lotos w akwarium

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 19 lutego 18, 22:19

Witajcie, jestem na tym forum pierwszy raz. Mam nietypowe pytanie dotyczące akwarium. Mam w planach (odległych póki co) założyć akwarium z rośliną wodną: lotosem. Głównym moim celem jest hodowla tej rośliny plus może jeszcze jakiś gatunek. Chcę za jakiś czas wpuścić rybki "do ozdoby". Ponieważ jednak zajmuję się głównie roślinnością, mam pytania do akwarystów. Czy może to być bojownik z neonkami? Co muszę tym rybom zapewnić? Akwarium ma być bez pokrywy i możliwie mało absorbujące. Czy konieczna jest lampa, czy światło dzienne wystarczy rybom? Czy ci obywatele nie zeżrą moich roślin?

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: lotos w akwarium

Postautor: Hunter » 19 lutego 18, 22:37

Czy konieczna jest lampa, czy światło dzienne wystarczy rybom?

Jeśli planujesz akwarium z roślinami, to światło jest oczywiście obowiązkowe. Należy naświetlać akwarium 6-10h dziennie.
Czy może to być bojownik z neonkami?

Średnio... Nawet w akwarium roślinnym należy patrzeć na wymagania ryb co do parametrów wody, tutaj głównie temperatura gra pierwsze skrzypce. Nie wiemy też jakie wymiary i litraż akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

Re: lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 19 lutego 18, 22:59

Pytam o oświetlenie tylko z uwagi na ryby, bo o rośliny wiem, jak zadbać. Myślę o min. 60 litrach. Temperatura wody 25-30 stopni tyle potrzebuje. Na dnie żwir akwarystyczny może być.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: lotos w akwarium

Postautor: barttsw » 20 lutego 18, 07:23

bojowniki to ryby samotniki zyjace na torfowiskach wiec co za tym idzie woda bardzo ciepła ,kwasnia i miekka jezeli planujesz wymagajace rosliny odpusc sobie bojownika

pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

Re: lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 20 lutego 18, 07:35

Roślina nie jest wymagajaca. Rośnie w wodach stojacych, czesto zamulonych. Wydawalo mi sie, ze dla bojownika to dobrze...

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: lotos w akwarium

Postautor: Hunter » 20 lutego 18, 09:31

Lotos + bojownik powinien się sprawdzić. No ale w 60L nie zmieścisz dodatkowo ławicy, więc raczej opcja samotnicza ;)
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

Re: lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 20 lutego 18, 11:15

Ile bym potrzebowała, żeby miały miejsce jeszcze neonki, tak z 10 sztuk? Co z oświetleniem, czy ryba je potrzebuje? Do tego filtr i grzałka tak? Może być bez pokrywy, nie będą wyskakiwać?

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: lotos w akwarium

Postautor: abiba » 20 lutego 18, 11:39

Hunter pisze:Lotos + bojownik powinien się sprawdzić. No ale w 60L nie zmieścisz dodatkowo ławicy, więc raczej opcja samotnicza ;)

w dodatku lotos to też nie mała roślina więc moim zdaniem w takim baniaku to średnio

Rybom światło jest niepotrzebne (w większośći) a wręcz zbyt silne jest niepożadane, zwłszcza dla takich ryb jak wspomniane neonki .
Dobór światła zwykle determinują wymagania roślin a tam gdzi eich nie ma, względy estetyczne bo warto jednak coś w tym akwarium zobaczyć .

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: lotos w akwarium

Postautor: Hunter » 20 lutego 18, 13:04

Ile bym potrzebowała, żeby miały miejsce jeszcze neonki, tak z 10 sztuk?

Które "neonki" masz na myśli? Patrz dobrze po parametrach wody, bo bojownik to ryba ciepłolubna, wymagająca 28*C lub wyżej, a wszystkie (chyba? :D ) neony pływają w wodach chłodniejszych.

Ławica do bojownika to np razbora espei, albo klinowa. Celowałbym w litraż 100L i wyżej. IMO to też nie do końca idealne połączenie. Bojownik jest rybą ospałą, powolną, leniwą. Często zwinne ryby zbierają mu karmę prosto "z pod nosa". Ciężko dobrać coś precyzyjnie. To samotnik do małego akwarium.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: lotos w akwarium

Postautor: barttsw » 20 lutego 18, 14:10

Hunter pisze:Które "neonki" masz na myśli? Patrz dobrze po parametrach wody, bo bojownik to ryba ciepłolubna, wymagająca 28*C lub wyżej, a wszystkie (chyba? ) neony pływają w wodach chłodniejszych.
Rafał nie wszystkie jest jeden gatunek mocno ciepłolubny z rejonów orinoco i wytrzymuje nawet 30 st + jest to Paracheirodon simulans

pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

Re: lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 20 lutego 18, 21:19

Neon zielony? Właśnie ten mi sie podobał :D
A co jeszcze poza grzałka musze kupic?
Ostatnio zmieniony 20 lutego 18, 22:31 przez Hunter, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Używaj opcji "Edytuj".

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: lotos w akwarium

Postautor: Hunter » 20 lutego 18, 22:31

Pokrywę na akwarium i resztę podstawowego sprzętu, ale to już chyba nie rozmowa na temat lotosów w akwarium?
Jeśli to Twoje pierwsze akwarium to zapoznaj się z ogólnodostępnymi w sieci poradnikami na temat zakładania akwarium. Tam znajdziesz większość niezbędnych informacji, a braki uzupełnisz szukając info na forum korzystając z naszej wyszukiwarki dostępnej w prawym górnym rogu. Jeśli nie znajdziesz tego co Cię interesuje, wtedy odsyłam to odpowiednich działów na forum, tam możesz założyć tematy posiadając już jakiś konkretny zarys działań.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

Re: lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 20 lutego 18, 23:48

Dzieki, ale jak juz pisalam pokrywa z lotosem odpada.

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: lotos w akwarium

Postautor: Hunter » 21 lutego 18, 05:45

No to bojownik też odpada :) Oddycha powietrzem atmosferycznym i wymaga nakrycia na akwarium aby nie przeziębić sobie labiryntu (narząd, którym oddycha).
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

pomarańcza
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 19 lutego 18, 22:06

Re: lotos w akwarium

Postautor: pomarańcza » 21 lutego 18, 08:58

No to co tam moge wpuscic?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości