Rotalla Wallichii PROBLEM

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: TishiTib » 17 września 15, 08:59

Witam
Mam problem z Rotallą Wallichii. Została zakupiona z przycinki dł. ok 5cm, ładna zielona. Po posadzeniu szybko się przyjęła i w ciągu tygodnia podwoiła swoją wysokość do ok 10cm. Końcówki ładnie zaczęły się wybarwiać na czerwonawy kolor. Po upływie następnego tygodnia wszystko było ok, natomiast w ciągu kolejnych trzech dni coś się z nią stało straciła wszystkie liście i zostały tylko łodygi. Roślina nie rośnie wcale, puszcza po bokach nowe łodygi które wyglądają dobrze do czasu aż osiągną ok 7cm i znów zostają same łodygi. Nie ma oznak gnicia czy opadania liści. Rano wyglądały tak jak zmierzwiona szczotka, listki w różnych kierunkach, połamane i braki w uliścieniu.
Zastanawiam się czy to może ślimaki ampularie które mam, nie obżerają jej w nocy. Mam 3szt. dużych ampularii.

Akwarium 112l na bazie ziemi ogrodowej z podłożem bazaltowym 5mm.
Oświetlenie 2xT8 18W oraz 2xT5 24W (Sylvania Grolux i Aquastar)
Co2 z bimbrowni 24h
NO2 - 0
NO3 - 5
PO4 - 0,5
Fe - 0,1
pH - 7,0
GH - 18
KH - 9
Podaję nawozy jednoskładnikowe serii Blue Line według zaleceń producenta:
Azot 1 dawka dziennie
Fosfor 1 dawka co dwa dni, gdyż jak podawałem co dziennie PO4 przed podmianą wynosił 1,5 przy NO3 równym 5
Potas 4 dawki dziennie
Magnez 5 dawek dziennie
Carbo 4 dawki dziennie
MICRO podaję od 4 dni 1 dawkę dziennie

Filtr wewnętrzny AquaSzut Turbo N550 z gąbką oraz filtr kubełkowy Aqua Nova NCF-1000 (drobna gąbka, lawa wulkaniczna, ceramika, włóknina filtrująca)
Obsada:
Danio pręgowane ok 15szt
Gupiki pawie oczko 3szt samce
Gurami dwuplamy 2szt
Kosiarka 1szt ok 4cm
Krewetka filtrująca 1szt
Neon Innesa 1szt
Zbrojnik niebieski (kundel) 2szt ok 5cm
Karlik szponiasty 1szt
Ampularie 3szt duże
Ślimak "Helenka" 1szt

Zdjęcia:
ogólne
rotala po dwuch tygodniach
rotala łodygi
rotala nowe odnóżki

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: Hunter » 18 września 15, 12:20

Nie jest to prosta w uprawie roślina. W sieci krąży sporo plotek począwszy od gubienia igiełek poniżej miejsca przycięcia poprzez wysokie wymagania świetle - a dokładne pełne spektrum barw - a kończąc na obżartych molinezjach i innych rybach roślinożernych. Ponoć ślimaki też nią nie gardzą. Ja miałem z nią u siebie jedno podejście i było identycznie jak u Ciebie ;) rosła fajnie po posadzeniu jakiś miesiąc, a potem zostały same łodygi.

Sam o niej sporo czytałem wtedy jak obumierała u mnie, teraz przeglądając na szybkości nowe info w sieci rzuciło mi się w oczy, że lubi sporo Fe. Ja miałem nisko, bo ze względu na prowadzenia akwarium na samym Carbo bez CO2 miałem problem z zielenicami przy wyższym mikro. Na RA polecają minimum 0,5mg/l, u Ciebie jest podobnie jak było u mnie, czyli w okolicach 0,2-0,1mg/l.

Ja miałem więcej światła bo prawie 0,7w/l przy wysokości akwarium 30cm, Ty masz zaledwie 0,3w/l przy 40cm. Ja miałem zwykłe świetlówki "przemysłowe", Twoje mają pełniejsze spektrum. Możesz próbować podnieść Fe za pomocą Micro, wtedy powinieneś podawać 1,5 naciśnięcia dozownika codziennie (w praktyce wygląda to w ten sposób, że podajemy na zmianę 1 i 2 dawki co drugi dzień ;) ), ale bez CO2 może to skończyć się wysypem zielenic jak u mnie. Koniecznie też podnieś NO3 i PO4 do wartości 10 i 1mg/l. 5 i 1mg/l to granice niedoborów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: TishiTib » 18 września 15, 17:05

Ok bardzo dziękuję za radę. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: Sance » 19 września 15, 07:22

Wydaje mi się że jest to jednak głównie kwestia światła. W mojej 240 miałem co2, nieograniczone nawozy, bogate podłoże i 0.7w/l. Działo się z nią to samo co z twoją. Jednak 50cm do dna robiło swoje. Po przesadzanie do 32l gdzie mam 2x10w najtańsze naświetlanie Led rośnie jak szalona i pięknie się wybrania jednocześnie trzymając dolne igły.

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: TishiTib » 21 września 15, 13:15

U mnie jest 0,84W/l i wysokość szkła 40cm, więc chyba nie tak źle.
W weekend zaobserwowałem, że jednak winne są ampularie. Z gołych łodyg powoli wyrastają nowe ładne odnóżki, na których lubią przesiadywać ślimaki (duże ok 2-3cm).
Zobaczymy co będzie dalej, zwiększyłem dawkę nawozów tak aby podnieść proporcję do 10-1 azot do fosforu i żelazo do ok 0,2-0,3ppm/l. Zrobiłem większą przycinkę tak aby Rotalla dostała więcej światła i nie była w cieniu. Poczekamy na efekty ;-)

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: TishiTib » 7 października 15, 09:38

Ostateczne rozstrzygnięcie co się stało z moją Rotalą Wallichii w poniższym filmiku:
zabójca Rotali
:zly:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: Hunter » 7 października 15, 13:46

Czyli jednak teza ze ślimakami potwierdziła się ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Rotalla Wallichii PROBLEM

Postautor: Sance » 10 października 15, 22:26

Opiernicza aż miło popatrzeć.

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości