Zapytanie eleocharis

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 20 marca 18, 19:44

Witam
Posiada. Akwarium 30l kostkę 30x30x35 założone 13.03. Podłoże aqua substrate II i Amazonia, zostały zapodaj bakterie nitryfikacyjne w celu przyspieszenia rozwoju. Światło to 2 x Led aquael smart Plant 6w. Filtr kaskadowy aqua clear 30 a w nim oryginalna gąbka, zoolit i ceramika. Grzałka 50w, co2 bimbrownia podawana przez okres święcenia czyli 8-10h. Niestety dopiero zamówiłem test co2 by sprawdzać parametry. Rośliny obsada to eleocharis parvula, staurogyne repens oczywiście wszystko z in vitro. Temp wody 25-26 stopni. Głównie zależy mi na trawniku i mam problem z eleocharisem gdyż żołknie i nw czy po prostu jest za wcześnie by coś mówić czy też roślinka się jeszcze nie zakorzenila i do Piero po jakimś czasie zacznie rosnąć. Proszę o porade
Parametry wody będę znał w najbliższych dniach.

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: bozek886 » 20 marca 18, 19:57

Cześć.
Znasz jakieś parametry wody?
jeśli znasz KH i PH, to na ich podstawie możesz określić poziom CO2. Przy bimbrze poziom CO2 może się mocno wahać.
Jeśli możesz to wstaw fotki, wtedy łatwiej będzie cokolwiek powiedzieć.

Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 20 marca 18, 20:32

https://zapodaj.net/8205b09a4c697.jpg.html

tu mam zdjecie akwarium, wybaczcie ale nie zabardzo wiem jak tu wstawic

Jutro albo pojutrze bede oddawał wode do badania w zoologicznym takze dopiero wtedy będe wiedział

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: bozek886 » 20 marca 18, 20:59

Moim zdaniem roślinką musisz dać trochę czasu.
Testy też warto zrobić... możesz też poszukać wiadomości o parametrach wody na stronie swojego dostawcy.

Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 20 marca 18, 21:10

A nawozow używać?
Mam nawóz uniwersalny do roślin wodnych planta gainer, carbo planta gainer. Wiem że niższa półka jeśli chodzi o nawozy ale takie miałem na poczatek

bozek886
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 21 października 17, 09:43

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: bozek886 » 20 marca 18, 21:16

myślę że lepiej będzie poczekać do testów... żeby wiedzieć jakiego składnika brakuje...

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: barttsw » 20 marca 18, 21:32

Wyciag ten zeolit z fitra bo bedzie wyciagal no3
A co do swiatla to malo jak na trawnik

Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 20 marca 18, 21:54

Ewentualnie dokupić jeszcze jedna lampę aquaela Plant 6w?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: barttsw » 20 marca 18, 21:56

Lepiej cos DIY na power ledach niz te aqiaele

Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 21 marca 18, 16:20

1. TDS -223
2. Ph - 6,4
3. GH - 10
4. KH-4
5. NO2- 0,2 mg/l
6. PO4- 0 mg/l
7. Fe - 0.7 mg/l
8.Co2- 48mg/l

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Hunter » 21 marca 18, 16:35

TDS jest Ci całkowicie zbędny, zresztą i tak wynik nic nie mówi, bo nawet nie podałeś jednostki. Posiadasz niepotrzebny miernik TDS i w sumie zbędny test NO2, oraz PO4 bo wiadomo że ten ostatni przy Twoim mixie podłoża będzie bliskie zeru. Natomiast nie posiadasz jednego z ważniejszych czyli NO3.

Czy nawozisz jeśli tak to czym i ile i w jakich godzinach? Czy jesteś w stanie zaopatrzyć się w podstawowy test na obecność NO3?
Na chwilę obecną nie jestem jeszcze w stanie stwierdzić czy na pewno parvula marnieje na skutek niedoboru nawozów.
Miej też na uwadze, że ta roślina mimo tego iż pochodzi z invitro to długo (bardzo długo) potrafi się aklimatyzować. Rośliny invitro mają to do siebie, że ledwo co posadzone rosną jak szalone, ponieważ są nafaszerowane między innymi hormonami - po jakimś czasie zwalniają i marnieją. Na parvuli widać to doskonale.

Czy coś z obsady pływa w baniaku? Niepokojący jest wykrywalny wynik NO2. Jak widać i w Twoim przypadku te "cudowne" startery bakteryjne nic nie dają, wg mnie są absolutnie zbędne a producenci oferując nam je jednocześnie nabijają nas w butelkę obiecując gruszki na wierzbie. Twój przypadek nie jest odosobniony, więc proponuję w przyszłości zrezygnować z bakteryjnych starterów rzekomo przyśpieszających dojrzewanie akwarium. Szkoda kasy, którą mógłbyś lepiej zainteresować, np w test NO3.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 22 marca 18, 21:13

Zamówiłem test do No3, przyjdzie jutro. Mam 3 krewetki, ryb nie wpuszczanem. Nawozy mam takie jak pisałem ale nic nie daje bo czytałem, że jak zapodaj nawozy do eleocharis zaczął im świrowac. Świece teraz 7-8 h przy dwóch lampach aquael smart Plant 6w i co2 Też w tych godzinach czyli gdzieś od 14 do max 22

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Hunter » 23 marca 18, 04:55

No więc czekamy na wynik testu NO3.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Cheops
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 20 marca 18, 19:27

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Cheops » 23 marca 18, 05:28

Jeszcze jedna sprawa odnośnie tego eleocharisa, zamawiałem go przez internet i teraz tak myślę, czy on nie przemarzl jak były te mrozy w czasie transportu i temu tak też marnieje

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zapytanie eleocharis

Postautor: Hunter » 23 marca 18, 12:16

Jeśli sadziłeś wtedy co zalałeś baniak, tj 10 dni temu, to przemrożona roślina na pewno już by się rozpuszczała.
Na zdjęciach wygląda jakby reagowała na aklimatyzację. Ten typ tak ma, uwierz na słowo ;) Znam akwarystów którzy próbowali wprowadzić eleocharisa po 2-3 razy, bywało tak że długie tygodnie stała w miejscu aż pewnego razu wystrzeliła i rosła już zdrowo.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości