Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: kodzaj11 » 25 października 17, 18:22

Nie ma sensu kupowac zestawow co2 z butla bo kosztuja bardzo duzo, ja na swoje 225l akwarium mam butle 5l za 150zl, moge Ci dac namiar na kolesia, ktory sprzedaje i jest mozliwa wysylka.

Mam jeszcze pytanie co do pory nawozenia? Bo padlo gdzies zdanie, ze najlepiej wieczorem po zgasnieciu swiatla? Ja nawoze z samego rana gdy jest tez jeszcze ciemno, czy jest jakas roznica albo zaleznosc od pory nawozenia?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 25 października 17, 19:32

Zasadniczo to tak.
Azot w formach amonowych (Ciebie to nie dotyczy) najlepiej podawać wieczorem po zgaszeniu światła. Zostanie wchłonięty przez rośliny a rano nie będzie dostępny dla glonów.
Podobnie jest z żelazem w różnych formach. Słabe chelaty rozpadają się pod wpływem światła (Was to nie dotyczy, za inne nawozy nie ręczę, gdyż nie znam składu ;) )
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 2 listopada 17, 22:22

Dwa tygodnie nawożenia, zrobiłem dzisiaj trzy testy przed jutrzejszą wymianą wody. Wyszło następująco:
NO3 10mg/l
Fe 0,05 (podniosło się trochę od ostatniego razu, widać to wyraźnie, ale nie wiem jak, ponieważ nie kazałeś stosować nawozu Fe, więc tego nie robilem)
PO4 <0,02
Glony nie rosną, rośliny za to już tak :-) widać to szczególnie po hygrophila angustifolia, reszta nieco wolniej, ale jednak na plus, nawet alternathera reineckii 'mini' się trzyma, widzę że urosły korzonki i też sobie rośnie.
Czyli rozumiem, że dawkowanie dobre na to akwarium póki co? Wszystko po jednym naciśnięciu oprócz żelaza, a carbo x8.
CO2 dopiero w połowie miesiąca ;-)
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 3 listopada 17, 06:53

Możesz zacząć już podawać Fe. Bezpieczna dawka 1 naciśniecie dozownika dziennie.
Jak będziesz miał już CO2 to dopiero zauważysz wzrost roślin :)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 12 listopada 17, 16:39

Za kilka dni zamawiam zestaw CO2, ale póki co zauważam pomału pojawiający się problem. Starsze liście hygrophili angustifolii stają się takie jakby siarkowanie/przezroczyste. Na innych roślinach zauważyłem dotychczas pojawiające się ciemnozielone kropki i podejrzewam, że z nich będą powstawały dziury. Na kryptokorynie też pomału zaczynają pojawiać się dziurki, póki co jeszcze pojedynczo na co którymś liściu, ale myślę, że warto już zacząć działać. Co to może być?
Zaczynam przygodę z 240l :D

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 14 listopada 17, 12:38

Chyba nikt nie chce pomóc. Zwiększyłem dawke potasu do dwóch naciśnięć, resztę daję tak jak dawałem. Może to coś zmieni.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 14 listopada 17, 16:23

To nie tak, że nikt nie chce pomóc ;) Po prostu póki badałeś wodę i podawałeś parametry to było się do czego odnieść. Serio trudno powiedzieć cokolwiek sensownego czytając, że stare liście robią się jakby "siarkowanie" a na innych pojawiają się ciemnozielone kropki :)
Kropki to mogą być np pojedyncze zielenice punktowe, które są zdrowym objawem w akwarium - nie ma zdjęć, nie ma danych, nie wiadomo na jaką skalę występują. Blade liście są objawem chlorozy, może wynikać z niedoboru azotu, fosforu, żelaza, albo przedawkowania potasu lub magnezu.
Druga sprawa to wiek liści. Nie ma co panikować jeśli najstarsze, dolne liście są w słabszej kondycji. Roślina ciągle idzie w górę, a to naturalne że prędzej czy później stare liście wykazują niedobory i są zrzucane.

Może źle interpretuję zielone punkty, ale chloroza to najprawdopodobniej skutek niskiego żelaza - którego za bardzo podnieść nie możesz bez odpowiedniego stężenia CO2, bo wyskoczą zielone nitkowe glony.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 15 listopada 17, 15:47

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mam nadzieję, że zdjęcia dobrze wstawione i będzie widać. Słaba jakość bo słaby aparat w telefonie. Na reszcie roślin też widać takie objawy i niektóre liście robią się już dziurawe. Na nowych przyrostach rotali rotundifolii indica, też już widać jakieś objawy niedoboru czegoś (albo nadmiaru, ale wątpie). Bacopa też jakaś taka brzydka już się pomału zaczyna robic, jakby niektóre liście prześwitały. Nie jest to jeszcze tragedia, ale wolę działać szybciej, niż potem wychodzić z ''tragedii'' ;-)

Parametry, te które miałem, utrzymują się na tym samym poziomie, zawsze przed podmianą sprawdzam. Jedynie w tym tygodniu może być wyżej potas bo dawałem go więcej, ale nie mam wszystkich testów niestety. Pewnie musiałbym zakupić.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: Hunter » 15 listopada 17, 22:09

Ten anubias zaszedł zielenicą. Normalka. Kilka pierwszych z brzegu zdjęć z internetu:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Tak się dzieje jak roślina jest narażona na bezpośrednie naświetlenia - powinna być sadzona w cieniu.
Podobnie jest z microzorium, chociaż prócz zielenic widzę tam też miejscami dziury.

Po zainstalowaniu butli i nasyceniu wody w dwutlenek węgla dźwignij Fe na około 0,4 mg/l. Dopiero wtedy będzie można myśleć nad zwiększeniem K jeśli rośliny będą tego wymagały. ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

corbi95
Narybek
Narybek
Posty: 34
Rejestracja: 10 października 17, 14:58

Re: Nawożenie Ferka czy Blue-Line

Postautor: corbi95 » 15 listopada 17, 22:18

Kurcze, no sam nie wiem. Ale w takim razie skąd te zielenice? Też musi być jakiś powód i to w sumie raczej nie od światła, bo np. nowe listki rotali też są już brzydsze, to samo z bacopa. Tylko jest to jeszcze zbyt mało widoczne żeby kijowym aparatem w telefonie uchwycić.
Zaczynam przygodę z 240l :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości