Zblokowane rośliny w 330 litrów

Regulamin forum
Jeżeli chcesz pomocy lub rady związanej z uprawą roślin akwariowych powinieneś udzielić niezbędnych informacji o swoim akwarium i sposobie jego prowadzenia. TUTAJ jest dostępny wzór tworzenia nowych tematów.
Malina107
Ryba
Ryba
Posty: 138
Rejestracja: 15 lipca 17, 22:26

Zblokowane rośliny w 330 litrów

Postautor: Malina107 » 8 stycznia 22, 23:37

Udało mi się poradzić z problemem glonów w akwarium (krasnorosty, nalot na szybach) i pojawił się problem z marniejącymi roślinami. W walce z glonami manewrowałem światłem, trochę działałem w nawozami BlueLine i spróbowałem z reaktorem CO2 (kwasek-soda). Ale po kolei:

Akwarium 336l (120x40x70wys)
Podłoże:
- ziemia ogrodowa + kulki GT zakryte siatką i przysypane piaskiem do piaskownic
Rośliny:
- anubiasy nana i jakaś duża odmiana
- microsorium
- cryptocoryna
- mech
- rogatek
Obsada:
- 6 x Skalar Manacapuru
- 2 x Zbrojnik
- 3 x Otos
- 8 x Kirys
- 2 x Kiryśnik
- 20 x Neon Czerwony

Do akwarium od momentu założenia (maj) wlewam warszawską kranówkę. Nawożę NO3 (5 mg/l/tydzien), PO4 (0,7 mg/l/tydzien) i Fe (0,1 mg/l/tydzien).
Aktualnie parametry wody:
ph - 8
gH - 18
kH -12
Fe - 0
PO4 - 1
NO3 - 5
K - 5
Dziś robiłem podmianę i wlałem pierwszy raz 50 litrów RO i 15 litrów kranówy (zbiłem kH do 9, skończył mi się test gH).
Świecę lampą Chihiros A II 120 jak na wykresie w załączonym zdjęciu.

Przechodząc do sedna:
1. Rośliny wyglądają jak na zdjęciach: anubiasy maja liście jak widać (częściowo po walce z glonami), microsorium całe podziurawione. Lotos wypuszcza dużo liści ale są małe i niskie - brak tych wysokich. Tak na prawde tylko kryptokoryna bezpośrednio w ziemii daje radę no i oczywiście mech.
2. Czy problem może leżeć w twardej wodzie? Dolałem RO jak wyżej w dużej ilości na pierwszy raz i zastanawiam się, czy nie zacząć robić teraz podmianek pół na pół z taką wodą. Proszę o poradę w tym temacie.
3. Jeżeli chodzi o NPK, to czytałem o zachowaniu stosunku 10:1:20. Testami sprawdza się w zasadzie NO3, PO4 i K. Czy ten stosunek powinien byc zachowany w wynikach testów czy to chodzi o same makro? Troche zgłupiałem i w zasadzie nie wiem już jak powinienem lać te nawozy (używam gotowców)
4. Korzystam 3 tygodnie z reaktora, pomogło mi się to pozbyć glonów, jednak nie do końca zdaje to egzamin. Trudno ustawić (standardowy zestaw z allegro, slaba regulacja na zaworze), a poza tym to z każdym dniem działa to inaczej w zależności od ciśnienia. Zastanawiam się nad zakupem butli, ale nie wiem czy najpierw nie spróbować wyprowadzić tego samymi nawozami. Prośba o poradę czy to ma szanse się udać.

https://iv.pl/image/GIaoTBX
https://iv.pl/image/GIaodZz
https://iv.pl/image/GIaolms
https://iv.pl/image/GIaosQw
https://iv.pl/image/GIav5eS

Awatar użytkownika
Hunter
Administrator
Administrator
Posty: 11854
Rejestracja: 25 stycznia 09, 17:25
Lokalizacja: NW
Kontaktowanie:

Re: Zblokowane rośliny w 330 litrów

Postautor: Hunter » 10 stycznia 22, 13:07

Malina107 pisze:2. Czy problem może leżeć w twardej wodzie? Dolałem RO jak wyżej w dużej ilości na pierwszy raz i zastanawiam się, czy nie zacząć robić teraz podmianek pół na pół z taką wodą. Proszę o poradę w tym temacie.


Tak, problemem jest twarda woda. Żeby dobrać odpowiednie proporcje wody RO do wody kranowej powinieneś ustalić stężenia wapnia i magnezu i na tej podstawie określić ile lać wody RO a ile kranówki.
Podejrzewam, że magnez jest wysoki.

Malina107 pisze:3. Jeżeli chodzi o NPK, to czytałem o zachowaniu stosunku 10:1:20. Testami sprawdza się w zasadzie NO3, PO4 i K. Czy ten stosunek powinien byc zachowany w wynikach testów czy to chodzi o same makro? Troche zgłupiałem i w zasadzie nie wiem już jak powinienem lać te nawozy (używam gotowców)


Takie proporcje powinny być w wodzie. Choć rzadko takie proporcje się sprawdzają, bo NPK to nie wszystko. No ale od czegoś trzeba zacząć.

Malina107 pisze:4. Korzystam 3 tygodnie z reaktora, pomogło mi się to pozbyć glonów, jednak nie do końca zdaje to egzamin. Trudno ustawić (standardowy zestaw z allegro, slaba regulacja na zaworze), a poza tym to z każdym dniem działa to inaczej w zależności od ciśnienia. Zastanawiam się nad zakupem butli, ale nie wiem czy najpierw nie spróbować wyprowadzić tego samymi nawozami. Prośba o poradę czy to ma szanse się udać.



Dozowanie dwutlenku węgla do akwarium z roślinami zawsze ma sens, a jego stężenie powinno być stabilne. Na bimbrowniach i reaktorach kwasowo-zasadowych to ciągła zabawa w ustawianie, nerwy i irytacja gwarantowana. Wahania stężeń CO2 są szkodliwe dla zwierząt i wskazane dla glonów.
Neon Innesa piszemy wielką literą, podobnie jak Endlera, Ramireza, Blehera i inne nazwy ryb pochodzące od nazwiska.
Ponadto "Innesa" piszemy przez dwa "n" i jedno "s".

Moje akwaria:
1. Czterdziestka-piątka
2. Było LT, jest CW:

Zapraszam na Oficjalny FanPage naszego forum! Kliknij "Lubię To!"

Cykl azotowy w akwarium- w pigułce

Inspirujesz I Fascynujesz
Obrazek
Obrazek

Wróć do „Rośliny”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości