Pytanie od początkujacego

Fluke
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 15 czerwca 06, 14:48

Pytanie od początkujacego

Postautor: Fluke » 19 lipca 06, 17:19

Witam .. chcaiłbym wykopać sobie oczko wodnie.. nie duże ale dośc głębokie takie aby w zimie ryby w nim nie zamarzły i tu jest pytanie .... jakiej głębokości powinno być ???
www.skalar.yoyo.pl <>Stornka i forum poświęcone biotopowi SA <>:)

zbiho
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 8 lipca 06, 21:41
Lokalizacja: z Posyny małopolska

Re: Pytanie od początkujacego

Postautor: zbiho » 20 lipca 06, 08:55

Witaj,moje oczko ostatniej zimy miało 60 cm wody i chociaż zima była bardzo ostra a mieszkam 100 km od Zakopanego nic się rybom nie stało.Pomógł mi śnieg,który przykrył lód na wodzie warstwą prawie metrową tak,że lód był tylko na 15 cm.Oczko mam bez folii,tylko glina.kopane jest na 160 cm od poziomu gruntu ale woda utrzymuje się w zależności od opadów od 50 do 120 cm od dna.Przed zimą trzeba oczyścić dno ze starego mułu i resztek roślin żeby w zimie gnijąc nie zabierały rybom tlenu.Ważniejsze od głębokości jest ilość ryb,roślin,rodzaj podłoża,karasie potrafią przetrwać zimę w do dna zamarzniętym zbiorniku wodnym jeżeli tylko mogą zagrzebać się w miękkim mule na dnie co w oczku wyłożonym folią nie jest możliwe.Kopiąc musisz sprawdzić poziom wody gruntowej,jeżeli jest bardzo niski,np 2 m i trzeba będzie zastosować folię oczko musi być głębsze po pierwsze z powodu braku mułu po drugie w zimie izolacyjność suchego gruntu pod folią nie pozwala ziemi ogrzewać wody w oczku co w bilansie cieplnym jest sprawą podstawową.

Fluke
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 15 czerwca 06, 14:48

Re: Pytanie od początkujacego

Postautor: Fluke » 20 lipca 06, 09:08

dzieki za odpowiedz .. teraz juz bende wiedzial co i jak :)
www.skalar.yoyo.pl <>Stornka i forum poświęcone biotopowi SA <>:)

Wróć do „Oczko wodne”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości