Problemy w 10L akwarium.

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Tomeez
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 12 sierpnia 18, 11:47

Problemy w 10L akwarium.

Postautor: Tomeez » 12 sierpnia 18, 13:42

Dzień Dobry,

Jestem początkującym miłośnikiem świata wodnego, więc prawdopodobnie problemy które mnie trapią są dla was oczywiste, ale dla mnie jeszcze nie.

1. Akwarium 10L założone w Kwietniu 2018. Poniżej link do zdjęcia poglądowego
Obrazek

2. Oświetlenie
LED, samoróbka. Barwa biały ciepły (7,2W; 540lm), świecę ok 10 godzin na dobę. Akwarium dość dobrze osłonięte od okna które wychodzi na stronę wschodnią.

3. Podłoże Aqua Art Substrate II+ (z przodu 4cm z tyłu 5 cm warstwa)

4. Nawożenie
CO2 - Sera Flore 1 Carbo. ok. 20 kropli rano po zaświeceniu światła. Nie codziennie, ale prawie.
Nie dodaję, żadnych innych nawozów.

5. Parametry fizyko-chemiczne wody.
Grzałka ustawiona na 26*C, ale teraz jest za ciepło i się nie włącza.
Parametry mierzę testem paskowym Sera quick test. Wyniki mam stabilne od dawna.
NO2=25; NO3=0; GH ok. 6*d; KH= 0-3*d; pH 6,4 (ph nie odbarwia się wcale, więc nie wiem czy to jest właściwy pomiar).
Nie mam innych materiałów pomiarowych.

6. Obsada roślinna:
ELEOCHARIS PARVULA - Trawa,
Ludwigia mini sp. super red, Rotala (nie wiem jaka) sporo jej wyciąłem jakieś 5 tygodni temu żeby zrobić miejsce na 2 Lobelia cardinalis mini które widać po lewej stronie. Rotala odradza się i wyrasta wprost z podłoża z pozostałych korzeni.

Wszystkie rośliny ładnie rosną i rozkrzewiają się.

7. Obsada zwierzęca:
Obecnie kilkanaście krewetek. Rozmnożyły się z kilku sztuk. wyłowiłem jak do tej pory dwie martwe. Pozostałe są ruchliwe i przemieszczają się po całym akwarium. Im bliżej dna akwarium, tym częściej.

8. Filtracja:
DIVERSA FILTR WEWNĘTRZNY CLARO 200 z deszczownicą. Gąbka dostarczona razem z filtrem.

9. Opieka sprawowana nad akwa (podmiany co jaki czas i w jakiej ilości, odmulanie, przycinki roślin, jak i kiedy był czyszczony filtr, jak dużo i jak często podajesz pokarmy itp.)
Podmiany co tydzień ok 20-25% wod. Podmieniam wodą z kranu i dodaję Tetra AquaSafe. Nie odmulam, bo wyciągam podłoże podczas odmulania. Filtr czyszczę przy każdej podmianie wody w wodzie wyciągniętej ze zbiornika. Generalnie woda sprawia wrażenie czystej i klarownej.
Pokarm dla krewetek podaję po kilka kuleczek JBL Novo Prawn codziennie, bądź co drugi dzień.

Poniżej link do zdjęcia ze wszystkim czego używam do akwarium.
Obrazek

10. Opis problemu. Często w diagnozie pomocne jest zdjęcie całego akwa oraz roślin i glonów z którymi są problemy.
a) Walczę z czymś co wygląda mi na glona. krótkie niteczki na liściach. Zdjęcia szczegółowe znajdują się w poniższych linkach.
b) Brzegi liści Lobelia cardinalis mini lekko pociemniały, ale rośnie ładnie i pojawiają się nowe liście.
c) Dodatkowo pojawia mi się brązowy nalot na szybach który zdejmuję szczoteczką co 2-3 tygodnie (zdjęcia zrobiłem po ok 2 tygodniach od ostatniego czyszczenia).
d) Stare liście Rotali też nie wyglądają zbyt zdrowo.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Bardzo was proszę o pomoc w wyprowadzeniu tego akwarium do stabilnego stanu zdrowia. Każda wskazówka będzie pomocna. Nie znam się jeszcze za bardzo na akwariach, więc chętnie słucham doświadczonych ludzi.

Pozdrawiam,
Tomeez

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości