Uprawa emersyjna roslin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Cichy-_-123
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 17, 17:34

Uprawa emersyjna roslin

Postautor: Cichy-_-123 » 13 maja 17, 21:11

Witam wszystkich ostatnio zafascynowałem się uprawą emersyjną tylko nie mam o tym pojęcia jakie roślinki można tak hodować jakiego podłoża użyć czym nawozić i czy po późniejszym wsadzeniu tak wyhodowanej roślinki do akwarium ona się przyjmie? Z góry dziękuje za przybliżenie tego tematu i za podzielenie się swoim doświadczeniem z laikiem!!!

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Uprawa emersyjna roslin

Postautor: Hunter » 17 maja 17, 11:29

Uprawiać można praktycznie wszystkie. Łącznie z mchami i wątrobowcami - co prawda wyglądają wtedy zdecydowanie inaczej niż formy submersyjne, więc nikt tego nie robi, ale teoretycznie można :P
Podłoże nie jest jakoś specjalnie istotne, byleby nie było jałowe ;) Sprawdzi się ziemia cieniutko przysypana piaskiem, sprawdzą się podłoża aktywne, kulki gliniano-torfowe/kapsułki/pałeczki nawozowe powtykane w jałowy piasek.
Nawozić można tymi samymi nawozami, które stosujemy do akwarium. Np viewtopic.php?f=52&t=41872
Oczywiście niektóre rośliny enersyjne mają spore problemy po przesadzeniu ich do akwarium i zalaniu wodą. Np liście kryptokoryn w większości obumierają, gniją i rozpadają się - trzeba czekać na nowe. Natomiast mały heniek doskonale znosi przejście z warunków emersyjnych w submersyjne.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Uprawa emersyjna roslin

Postautor: deXter » 18 maja 17, 17:59

Aktualnie mam heńka i mech w emersie i bardzo fajnie sobie radzą :)

Co do podłoża to bardzo mocno bym się zastanawiał nad agarem, mam na ziemi i jakoś tam jest.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Cichy-_-123
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 1 maja 17, 17:34

Re: Uprawa emersyjna roslin

Postautor: Cichy-_-123 » 20 maja 17, 15:13

Dzięki wielkie ,a jak z podlewaniem podłoże ma być wilgotne czy raczej takie papkowate? Czym naświetlać lampami czy wystarczy słoneczko np jak miałyby stać na parapecie? z góry dzięki za info.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Uprawa emersyjna roslin

Postautor: deXter » 22 maja 17, 13:00

Na parapecie proponuję trzymać w pół cieniu albo parapet wschodni / północny, na południowym latem mi je gotowało.

Ja mam postawioną foremkę pod pod lampa 2x36W, akurat taka mam sytuację w biurze, że tak mogę sobie postawić.
Takie rośliny nie potrzebują mega dużo światła.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości