Rozpuszczalność CO2

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
dziubi
Ikra
Ikra
Posty: 4
Rejestracja: 2 października 18, 23:00

Rozpuszczalność CO2

Postautor: dziubi » 14 marca 19, 20:54

Cześć,

Zaczynam swoją przygodę z dozowanie CO2 w moim akwarium 180l z oświetleniem HeliaLux LED 100cm 45W.
Początkowo zacząłem od spokojnego 30 bąbelków / minutę.

Po dwóch dniach działania butli (dodam, że mam elektrozawór i CO2 dozowane jest tylko w dzień) Po akwarium pływa mnóstwo drobnych bąbelków + dodatkowo gromadzą się na powierzchni wody. Indykator CO2 z zestawu ma kolor raczej ciemnozielony (wpadający w niebieski) więc jeśli dobrze rozumiem CO2 jest jeszcze za mało. Dodatkowo zrobiłem test na PH i KH. KH = 8, PH ok. 7,4-7,6 --> wyniki na podstawie tabeli zależności również wskazują na za małą ilość CO2 w akwarium.
Z czego może w takim razie wynikać obecność bąbelków w wodzie + na powierzchni? Zastanawiam się czy jak podkręcę liczbę bąbelków na minutę to nie będzie tak, że całe akwarium będzie w bąbelkach. Czy może tak powinno wyglądać akwarium z dozowanym CO2? Dodam jeszcze, że wylot filtra mam ustawiony pod kątem w górę tak że powierzchnia faluje. Rozumiem, że to jeszcze dodatkowo wytrąca CO2 z wody i dotlenia wodę - nie chciałem żeby rybki się podusiły. Zastanawiam się jednak czy może to ma jakiś wpływ? Za dużo tlenu w wodzie? Zrobiłem test JBL na obecność O2 i wynik był bardzo ciemny co by oznaczało max na skali pomiarowej.


Z góry dzięki za wszelkie wskazówki i wyrozumiałość dla początkującego! :wink:

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Rozpuszczalność CO2

Postautor: Hunter » 16 marca 19, 00:18

Dozuj CO2 24h, w nocy również. Odcinając dopływ CO2 na noc woda w tym czasie odgazuje a pH skoczy w górę, rano CO2 zaczynasz podawać, a pH leci w dół. Zajedziesz tym organizm ryb, nitryfikacja też nie zachodzi prawidłowo.
Bąbelkami CO2 się nie przejmuj. Sa wszędzie jeśli dozujesz CO2 przez dyfuzor.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości