwartosciowe, ktore sa bezurzyteczne dla roslin. W holendrach filtry nie musa byc zbyt mocne, wazne jest to, aby mialy duza pojemnosc. Dzieki temu lepiej dzialaja w nich bakterie nitryfikacyjne i zmniejszaja poziom azotynow w wodzie, wiec nie wystepuyje problem glonow.

Polecam nawoz RoslineX z Allegro. Jesli zamowisz 2 opakowania to, bedzie cie to kosztowalo 16 zl za 550 ml, czyli kilkakrotnie taniej, niz np. Aquaplant.

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: lukasz » 29 czerwca 05, 12:21

Filtry powinny być duże ,a nie koniecznie takie wydajne w akwarium roślinnym,Zakup na allegro nawozy jakie doradza Dave.Glony nie pojawią się wogóle jeśli zastosujesz nasze rady.
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: tetra » 29 czerwca 05, 15:00

no poszukam na allegro , moze znajde tez jakas tania kaskade :D , a dzisiaj wbogacilam sie o Echinodorus Mercedes , jest piekna i kupilam ja dosc tanio , ma ze 30 lisci i wysokosc ok.20 cm , podzielilam ja na 3 rosliny i jest ok :ok:

Awatar użytkownika
rob1979
Narybek
Narybek
Posty: 47
Rejestracja: 31 maja 05, 23:04
Lokalizacja: Tychy

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: rob1979 » 15 lipca 05, 10:38

kuba!!! pisze:popieram wypowiedz Marcinusa ruch wody nie powoduje wytracanie sie co2
wiec mozesz spokojnie zastosowac kaskade

Pozdrawiam


Marcinus pisze:Ja mam sporo roślin,filtr kaskadowy AC200,butle 1,5kg z co2 i jakoś kaskada nie przeszkadza w dozowaniu co2 do akwarium.
Ruch wody powoduje szybsze rozpuszczanie się co2 w wodzie,a napowietrzanie poprzez np. brzęczyk powoduje straty w co2.


Niestety nie macie racji. Kaskada znacznie ułatwia wymianę gazową na linii woda-powietrze (dlatego doskonale napowietrza) a co za tym idzie ułatwia CO2 ulatnianie się do atmosfery.
Wytłumacz mi Marcinus czym różni się napowietrznie brzęczykiem od napowietrzania kaskadą?
To co wyżej napisałem wcale nie ma zaświadczyć, żę używanie kaskady wyklucza podawanie CO2 - oczywiście, że można podawać CO2 i filtrować np. Aquaelem fzn1 - po prostu straty gazu są wtedy trochę większe. W twoim przypadku Marciunus nie ma to znaczenia bo używasz butli wysokociśnieniowej więc możesz sobie na to pozwolić.
Jeśli nie wierzycie sprawdzcie na forum holenderskim :) Wielokrotne pisano tam o tym, że kaskady nie są zbyt dobrym rozwiązaniem w akwach TYPOWO HOLENDERSKICH - tam potrzeba filtra z duuuużą objętością wkładów filtracyjnych - przepływ jest mniej istotny a samoistne napowietrznie (jak w kaskadach) wręcz niewskazane.

pozdrawiam
może później...

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: kuba!!! » 15 lipca 05, 23:43

Witam
wiesz jak bys mial; do wyboru kaskade a fana1 do nano holendra to co bys wybral????
ja kaskade :)
fakt kaskada ultwia wymiane gazowa ale nie jest az tak zle (wiem bo mam kaskade i co2)
mialem turbine ktora potrafila szybko usunac co2 z wody(przy napowietrzaniu) wiec mysle ze w porownaniu z kaskadą straty co 2 sa tam duze.

czy ja moge odpowiedziec za Marcusa??????? :)
kaskada napowietrza wode po przez falowanie jej powieszchni (tak jak nad rzekami i jeziorami)
brzeczyk napowietrza po przez wtlaczanie powietrza do wody i powstaja babelki jednak wiekszosc z nich ulatuje w atmosfere i nie jest wykorzystywana(nie rozpuszczana sie w wodzie)

Pozdrawiam

[ Dodano: 2005-07-15, 23:44 ]
przyznaje sie do blednej wypowiedzi i sory :)
Obrazek

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: tetra » 16 lipca 05, 12:22

no wiecie jak bym chciala kskade to nie wezme FZN1 tylko aquacler mini , a co do turbinowego to juz nie nawoze co2 bo byl wysyp glonow i tyle , a akwarium juz prawie gotowe .... jaka rsolinke polecacaie na tlo ??

Awatar użytkownika
lukasz
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 798
Rejestracja: 28 stycznia 05, 09:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: lukasz » 16 lipca 05, 12:33

Ja polecam żabienicę albo lotosa.Nie wiem może inne będą lepiej wyglądały?
As águas de Ámérica do Sul são bonitas para mim e eu amo-o :).


CZAS PRZEBUDZENIA :) .

Awatar użytkownika
BigFish
Ryba
Ryba
Posty: 364
Rejestracja: 21 maja 04, 13:22
Lokalizacja: Opole

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: BigFish » 16 lipca 05, 12:47

mozesz tez sprobowac z kabomba, ale ostrzegam jest bardzo trudna w utrzymaniu
Prace nad malawi:
######### - 90%
Akwarium dojrzewa

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: tetra » 16 lipca 05, 17:03

zabienice to ja mam na srodku , lotosa mam ale cos nie rosnie , a cabomba mi zgnila juz w poprzednim akwa :roll: :x ....... nyslalam moze o jakies hydropili czy jakos tak ...

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: Dave » 16 lipca 05, 20:56

O hydrophilli dyformis , czy jakos tak? Piekna roslina, tylko ma strasznie delikatne liscie. Jesli masz, jakas rybe, ktora podskubuje rosliny, to nadwodka trojkwiatowa kompletnie odpada. W dodatku nie wolno jej sadzic przy filtrze.

Jelsi jednak dobrze zadbasz to bedzie, jedna z najladniejszych roslin.

PS. Sadz ja w duzych grupach.

Awatar użytkownika
tetra
Ryba
Ryba
Posty: 444
Rejestracja: 14 maja 05, 21:35

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: tetra » 17 lipca 05, 11:02

hmmmmmm ............. ryby w koncu beda tam takie : charem bojkow , 4 kiryski i zbrojnik ... a jak bojki wykituja (czego im nie zycze) to na ich miejsce wsadze z 6 samcow gupiki bo juz 3 mam i sa pikne ... a i jeszcze jedno pytanie jaka roslinka bedzie dobra na 1 plan ?? bo juz drugi mam tak jakby ulozony i troche trzeci .... a co myslicie o lupince kokosa takiej grotce ?/

[ Dodano: 2005-07-17, 11:06 ]
a i co myslicie o roslince '' lisy ogon'' ?? :|

Awatar użytkownika
Behemoth
Ryba
Ryba
Posty: 326
Rejestracja: 14 marca 05, 13:36
Lokalizacja: z pokoju numer 69

Re: akwarium nano holenderskie

Postautor: Behemoth » 17 lipca 05, 21:21

Hej :) Moim zdaniem łupinke kokosa możesz dać bo będzię to wspaniałe miejsce ukrycia dla kirysków. Tylko ja bym jej nie dawał na pierwszy plan ponieważ będzię to wyglądało mało naturalnie. Już lepiej jakiś malutki korzonek. Z małych roślin na pierwszy plan to może Lilaeopsis albo Alternathera colorata? Pozdrawiam a co do obsady to jednak jak już ci mówiłem dałbym 10 Zwinników jarzeńców, gdyż w moim mniemaniu w akwarium holenderskim główną uwagę mają skupiać rośliny. W Twoim akwarium najpierw uwagę będą skupiac bardzo kolorowe ryby, a później rosliny. Myślę, że powinno być odwrotnie.
Zwinniki są małe, delikatne przez co będa miłych akcentem dla Twojego zbiorniczka.
Pozdrawiam :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości