Co to za glon i jak się go pozbyć

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 4 lutego 18, 13:49

Witam. moje małe 20l akwarium niedawno przeżyło restart... jego dawni mieszkańcy trafili do innego zbiornika, obecnie nie ma żadnej fauny, tylko rośliny. Podłoże to DENNERLE Scaper's Soil rośliny to Alternanthera Sessilis , Gymnocoronis Spilanthoides, Echinodorus Amazonicus, Vallisneria, Cryptocorin Pontedefolia, Cryptocoryne Becketti i Anubias.
parametry wody:
NO3- 7ppm
K- 15ppm
Fe- 0,2ppm
Mg 10ppm
Ca- 40ppm
CO2 około 25ppm
GH 8
KH 6
PO4 tu jest problem... pomimo dozowania 0,2ppm dziennie testy nic nie wykrywają... pewnie za sprawą podłoża, które intensywnie wchłania cały Fosfor... przez pierwsze dwa tygodnie zbijało też KH do około 2.
Oświetlenie to lampka led 5W o bliżej nie określonych parametrach światła...
W akwarium narazie chodzą dwa filtry... ,,stara Tetra" i nowy mały chiński filterek z samą ceramiką .Za kilka dni wywalę Tetre...
Kondycja roślin jest dość dobra, poza Alternanthera która po prostu nie chce rosnąć... ok po lekko przydługim wstępie doszedłem do sedna... zaczynają pojawiać się takie oto glony... co to jest i jak z tym walczyć? dzięki
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: Hunter » 4 lutego 18, 14:16

K masz 15mg/l czy powyżej? W zależności od użytego testu 15mg/l to może być góra wartość testu, a więc albo 15mg/l albo dużo więcej.
W każdym razie potas raczej nie jest tutaj problemem jeśli chodzi o glony, ale można coś pokombinować aby alternatere odblokować :)

Glon musisz przeczekać, dojrzewanie i stabilizacja akwarium po restarcie potrwa kilka tygodni. Ewentualnie zmniejsz dawkowanie micro jeśli podajesz, pokombinowałbym też ze światłem. Być może zbyt intensywne, być może widmo nie to. Szkoda tej alternatery, bo to nie jest roślina na start akwarium. Powinna zostać dosadzone jak już baniak będzie stabilny; no ale rozumiem restart to restart, a nie start :) Możesz też spróbować wprowadzić Carbo, które powinno ograniczyć rozwój nitkowych.
PO4 podawaj z rana 1h przed zapaleniem świateł, Fe wieczorem. Przy podłożu aktywnym zerowe PO4 to standard. Nie należy go podawać na pałę, żeby było wykazywane na testach, bo prędko przenawozisz. 0,1-0,2 mg/l dziennie to optymalna dawka.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 4 lutego 18, 14:53

Do pomiaru K używałem testu Zoolek. Ma zakres pomiaru do 25 ppm. PO4 daje 0.2, bo poniżej tej wartości zaczyna powstawać pył na szybach...

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: kodzaj11 » 5 lutego 18, 21:52

Ja sam miałem brać aktywne ale po wielu dyskusjach, długim dumaniu nie poszedłem w to, mi się wydaje, że lepiej wziąć bardziej jałowe i ustawić sobie dobrze nawożenie niż właśnie mieć takie niespodzianki a na aktywnym ciągle z tym fosforem są problemy, bo podłoże dużo go pochłania a czasami i oddaje, są niemiłe niespodzianki :)

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 5 lutego 18, 23:10

Zobaczymy co się będzie dzialo. U mnie wybór padł na Dennerle troche z chęci sprawdzenia tematu...
Nie mam zbyt dużo doświadczenia w akwarystyce, więc w tej 20 zrobiłem sobie mały poligon...

Ps. Te glony, to raczej nie z powodu podłoża i jego wpływu na fosfor... przynajmniej tak mi się narazie wydaje... :)

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 19 lutego 18, 18:22

Nadal nie mogę uporać się ze złym stanem mojego baniaczka...
Rośliny wypuszczają nowe liście, ale te bardzo szybko umierają.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

dziś dostałem raport z badania wody
NH4- <0,05 mg / L
Całkowity węgiel organiczny 0,35 mg / L
Chlorki 20,6 mg / L
Przewodność w 25 ° C 1002 μS / cm
NO3 1,3 mg / L
NO2 <0,01 mg / l
siarczany 53 mg / L
Wapń 83mg/l
Magnez 20mg/l
woda zanim trafi do akwarium jest mieszana 1:1 z RO. Czy za moje niepowodzenia może być odpowiedzialny poziom siarki, albo związków chloru?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: Hunter » 19 lutego 18, 18:44

woda zanim trafi do akwarium jest mieszana 1:1 z RO. Czy za moje niepowodzenia może być odpowiedzialny poziom siarki, albo związków chloru?

Nie. To typowy objaw źle dobranej proporcji Ca:Mg:K. Masz też poważny niedobór NO3. Zwiększ Stężenie NO3 do około 10-15mg/l, zwiększ udział wody RO, tak aby Ca ustawić na około 40-45 mg/l, a Mg wstępnie w okolicach 10. Możesz też mieć niedobór/nadmiar K.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 19 lutego 18, 19:09

tu własnie jest problem...
NO3 trzymam w granicach 10ppm,
potas mam na poziomie 15-20ppm
wapń 43ppm
Magnez 10 test zoolek Ca/Mg, a według testu JBL mg 8ppm

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: Hunter » 19 lutego 18, 20:12

Wyniki które podałeś teraz różnią się od tych podanych wcześniej :) Zdecyduj które dotyczą wody akwariowej, bo przecież w takiej trzymasz rośliny.
Jeśli masz tam 43:10:15/20 to spróbuj zwiększyć K do około 25-30 mg/l.
Nie wiem co to za roślina. Jest wiele bagiennych roślin (np podstawowa althernatera reinceki) która z kolei nie przepada za wodą ubogą w nawozy. Żeby było ciekawej dodam, że to althernatera reinecki "xxx" (gdzie "xxx" oznacza konkretną nazwę odmiany hodowlanej), występuje w rożnych odmianach, które lubią skrajnie różne parametry - dlatego roślina ta uchodzi za "bardzo kapryśną".
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 19 lutego 18, 20:42

Ta roślina to Gymnocoronis Spilanthoides
Co do parametrów, to ostatnio były takie jak podawałem, ale zwiększyłem trochę dawki, bo wyczytałem w internecie, że w przypadku niedoboru azotu:
,, (...)Liście i łodygi niektórych gatunków przybierają czerwony lub pomarańczowy kolor" a takie obiawy ma właśnie ta roślina...

Zrobię, jak Pisałeś z tym Potasem.
Dziękuję

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 24 lutego 18, 17:42

Hunter pisze:
woda zanim trafi do akwarium jest mieszana 1:1 z RO. Czy za moje niepowodzenia może być odpowiedzialny poziom siarki, albo związków chloru?

Nie. To typowy objaw źle dobranej proporcji Ca:Mg:K. Masz też poważny niedobór NO3. Zwiększ Stężenie NO3 do około 10-15mg/l, zwiększ udział wody RO, tak aby Ca ustawić na około 40-45 mg/l, a Mg wstępnie w okolicach 10. Możesz też mieć niedobór/nadmiar K.


Miałeś rację. Podniesienie NO3 i Potasu pomogło.

Mam następne pytanie...
mam problem z podaniem Potasu... niemal cała dawka pochodzi z JBL Fe+mikro (na 0,5ppm Fe przypada 12,5ppm K)
Althernatera po podmianie wody znowu zaczyna wykazywać braki Potasu...
i teraz pytanie... czy podać całe Fe od razu, żeby podnieść Potas, czy konieczna będzie zmiana nawozu na jakiś bez Potasu, a ten dozować z innego żródła?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: Hunter » 24 lutego 18, 17:47

i teraz pytanie... czy podać całe Fe od razu, żeby podnieść Potas, czy konieczna będzie zmiana nawozu na jakiś bez Potasu, a ten dozować z innego żródła?

No właśnie... bezsens tych nawozów JBLa polega na dostarczaniu kilku składników nawozowych za jednym razem niewłaściwie dobranych proporcjonalnie :P
Chcąc dźwignąć K jednorazowo po podmianie; to własnie powinieneś uczynić; teraz jest problem bo prócz K podajesz Fe, a nagły skok tego drugiego może skończyć się plagą glonów.
Nie umiem podpowiedzieć co zrobić. Niestety mnie nawozy JBL nie przypadły do gustu. Nie potrafiłem ustalić co autor miał na myśli komponując takie a nie inne mieszaniny :D
Powiem tylko tyle, że jeśli po podmianie rośliny wykazują niedobór K, to należny uzupełnić jego niedobór jednorazowo tuż po podmianie - jak to zrobić bez ryzyka za pomocą nawozów JBL? Nie wiem :(
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 24 lutego 18, 18:02

Czyli odpowiedz nasuwa się sama... wieczorem podam kolejny raz 1/7 dawki Fe+ mikro tak jak do tej pory i cały brakujący Potas z tego JBL Kco to go kiedyś kupiłem nad wyrost :P , a jutro wybiorę się szukać innego mikro... :x
Dzięki...

Awatar użytkownika
kodzaj11
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 848
Rejestracja: 25 marca 17, 20:30
Lokalizacja: Okolice Lublina

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: kodzaj11 » 25 lutego 18, 21:28

Mikro z Azoo nie posiada potasu.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Co to za glon i jak się go pozbyć

Postautor: bozek886 » 25 lutego 18, 21:44

kodzaj11 pisze:Mikro z Azoo nie posiada potasu.

Dzięki za Propozycję :D

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości