Nowe akwarium - glony

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Pablo3d
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 8 listopada 17, 09:12

Nowe akwarium - glony

Postautor: Pablo3d » 10 listopada 17, 09:54

Hej wszystkim,
Zalozylem moje pierwsze w zyciu akwarium i jestem totalnie zielony w tych sprawach wiec licze na pomoc :)

Sprzet: Akwarium pojemnosc 105l
Grzałka: 100W
Filtr: Wewnetrzny 500l/h
Oświetlenie: 1 swietlowka LED 16W sunny, 1 swietlowka 16W LED PLANT
Czas swiecenia: ok 11h
Obsada: 6x gupik, 1 krewetka red cherry, 3x otoski
Rosliny: tu niestety nie znam tych nazw , zobaczycie na zdjeciach :)
Podloze: Cos było sypnieteale ,nie pamietam nazwy ,kupione w sklepie akwarystycznym, i na to zwirek
Podmieniam co tydzien ok 20% wody, filtr czyszczony raz.
Temp wody ok 23-24st

Akwarium zalozone 3 tyg, od jakies 2 dni zaczely pojawiac mi sie glony, najpierw troche zielonego bylo na szybach potem to zdrapalem i wyssalem ale nastepnego dnia pokazaly sie zielone na zwirku. Poza tym zaczely rosnac mi jakies nitki na kwiatku?
Ogolnie widze ze moje roslinki chyba tez nie sa w dobrej formie?
PH wody ok 7,5, innych testow nie robilem bo jeszcze nie zakupilem.
Mozecie poradzic co z tym robic? wegiel w plynie? wyrwac ta zainfekowana rosline? czy moze te nitki?

Obrazek Obrazek Obrazek

Pozdrawiam
Pawel

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Nowe akwarium - glony

Postautor: barttsw » 10 listopada 17, 10:01

Troche duzo tego swiatla
podloze to grys wapienny?

Pablo3d
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 8 listopada 17, 09:12

Re: Nowe akwarium - glony

Postautor: Pablo3d » 10 listopada 17, 10:06

Ten "jasny ciemny" to zwir naturalny a ten u gory bialy nie wapienny, bynajmniej tak mi mowil sprzedawca w sklepie ze nie bedzie mial wplywu na wode (maly sklep Akwarysta - Wawa ursynow) wiec nie jakas tam galeria :)

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Nowe akwarium - glony

Postautor: wespazjan » 10 listopada 17, 10:44

oj, kolego, prawdopodobnie za szybko rybki wpuściłeś. Zawczasu sobie wygoogluj "zatrucie amoniakiem" i czytaj, co robić, jak ryby zaczną padać/chorować :P

Fajny wystrój. Wielu akwarystów takich nie lubi, bo tak nie bardzo naturalnie to wygląda, ale mi się podoba. Na pewno salon fajnie zdobi.

Mi w małym, nie galeriowym sklepie powiedziano, że świetna do akwarium będzie roślina, która okazała się nadwodna. Ci w małych sklepach też czasem ściemniają albo dają się ściemnić dostawcom. Musiałbyś zalać takie podłoże wodą RO i zbadać po kilku dniach. Ale tu to nie ma większego znaczenia bo po gupikach wnioskuję, że obsada docelowa może sobie hasać w twardej wodzie. Chociaż otoski trochę temu przeczą :P

Jak na 3 tyg to chyba wcale nie wyglądają źle te rośliny. Każda potrzebuje trochę czasu na zaaklimatyzowanie zanim zacznie porządnie rosnąć. Może tu roślinniarze doradzą Ci, czym nawozić, bo ja w tej kwestii jestem słaba.

Taki zielonkawy osad na szybach to ja mam wciąż. Czyszczę przy podmianie i olewam :P W ogóle moje nieliczne glony (poza sinicą, be!) polubiłam i traktuję jako element krajobrazu. Ale u mnie się nie rozpanoszyły, wiec mogę sobie tak kozaczyć :P

Edit: wiem, że zupełnie nie tego dotyczy pytanie, ale daj sobie jakieś tło na tył. Najlepiej czarne, jednolite. Będzie jeszcze fajniej wyglądać.
Obrazek

Pablo3d
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 8 listopada 17, 09:12

Re: Nowe akwarium - glony

Postautor: Pablo3d » 10 listopada 17, 10:54

Dzieki za odpowiedz :)
Wystroj to praca mojej zony :D ja tylko dodalem ta skalke i zrobione drzewko z mchu na srodku :)
Co do tla tez o tym myslalem ale moja zona uwielbia biel i ciezko bedzie ja przekonać aby dac cos ciemnego :)
Akwarium stoi u dzieci, jak złapie bakcyla to i postawi sie wieksze w salonie (ale to juz chyba Malawi).
Obsada za wiele sie nie zmieni planuje ew dodać Danio.

Boje sie po prostu ze jak to teraz zostawie to sie rozrosnie i dopiero bedzie katastrofa.

Awatar użytkownika
wespazjan
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 659
Rejestracja: 24 grudnia 16, 11:36
Lokalizacja: Czarnków

Re: Nowe akwarium - glony

Postautor: wespazjan » 10 listopada 17, 11:20

białe tło ma też swoich zwolenników. na czarnym rośliny i ryby lepiej się "odbijają" ale białe z kolei nadaje wrażenia głębi
Obrazek

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Nowe akwarium - glony

Postautor: kodzaj11 » 10 listopada 17, 20:31

Fajny baniaczek i to drzewko bonzai :)

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości