[750] [725] nowe zbiorniki

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

[750] [725] nowe zbiorniki

Postautor: osama » 14 listopada 20, 21:27

Witam wszystkich serdecznie,
będzie nieco długi i nudny wstęp, można przejść od razu do spisu gatunków i zbiorników ;)

Nadszedł czas na nieco większe zbiorniki, w przyszłym tygodniu powinny dotrzeć do mnie akwaria o wymiarach 300x50x50 i 290x50x50cm. Już na etapie budowy domu było zaplanowane miejsce, jest więc woda, kanalizacja, prąd na osobnej różnicówce, kominki wentylacyjne, dodatkowe dwa obiegi z podłogówki (spróbujemy tym podgrzać wodę przez wymienniki ciepła) oraz twardy styropian w podłodze. Stelaże z aluminiowych profili konstrukcyjnych (wytrzyma, współczynnik bezpieczeństwa x2,5, nie poruszajmy tego wątku), na to blat drewniany 40mm, pod profilami guma 10mm, aby na kaflach lepiej rozłożyć ciężar.
Akwaria bez kominów, otworów itd, proste, przód OW, 12mm.
Filtracja najprostsza z możliwych, głowice z gąbkami + hydroponika, może dorzucę kaskadę, aby koty mogły z niej pić wodę (nie będzie SUMPów, kubełków itd.), oświetlenie na naświetlaczach led, przejdę może na power ledy jak w niektórych akwariach. Kwestie techniczne raczej ogarnięte, choć mądrzejszych chętnie wysłucham ;)

Od kilku lat mam muszlowce, które trzymam w akwariach 70-240l.

Akwaria będą stały tyłem do siebie. Jako tło planuję czarną piankę polietylenową 10mm, tą samą co pod zbiornik (mam kawałek 5x1,07m). Tło będzie między tylnymi szybami, po zalaniu praktycznie nie będzie możliwości wymiany, ponieważ zostanie dociśnięte przez odkształcające się szyby. I tu w ciągu kilku dni muszę podjąć decyzję, czy na pewno czarne, w swoich zbiornikach mam wszędzie tło z karimaty w różnych kolorach, ciemnozielone, czy jasno niebieskie jak tło tego forum, które też wygląda świetnie. Tło musi przylegać ściśle do obu zbiorników, nie będzie opcji czyszczenia tylnej szyby na zewnątrz, jeśli dostanie się tam woda, to... będzie paskudnie.

Lista ryb z Tanganiki, które mam:
9x Telmatochromis temporalis shell (3+5)
3x Altolamprologus compressiceps Gold Head (6-8cm)

6x Altolamprologus compressiceps shell (3+3)
9x Telmatochromis vittatus shell (2+6)
8x Lamprologus calliurus (2+6)
6x Lamprologus caudopunctatus (2+4)
2x Lamprologus multificiatus (1+1)
1x Lamprologus ocellatus (samiec)
1x Lamprologus callipterus (młody samiec)

Większość F1 lub krzyżówka F1 z dzikusem.

Akwaria, które będą do dyspozycji:
300x50x50 - 750l
290x50x50 - 725l - 100% muszlowisko
120x40x50 - 240l

Awaryjne, które ze mną zostaną (tarliskowe, kwarantanna, leczenie)
75x35x40 - 105l
60x30x40 - 72l
40x25x28 - 28l

I tu jest kwestia, jak to wszytko podzielić, nie będę póki wchodził w nowe gatunki, dokupię multiki co najwyżej, może ocellatusowi samice, choć ten wariat wykończył u poprzedniego właściciela wszystkie.
Na 100% 290x50x50 przeznaczam na muszlowisko z niewielką ilością gruzu w postaci czerwonych otoczaków, 240l myślę, że temporalisy w zredukowanej ilości dałyby radę.
Nie ciągnie mnie za bardzo do niecki z szeryfem w postaci callipterusa. Nie do końca jestem również przekonany aby 300x50x50 poświęcić na tangę, wiele lat miałem pielęgnice w dość mocno zarośniętych zbiornikach. Czy jest możliwość połączenia temporalisów z dużymi Alto na początekw największym zbiorniku? Póki co na pewno Alto dostaną mocno w doopki, ale jak podrosną, to chyba dadzą radę? Zastanawia mnie też połączenie Alto shelli z vittatusami w 240l, Alto kilkukrotnie pilnowały ikry, może warto iść w taki układ?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszystkie rady.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości