PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

gosipiet
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 maja 04, 07:37
Lokalizacja: JELENIA GÓRA

PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

Postautor: gosipiet » 8 czerwca 04, 08:35

Witam
Mam duży problem i nie wiem co zrobic, może mi pomozeCIE :niewiem:
Od kilku dni ryby zachowują sią dość dziwnie, pływają tuż pod powierzchnią wody, duzo spią -zachowuja sie jak w letargu. Z początku myslałam ze to pogoda i niska temperatura, ale w piątek wypłynął sum - który zawsze chował sie na dnie, pokryty był szarym nalotem i szlamem lub śluzem. W sobote padły dwa małe karpiki, i wieczorem sum. W niedziele padły kolejne dwie ryby - karasie - które ostatnio kupiliśmy. wszystkie ryby w mniejszym lub większym stopniu pokryte są szarym nalotem, niektóre mają rany - wygladają jak wygryzione. Nie mam pojecia co się stało. Woda nie jest mętna - rozwielitki zniszczyły glony, jest filtrowana, na dnie jest worek z kwasnym torfem. Czy można ryby leczyć w jakis sposób? nie mamy pojęcia co robić???? Bardzo proszę o poradę, mamy jeszcze w oczku 7 rybek - i nie chcemy ich stracić, juz sie do nich przyzwyczailiśmy

Awatar użytkownika
perla
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 04, 19:41
Lokalizacja: TUREK

Re: PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

Postautor: perla » 8 czerwca 04, 21:13

Kup w sklepie zoologicznym środek odkażający lub w aptece kalię, to co opisujesz wygląda na pleśniawkę. Spróbuj odłowić cgore rybki i zetrzeć z nich ten nalot watką zamoczoną w roztworze kali z wodą lub podpbnego środka np nadmanganian potasu.

Nie wiem dokładnie co to jest za choroba ale z ttego co piszesz to może być pleśniawka, jeżeli możesz skonsultować się z dobrym akwarystą lub z weterynarzem to zrób to nie zwłocznie, powinni ci pomóc. To co wiem to ci piszę, reszta w rękach losu.

Odpisz co dalej.


[ Dodano: 2004-06-08, 21:15 ]
Sory

Pleśniawka

Najpowszechniejszą pleśnią jest Saprolegnia. Może atakować wszystkie ryby. Bywa, że na podobnych do waty pleśniach rozwijają się glony. Atak pleśni jest zawsze następstwem innych problemów zdrowotnych np. inwazji pasożytów.

Objawy: Narośle podobne do waty, szare-brudne pokrywające ciało rybki.

Leczenie: Zmoczyć wacik w środku dezynfekcyjnym (roztwór nadmanganianu-potasu). Wyjmujemy rybę z wody (można na 1-2 min), kładziemy na mokrym materiale, a następnie ścieramy przygotowanym wacikiem pleśń. Rybę umieszczamy w zbiorniku leczniczym i stosujemy jeden ze środków zwalczających chorobę - nadmanganian potasu 1g/100l kąpiel przez 30-90 min 2-3 razy w tygodniu aż do zniknięcia pleśni. Znajdujemy przyczynę ataku pleśni i usuwamy ją.
PERŁA
[shadow=red]http://www.gornicza.int.pl/~perla[/shadow]

gosipiet
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 maja 04, 07:37
Lokalizacja: JELENIA GÓRA

Re: PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

Postautor: gosipiet » 9 czerwca 04, 07:13

Witam
wczoraj odłowilismy wszystkie ryby i przeprowadzilismy zabieg ich ratowania nadmanganianem potasu, rano zauważyłam, ze padła jedna ryba. Zobaczymy co dalej bedzie. To przykre - zdążyliśmy sie juz przyzwyczaić do tych stworzonek. Cieszylismy sie, jak rozwielitki załatwiły glony, zadomowiły sie 4 żaby - zobaczymy co edzie dalej.

Awatar użytkownika
perla
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 04, 19:41
Lokalizacja: TUREK

Re: PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

Postautor: perla » 11 czerwca 04, 12:06

Chorobę mogliście wprowadzić do oczka przez rozwielitki, nie raz można przywlec chorbę z innych dzkich stawów w których są ryby.
PERŁA
[shadow=red]http://www.gornicza.int.pl/~perla[/shadow]

gosipiet
Ikra
Ikra
Posty: 10
Rejestracja: 20 maja 04, 07:37
Lokalizacja: JELENIA GÓRA

Re: PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

Postautor: gosipiet » 19 czerwca 04, 16:21

Niestety, jestem prawie więcej niż pewna, ze choróbsko przywlekliśmy wraz z rozwielitkami :(. Padło 14 rybek, pozostało 5 - które chyba juz bedą żyły. Jedna z rybek zanim przeniosła się na łono Abrahama - wypuściła ikrę - i dziś zauważyłam, ze mamy maleńkie rybki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nie wiem, czy zdołają przeżyć - ale jestem dobrej myśli.
Zauważyłam, że wiele osób otwiera posty - sądząc po po statystyce - - ale nie wiele osób odpowieada i udziela rad - dlaczego???? :niewiem:
Ja pisząc na forum - liczę na udzielanie rad, wskazówek itp, szczerze powiedziawszy myslałam, ze więcej osób będzie zainteresowanych oczkiem wodnym, tymczasem temat: Walka z glonami??? - tak niewiele odpowiedzi, a przecież to żeczywiście problem. Ja założyłam w tym roku oczko - i juz widze, ze w przyszłym roku czeka nas przeróbka - i napewno nie wpuszcze żadnej ryby, roślinki czy czegokolwiek innego bez kwarantanny - to nasza pierwsza nauczka :? . Serdecznie wszystkich pozdrawiam i do zobaczyska.

Awatar użytkownika
perla
Ikra
Ikra
Posty: 9
Rejestracja: 19 maja 04, 19:41
Lokalizacja: TUREK

Re: PADAJĄ RYBKI - RATUNKU

Postautor: perla » 21 czerwca 04, 23:06

Masz rację z kwarantanną ale nie do końca, jeśli kupujemy rybki czy roślinki z pewnego źródła to możemy być pewni że do naszego oczka nie dostanie się żadne choróbsko ale jest powiedzenie "Lepiej dmuchać na zimne niż się sparzyć"

P.S.
Nie należy się zrażać wpadką na pewno nie jest to ni pierwsza ni ostatnia jaka się zdarzy, czoło w górę i do roboty. :wink: :wink: :wink: :wink:
PERŁA
[shadow=red]http://www.gornicza.int.pl/~perla[/shadow]

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości