Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
radekg32
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 10, 14:49

Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: radekg32 » 12 stycznia 14, 17:53

Witam,mam taki problem,ze nie moge za nic ustawic poprawnie ilosci co 2 wychodzacego z butli.Wszystko jest nowe,butla,reduktor i zaworek precyzyjny.

Za kazdym razem gdy odkrecam gaz leci niby dobrze 1/2 babelko na sec.po kilku minutach przestaje wogole,wtedy zwiekszam ilosc i leci duzo,zmniejszam leci ok i znowu przestaje.Zaczyna mi juz brakowac cierpliwosci,bo wiecej czasu spedzam na regulacji niz chyba to warte.Macie jakies sugestie jak to dokladnie ustawic ?

Ps: jesli temat istnieje badz nie powinien byc w tym dziale to prosze adminow o przeniesienie.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: deXter » 12 stycznia 14, 17:56

butlę odkręcasz na full, reduktor przy zamkniętym precyzyjnym ustawiasz na 3-5 l/min i dopiero potem precyzyjny odkręcasz i ustawiasz na 1b/s czy tam 1b/2s ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

radekg32
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 10, 14:49

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: radekg32 » 12 stycznia 14, 21:26

deXter pisze:butlę odkręcasz na full, reduktor przy zamkniętym precyzyjnym ustawiasz na 3-5 l/min i dopiero potem precyzyjny odkręcasz i ustawiasz na 1b/s czy tam 1b/2s ;]


Butla odkręcona na full,precyzyjny to się pomyliłem bo mam taki zwykły metalowy(więc raczej nie precyzyjny). A jak mam ustawić te 3-5 l/min,jakie wskazania na zegarze mają być ?
Reduktor mam jak poniżej
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: deXter » 12 stycznia 14, 23:35

jaki masz końcu ten "precyzyjny"? Zdjęcie?
Lewy zegar pokazuje ciśnienie w butli, na prawym wskazówka ma być między 3-5 l/m ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

radekg32
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 10, 14:49

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: radekg32 » 13 stycznia 14, 00:02

deXter pisze:jaki masz końcu ten "precyzyjny"? Zdjęcie?


To zwykly chyba do powietrza,taki za pare zł z zoologicznego,foty niestety nie mam.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: deXter » 13 stycznia 14, 00:08

To czas najwyższy zakupić precyzyjny. Nie muszę wspominać, że imo Cammozi jest najlepszy :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

radekg32
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 10, 14:49

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: radekg32 » 13 stycznia 14, 00:18

deXter pisze:To czas najwyższy zakupić precyzyjny. Nie muszę wspominać, że imo Cammozi jest najlepszy :)


Ale chyba te tańsze tez dają rade,wg mnie nie ma najlepszych rzeczy,sa tylko lepsze i gorsze.
Nie raz tak jest ,że jak się kupi co,s taniej wcale nie musi oznaczać iż jest/będzie gorsze.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: kuba!!! » 13 stycznia 14, 00:19

radekg32, Tym badziewiem (mowa o reduktorze) Będziesz miał spore problemy aby wyregulować przepływ gazy na poziomie 1b/sek
bez zaworka precyzyjnego się nie obędzie. Ja ustawiałem klientowi takim zaworkiem i dało radę http://allegro.pl/zaworek-precyzyjny-pl ... 38324.html

pozdrawiam
Obrazek

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: kuba!!! » 13 stycznia 14, 00:23

radekg32 pisze:Ale chyba te tańsze tez dają rade,wg mnie nie ma najlepszych rzeczy,sa tylko lepsze i gorsze.
Nie raz tak jest ,że jak się kupi co,s taniej wcale nie musi oznaczać iż jest/będzie gorsze.

już raz kupiłeś badziewie (czyt. reduktor) możesz zawsze kupić drugie badziewie za 15zł i mieć nadzieje że dwa badziewia razem połączone dadzą się jakoś wyregulować :roll:
Obrazek

radekg32
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 3 marca 10, 14:49

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: radekg32 » 13 stycznia 14, 00:37

Dlaczego badziewie,a czym rozni sie reduktor do CO2/argonu sprzedawany w zoologicznym a sklepie z artykułami do spawania ? Powiem,tak zupelnie niczym,zasada dzialania jest taka sama,taka sama budowa w srodku,wiec smiem twierdzic iz to tylko zwykly marketing i nic wiecej.
Kiedys pracowalem jako spawacz,wiec na codzien mialem do czynienia z tigami,migomatami i innymi,z ta roznica,ze tam nie trzeba bylo zaworkow,wystarczalo ustawianie na rotametrze.

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: kuba!!! » 13 stycznia 14, 00:59

radekg32 pisze:czym rozni sie reduktor do CO2/argonu sprzedawany w zoologicznym a sklepie z artykułami do spawania ? Powiem,tak zupelnie niczym,zasada dzialania jest taka sama,taka sama budowa w srodku,wiec smiem twierdzic iz to tylko zwykly marketing i nic wiecej.

Tak jak pisałeś nie różni się niczym, zapewne ten sam chińczyk go składa pod różnymi markami, Ale problem jest w tym że żaden z nich nie nadaje się do akwarystyki.
Jak chcesz kupić dobry akwarystyczny reduktor to polecam http://sklep.roslinyakwariowe.pl/techni ... 20328.html
lub
http://www.rybarium.pl/jbl-proflora-reduktor-co2.html

To są reduktory akwarystyczne na których ustawisz nawet 1b/minutę. a ustawienie 1b/sek zajmuje 10sek. Spawalniczy nie są przeznaczone do tak niskich ilości gazu na wyjściu (czytaj nie są tak precyzyjne)
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: deXter » 13 stycznia 14, 14:28

Dlatego daje się zaworek precyzyjny i ustawia się co trzeba :D
Camozzi miałem, ale go zniszczyłem, potem kupiłem taki zwykły czarny z allegro.
Działał rok i niestety nie nadaje się do niczego aktualnie :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
inskript
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 25 lutego 10, 15:31
Lokalizacja: Toruń

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: inskript » 13 stycznia 14, 17:34

Hmmm.. Czytam i nie do końca rozumiem.
Mam też taki reduktor i do tego zakupiony zaworek Camozzi.
Butli jeszcze nie mam więc na razie czysto teoretycznie: czy ten reduktor będzie w czymś mi teraz przeszkadzał?

Dexter: jak uszkodziłeś Camozzi? Powiedz to może mi się uda uniknąć tego ;-)
112l Roslinne

27l mcharium

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: deXter » 13 stycznia 14, 21:29

Kuba proponuje reduktory za 400 zł bo mają opcje bardzo precyzyjnego ustawienia CO2, ja proponuję opcję tańszą czyli reduktor spawalniczy + zaworek precyzyjny, która da nam to samo ;]
Każdy zaworek jest bardzo łatwo rozwalić wystarczy dać mu więcej niż 5-10 barów ciśnienie gazu :P. Ja camozzi rozwaliłem przy moich zabawach z gaśnicą proszkową przerobioną na butlę CO2. Szkoda go bo kupiłem za 25 zł :P
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
kuba!!!
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1880
Rejestracja: 7 września 04, 13:57
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ustawienie dozowania CO 2 z butli

Postautor: kuba!!! » 13 stycznia 14, 22:06

deXter pisze:Kuba proponuje reduktory za 400 zł bo mają opcje bardzo precyzyjnego ustawienia CO2, ja proponuję opcję tańszą czyli reduktor spawalniczy + zaworek precyzyjny, która da nam to samo ;]

Nie to samo ;-)
Regulacja w reduktorach akwarystycznych jest lepsza niż w reduktorze spawalniczym z zaworkiem precyzyjnym nawet dobrej firmy i co do tego nie ma wątpliwości, co nie zmienia faktu że i na samym spawalniczym można dozować co2.
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości