Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

alienq4
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 2 maja 10, 09:51

Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: alienq4 » 2 maja 10, 10:05

Zanim założyłem ten temat przejrzałem trochę forum lecz nie znalazłem dokładnych informacji, które by mnie zainteresowały.

Otóż mam oczko wodne w przydomowym ogródku o pojemności ok 30 000l, głębokość w większości 60-80cm z jednym większym zagłębieniem, w którym zimują ryby ok 250cm.

Oczko niestety jest nasłonecznione (od strony południowej) w związku z czym dochodzi w nim do cyklicznych zakwitów glonów. I to właśnie z nimi mamy problem, gdyż są tak uporczywe że woda przestaje wyglądać jak woda.

- mam kaskadę, jeszcze nie obsadzoną roślinami błotnymi na szczycie, której jest filtr o wydajności (niby) 30 000l w co mi się wierzyć nie chce..
- dookoła oczko obsadzone jest kaczeńcami, pałką wodną, miętą, liliami i kosaćcami (bogata szata roślinna)
- ilość ryb została również zredukowana (niestety w trakcie zimy) w celu zmniejszenia żyzności wody (chodziło głównie o fosforany i azotany)

W oczku z tego co wiem, mam praktycznie same glony nitkowate, które unoszą się na powierzchni i sinice, które osadzają się na dnie.

Jak znajdę trochę wolnego czasu to postaram się wyczyścić dno odkurzaczem podłączonym do filtra i zebrać wszystkie glony na powierzchni, do tego chce zbudować 2 beczkowe filtry DIY (tylko jakiej pojemności i jaka pompa do nich??) do których woda rozprowadzona byłaby równolegle.
Myślałem jeszcze nad zwiększeniem populacji amura w oczku (odżywia się nitkowatymi glonami) i wpuszczeniem do oczka Racicznicy zmiennej (małż), który podobno super filtruje wodę.

Może ktoś mi podpowie co jeszcze zrobić? Chciałbym w końcu ujrzeć dno w swoim oczku ; ) Pozdrawiam i życzę udanego weekendu majowego

[ Dodano: 2 Maj 10, 11:08 ]
+ dodam jeszcze, że w zeszłym roku stosowałem worki z torfem kwaśnym po zmierzeniu pH wody w celu jego obniżenia (nic to nie dało)
+ użyłem jeszcze środka chemicznego z miedzią w celu zablokowania rozwoju glonów (krótkotrwały efekt)

PROSZĘ JEDYNIE O ŚRODKI NATURALNE GDYŻ WODĘ Z OCZKA PIJĄ PSY

lukaszp2201
Ryba
Ryba
Posty: 204
Rejestracja: 27 września 09, 20:23

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: lukaszp2201 » 2 maja 10, 20:21

ile użyłeś tego torfu na ten litrażyk???
jak ja napełniłem swoje oczko to użyłem triggera, używam go 3-4 razy w roku i hm... jest lepiej niż było kiedy go nie używałem. Widoczność ok 80cm, oko głębokie 160cm.Też bym chciał w końcu ujrzeć dno w swoim oku ;-)
A słyszałeś może o filtrze glebowo-korzeniowym, podobno daje nie złe efekty.
Najlepsze podobno są rośliny,rośliny i jeszcze raz rośliny. Cóż u mnie nie zdały egzaminu... karpie miały wyżerkę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 4 maja 10, 12:34 przez lukaszp2201, łącznie zmieniany 1 raz.

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: veetak » 4 maja 10, 10:36

Zawodowo czyszce oczka wodne i je "naprawiam" do stanu kryształ górski włącznie.

Przy takiej proporcji powierzchni do pojemności żadna filtracja przez beczki nie pomoże. Tak to już jest, że jeżeli nie filtrujemy woda wygląda jak zupa ogórkowa, ale glonów nitkowych nie ma, jeżeli filtrujemy, woda jest przejrzysta i dzięki temu mogą rosnąć glony nitkowe. Stosowałem na glony amury i tołpygi - ich działalność jest niezauważalna z prostych przyczyn - jeżeli zauważysz w jakim tempie przyrastają glony, to przełóż to na możliwości konsumpcyjne ryb - wyjdzie z tego zupa rybna. Poza tym najważniejsze jest to, że ryby zjadając glony poprzez odchody nadal zasilają zbiornik mineralnie.
Często oczka dla ozdoby są zasypywane warstwą żwiru, która po paru latach stanowi wielki magazyn odżywek dla glonów.

Sposoby skuteczne znam trzy:
- wyczyszczony staw trzeba zalać deszczówką (śniegiem). Robota misterna, ale możliwa
- zastosować preparat firmy oase. Jest to chemia, ale ryby znoszą ją bez problemów, więc psom również nioc nie grozi. Również działa w wyczyszczonym stawie - lałem na zagloniony i musiałem jechać od nowa.
- filtr bagienny z szybko rosnącą trzciną, pałką, oczeretem z podłożem z grubego żwiru. Wadą jest dość duża powierzchnia (min 1/5 powierzchni liczona do objętości - w tym wypadku 6m2) oraz zwiększenie się ilości komarów, dla których stanowi to idealną wylęgarnię. Zaletą jest bezobsługowość - na jesieni tylko kosisz wszystko.
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

Awatar użytkownika
Krzysiu1996
Ryba
Ryba
Posty: 298
Rejestracja: 27 lipca 08, 16:01
Lokalizacja: Grodzisk Wlkp.

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: Krzysiu1996 » 4 maja 10, 20:07

Ja słyszałem o wsadzeniu do filtra wkładu ze słomy - podobno powoduje zahamowanie rozwoju glonów
112l : Azja
120l : żółwie ozdobne

veetak
Ryba
Ryba
Posty: 306
Rejestracja: 7 sierpnia 09, 12:50
Lokalizacja: Łódź

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: veetak » 5 maja 10, 20:09

Jasne - słoma i torf to naturalne wspomaganie prawie naturalnych stawów. Próbuj! Czasem wiara czyni cuda. Warunek zdania pierwszego, że masz prawie naturany układ bezglonowy.




Powodzenia
HodujęWF: Heterandria formosa, Neoheterandria elegans, Micropoecilia parae, bifurca, Gerardinus metallicus, Poecilia reticulata, wingei, Phallichthys amates. Limia nigrolineata, Ilyodon whitei, Ameca splendens

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: Pawel Woynowski » 17 maja 10, 22:58

alienq4 pisze:- mam kaskadę, jeszcze nie obsadzoną roślinami błotnymi na szczycie, której jest filtr o wydajności (niby) 30 000l w co mi się wierzyć nie chce..

A jakiej firmy i jaki typ tego filtra, no i oczywiście jaką pompą zasilany, chodzi mi również o Firmę i typ, jakie ma parametry, wydajność, maks wysokość podnoszenia. Na jakiej głębokości stoi pompa, i na jaką wysokość pompuje wodę do filtra. Poza tym czy pompa stoi po przeciwległej stronie oczka od wylotu wody z filtra, chodzi o to, aby cała woda z oczka przechodziła przez filtr.
Filtr do oczka z 30000 l powinien mieć co najmniej 200 l objętości i minimum trzy komory. W pierwszej szczotki filtracyjne, w drugiej mata japońska lub kokosowa, a trzeciej biobale, lub pocięty na 2 cm długości peszel, lub ostatecznie keramzyt o frakcji 10 - 30 mm, zapakowany w worek. Taki zestaw to zestaw minimum.
- dookoła oczko obsadzone jest kaczeńcami, pałką wodną, miętą, liliami i kosaćcami (bogata szata roślinna)

A jakie rośliny rosną w toni wodnej (np. grzybienie, moczarka, rdest ziemnowodny, itp)
- ilość ryb została również zredukowana (niestety w trakcie zimy) w celu zmniejszenia żyzności wody (chodziło głównie o fosforany i azotany)

Skoro zmniejszyłeś zawartość fosforanów i azotanów, to zapewne wiesz ile ich jest w oczku obecnie, i znasz też i wartość pH wody i TwO jakie one są, te parametry wody.
W oczku z tego co wiem, mam praktycznie same glony nitkowate, które unoszą się na powierzchni i sinice, które osadzają się na dnie.

To mi wygląda na zbyt duże pH, myślę że jest grubo powyżej 8. Przy pH wyższym niż 7,5 zaczyna ustawać nitryfikacja, przemiana amoniaku na azotany, które pobierają rośliny.
Jak znajdę trochę wolnego czasu to postaram się wyczyścić dno odkurzaczem podłączonym do filtra i zebrać wszystkie glony na powierzchni,

Jak nie zmienisz parametrów wody w oczku to ta robota będzie daremna, a może nawet pogorszyć sytuację.
Myślałem jeszcze nad zwiększeniem populacji amura w oczku (odżywia się nitkowatymi glonami) i wpuszczeniem do oczka Racicznicy zmiennej (małż), który podobno super filtruje wodę.

