Obumieranie roślin

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 14 listopada 20, 19:51

Witam
Od jakiegoś czasu mam problem z roślinami w akwarium. Co posadzę to po ok 2 tygodniach zaczynają obumierać. Na początku obumiera szczyt roślinek. Później przechodzi w dół. Nie wiem czy są to niedobory lub nadmiary nawozow czy może inne przyczyny.
Akwarium 112 l. Oświetlenia 2x24W i 1x36W. Świece ok 10 h. Nawożone co2 z butli i nawozy seachem. Azot, potas, fosfor, mikro.
Podmiany wody co tydzień kranówka z ro.
Parametrów wody za wiele nie mam bo mi się testy przeterminowały ale
Kh-6
Po4-1,0
No3-15-20. Test jbl ale tu podejrzewam że test źle pokazuje.
Resztę testów będę miał za parę dni.
Wstawiam zdjęcia może ktoś po nich coś będzie wiedział. [https://imageshack.com/i/pmn54KLSj]
[https://imageshack.com/i/pnRPdYxuj]

Jak coś jeszcze potrzebne wszystko dopisze.
Pozdrawiam

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obumieranie roślin

Postautor: Arturrro » 14 listopada 20, 20:13

1. Jaką masz temperaturę w akwarium ? Jeśli masz możliwość to sprawdź inną grzałkę.
2. Jaką wartość CO2 masz w akwarium (mg/l) ?
3. Jakie masz PH wody ?

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 14 listopada 20, 20:23

Temp jest ok. 26 st.
Z pH będzie chwilowo problem ponieważ test mi się przeterminował i raczej nie jest wiarygodny. Chociaż drugi test jbl pro scan pokazał 7 pH. Kolor na wskaźniku co2 jest lekko ciemno zielony czyli w okolicach 15-18 mg/l

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obumieranie roślin

Postautor: Arturrro » 14 listopada 20, 21:03

Zbiłeś mi wszystkie tropy :) Mam jeszcze trzy.

Może spróbuj zmienić sklep z roślinami.
Te rośliny to in vitro ?
Jakie masz podłoże ?

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 14 listopada 20, 22:26

Zamówiłem in vitro to ładnie rosły ale po dwóch tygodniach zaczęły padać, więc zamówiłem z hodowli wodnej. Pięknie rosły, ale znowu po dwóch tygodniach to samo. Na koniec zamówiłem u jednego sprzedawcy bardzo ładne roślinki które dosłownie drugi dzień po posadzeniu wypuszczały nowe liście, ale i je spotyka ten sam los. Zamierają od góry. Robią się takie rozlazłe jak na zdjęciach.
Podłoże to mam takie. Na spodzie jbl aqua Basis, na to jbl manado i na wierzchu drobny kamyczek

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obumieranie roślin

Postautor: Arturrro » 15 listopada 20, 08:06

Rośliny in vitro słyną z tego, że się potrafią rozpuszczać i jeśli zacznie z nich rosnąć jakiś nowy pęd to właśnie jest to co zostanie w akwarium. Jakie to są rośliny ?

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 15 listopada 20, 09:17

Jak je kupiłem to były duże sadzonki. Ok 15-20 cm wysokości. Także to muszą już być zaprawione rośliny.
A w akwarium mam.
Limnophila sessiliflora
Rotala Macrandra Mini Butterfly
Bacopa Caroliniana-na tej roślince czubki zamierają. Łodyga robi się brązowa i odpada
Rotala Nanjenshan
Pogostemon Erectus-tej już nie ma. Padła przez brązowienie i odpadanie łodyg z liśćmi
Bacopa monnieri-ta roślinka rośnie bardzo ładnie

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obumieranie roślin

Postautor: Arturrro » 15 listopada 20, 09:50

Bez testów raczej Ci nie pomogę. Prawdopodobnie masz gdzieś rozjechane parametry. Na przeterminowanych testach niczego się nie dowiemy.

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 15 listopada 20, 16:42

Dzisiaj zamówię testy. Także koło wtorku podam parametry. A mam pytanie co do testu no3. Miałem 3 testy z jbl no3 i za każdym razem jak robiłem test to kolor był między 10 a 20. Zawsze taki sam ale nigdy nie taki jak w karcie. I nie wiem o co tu chodzi. Więcej już nie chce z jbl tych testów. Ale z jakiej firmy będą wiarygodne na no3? No i w sumie inne wartości

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obumieranie roślin

Postautor: Arturrro » 15 listopada 20, 19:29

O testach JBL krąży pewna historia. Mianowicie swego czasu, lata temu testy były jedne z dokładniejszych na rynku. Później mieli dziwną przygodę z niektórymi testami, które wskazywały błędne wyniki. Serię tą zastąpiono nowym produktem, który wskazuje już prawidłowe parametry. Niestety chyba trafiłem kiedyś na tą wadliwą serię bo nie mogłem dojść do ładu z akwarium.

Nie mniej jednak i tak polecam testy firmy JBL, nadal ich używam. Z tego co pamiętam zoolek ma również dobre testy i przede wszystkim tańsze ale z tego co kojarzę test na PO4 jest mało wiarygodny.

Nie wiem czy mogę, jeśli nie to z góry przepraszam administrację i proszę usunąć poniższy wpis. Wyślę Ci dwa filmiki. Facet robi test testów na NO3 i PO4. Wnioski wyciągnij sam :) poniżej linki:

https://www.youtube.com/watch?v=SzPJI8s_XiQ
https://www.youtube.com/watch?v=zFLKvSQ-puI

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 16 listopada 20, 00:48

Dzięki za bardzo ciekawe linki. Sporo pomogły. Testy zamówione. Jak przyjdą to podam tutaj parametry wody

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 17 listopada 20, 16:38

I tak zrobiłem testy i mam wyniki
Po4-0,5
No3-100
Mg-3
K-30
Kh-7
Gh-11
Ph-7
Co2-21
Na starych testach no3 i po4 z firm jbl i zoolek miałem prawidłowe wyniki a teraz wyszedł kosmos. Przez zbyt wysokie no3 i zbyt małe po4 jest ta cała sytuacja z roślinami

Arturrro
Ryba
Ryba
Posty: 246
Rejestracja: 6 lutego 18, 19:56

Re: Obumieranie roślin

Postautor: Arturrro » 18 listopada 20, 07:34

Faktycznie no3 kosmiczne. Magnez też nisko stoi. Ciekawe ile wapnia jeszcze masz.

koda92
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 14 listopada 20, 19:11

Re: Obumieranie roślin

Postautor: koda92 » 18 listopada 20, 09:46

Mg ciężko zmierzyć prawdziwą wartość. Bo na skali porównawczej te kolory są prawie identyczne. Na wapn nie mam testu także nie podam tej wartości
Zrobię dzisiaj podmiankę wody żeby obniżyć no3 i zrobię później test jak to wygląda

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 62 gości