Amura sobie odpuść, nie masz pewności co mu zasmakuje w Twoim oczku, czy glony czy rośliny naczyniowe. Amur może Ci oczyścić oczko ze wszystkiego co zielone i rośnie w oczku. Poza tym żre dużo i równie dużo wydala, co nie wpłynie na kondycję oczka pozytywnie.
Może ktoś mi podpowie co jeszcze zrobić? Chciałbym w końcu ujrzeć dno w swoim oczku ; ) Pozdrawiam i życzę udanego weekendu majowego

Jak podasz te dane o które proszę, to może znajdziemy przyczynę Twoich problemów
[ Dodano: 2 Maj 10, 11:08 ]
+ dodam jeszcze, że w zeszłym roku stosowałem worki z torfem kwaśnym po zmierzeniu pH wody w celu jego obniżenia (nic to nie dało)

Dlatego że masz chyba twardą wodę, a ta bardzo trudno się zakwasza. Wtedy zabieg z torfem trzeba powtarzać, aż do skutku. Nie trzymaj tylko torfu w oczku dłużej niż 3 - 4 tygodnie, zacznie gnić.
+ użyłem jeszcze środka chemicznego z miedzią w celu zablokowania rozwoju glonów (krótkotrwały efekt)

A kto stosuje chemię w oczkach. Aby ją stosować trzeba znać ilość wody w oczku w momencie jej dawkowania, inaczej bardzo łatwo przedobrzyć.
Poza tym ta chemia nie działa wybiórczo jedynie na glony, załatwia tez przydatne mikroorganizmy w oczku, biorące udział w cyklu azotowym.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: deXter » 18 maja 10, 09:13

Pawel Woynowski pisze:rzy pH wyższym niż 7,5 zaczyna ustawać nitryfikacja, przemiana amoniaku na azotany, które pobierają rośliny.

Pierwsze słyszę w takim razie możesz mi wytłumaczyć jak to się dzieje, że w akwariach Tangańskich i Malawi gdzie pH prawie zawsze około 8.0 albo i czasem 9.0 jest, a nitryfikacja jak w każdym akwarium.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Pawel Woynowski
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 19 sierpnia 04, 13:34
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oczko wodne ~ 30 000l i problemy z glonami - esencja

Postautor: Pawel Woynowski » 19 maja 10, 15:26

deXter pisze:Pierwsze słyszę w takim razie możesz mi wytłumaczyć jak to się dzieje, że w akwariach Tangańskich i Malawi gdzie pH prawie zawsze około 8.0 albo i czasem 9.0 jest, a nitryfikacja jak w każdym akwarium.

Uups. Przepraszam miało być 8,5, paluch się omsknął i nie zauważyłem przed wysłaniem.

Akwarium tak, w oczku niestety się nie da, ponieważ oczko to nie akwarium. Każdemu akwaryście to tłumaczę, aby nie stosował w oczku sprawdzonych metod z akwarium. Ponieważ one nie zdają tam egzaminu, z jednego podstawowego powodu. W akwarium masz przez 24 godzin na dobę, stałe i nie zmienne warunki, w oczku się tak nie da.

Bakterie nitryfikacyjne najlepiej będą się czuły w akwariach hodowców ryb z jezior Malawi i Tanganika.
Tak, Tak, a wynika to z faktu, że optymalny odczyn wody w tych zbiornikach wynosi pH 7,5 – 8,5. W praktyce mikroorganizmy biorące udział w nitryfikacji potrafią się przystosować do zakresu pH 6 – 10 pod warunkiem jednak stabilności tego parametru.
Istotnym parametrem jest temperatura. Całkowite zatrzymanie procesu następuje w temperaturze około 5˚C. Wyraźne spowolnienie następuje jednak już poniżej 20˚C. Zakres temperatur spotykany w typowych akwariach tropikalnych jest bardzo dobry dla nitryfikacji.

W oczkach niestety nie utrzymasz na stałym poziomie takich parametrów jak temperatura, oświetlenie czy natlenienie, a co się z tym wiąże i odczynu pH który wykazuje wahania dobowe niekiedy do +-1,5. W akwarium tworzysz i utrzymujesz sztuczne, można powiedzieć że laboratoryjne warunki.
W oczku, za prawie wszystko odpowiada natura, my jej tylko pomagamy tworząc filtry biologiczne. Które nie zdadzą egzaminu jeśli pH będzie wyższe niż te 8,5 - 9,0 ponieważ Azot amonowy (NH4) który jest dosyć toksyczny i może przechodzić przy wysokim pH w jeszcze bardziej trujący amoniak (NH3). A co za tym idzie w produkt wyjściowy do nitryfikacji, i kółko się zamyka.
To miałem na myśli mówiąc że powyżej pH 8,5 nitryfikacja ustaje.
Paweł Woynowski (Astacus)
MIKRO JEZIORO - Założenia Wodne w Ogrodach
Od 19 lat oczko -10 000 l, 5 karpi koi, 32 karasie ozdobne, 5 karsnopiór, 4 karpie sazany, 6 kiełbi, żaby jeziorkowe

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości