Akwa dla trofci

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Akwa dla trofci

Postautor: suncho » 31 maja 04, 14:44

Witam wszystkich,jestem nowym forumowiczem i wiem że taich pytań na tym forum bylo już mnustwo , ale prosze o wyrozumiałość.Otóż jestem w posiadaniu akwa 200l 100(d)x50(w)x40(s).Filtr fluval 304, pokrywa standard, 2 jarzeniówki 30W. Chciałbym się zająć chodowlą tropheusów i mam z tym związanych kilka pytań:
[1] Czy zbiornik jest wystarczająco duży?
[2] Jakiego podłoża należy dla nich użyć?
[3] Jakie oświetlenie?
[4] Jakie rośliny mogą znieść te warunki wodne?
[5] I wreszcie jaka obsada do takiego zbiornika (ile mogę trofci zmiescic)?
Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Hawk » 31 maja 04, 22:24

Ad.1
Zbironik jest dobry wazna jest dlugisc a nie wysokosc. Zawsze akwa mozna zmienic na wieksze

Ad.2
Najbardziej naturalnie wygląda piasek( ja mam w akwa ) ale zarówno dobrze moze byc drobny żwir z domieszka grysu koralowego lub jak kto woli grys koralowy jako wklad do filtra zewnetrzego.

Ad.3
Oświetlenie nie jest tak istotne. Mozesz dopasowac swietlówki np Phillips Aquarelle( chyba tak sie nazywa ). Ja np mialem Narva Oceanic Color jako pierwsza i efekt byl calkiem niezly. Natomiast jedna z wazniejszych rzeczy to grzalka z termostatem.

Ad.4
Z roślin, ktore wytrzymaja warunki wodne i nie zostana pozarte przez nasze ryby to Cryptocoryna,wszelkie odmiany Anubiasa oraz Microsorium. Jezeli wybierzesz Cryptocoryne to przygotuj sie na dosc wysoka cene.

Ad.5
200 litrowy zbiornik moze byc domem dla okolo 12 DOROSLYCH trofci. Dobrze jest trzymac troche wiecej ryb, wtedy agresja wewnatrz gatunkowa jest mniejsza bo rozbija sie na wiecej ryb ;)
Co do odmian to napisz jakie odmiany kolorystyczne by Cie interesowaly.
Ja bym polecal:
Tropheus Moorii Mpulungu,
Tropheus sp. Black Ikola,
Tropheus Moorii Moliro ( gdzies wyczytalem ze to moorii jednak :? ),
Tropheus sp. Black Kiriza,
Tropheus sp. Kasanga,
Tropheus Duboisi Maswa,
Tropheus sp. Black Bulu Point
oraz Tropheus sp. Kipili,
Przynajmniej te odmiany mnie sie podobaja ;)
Poszukaj je na necie i sprawdz, ktora z tych odmian chcialbys hodowac.
Ważne jest tez odpowiednie przygotowanie zbiornika dla tych ryb oraz dobre przygotowanie wiedzy na ich temat ;)

Jezeli gdzies popelnilem blac prosze o porpwae moda :)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Idzikowski » 31 maja 04, 22:43

Hawk troszkę dziwne nazewnictwo gdzie niegdzie.

Tropheus Moorii Mpulungu --- ok, ale ogólnie z tego co wiem to tak naprawdę powinno się je nazywać Tropheus Moori Kasakalawe a Mpulungu to jakiś dodatek, ogólnie pochodzą jak jedne źródła podają z Kasakalawe inne, że to niby Mpulungu...nie trafisz. ostatnio na plakacie z trofami w MA było jako KASAKALAWE bez MPULUNGU.
Tropheus sp. Black Ikola, --- zazwyczaj poprostu Tropheus Black Ikola choć z SP. można się spotkać, ale ogólnie to wszędzie inaczej klasyfikują Ikole ;)
Tropheus Moorii Moliro --- można takie coś znaleźć, ale jest to Tropheus sp. Red Moliro lub Tropheus Red Moliro, ale ja częściej spotykam to pierwsze.
Tropheus sp. Black Kiriza --- a tutej to już sam nie wiem dokładnie....można tak, ale podają bez sp albo jeszcze inacze...jedno pewne to to, że BLACK jest według mnie dobrze :D
Tropheus sp. Kasanga --- zdecydowanie Tropheus Moori Kasanga
Tropheus Duboisi Maswa --- ok
Tropheus sp. Black Bulu Point --- T. spec. aff. moorii "Bulu Point" to fakt uzywa się SP ale też zalezy od serwisu
oraz Tropheus sp. Kipili - Tropheus Brichardi Kipili (ZDECYDOWANIE)

No....ile ludzi..prawie tyle nazw :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Ogólnie ja właśnie będę obsadzał takie akwarium w 12 sztuk prawie dorosłej CHIMBY RED i myślę, że na takie stadko akwarium się nada i faktycznie nie będzie takich walk między trofami tzn samcami.

Co do świetlówek ja stosuje Philips Aquarelle i jest bardzo fajna jarzeniówka. Wybarwia na fiolet co moim Mpulungu Kasakalawe sie przydaje :mrgreen: ....mimo wszystko ja uzywam zawsze pelnej nazwy :mrgreen:

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Hawk » 31 maja 04, 22:49

Widzisz Idzik tu mam problem hehe. Na necie pisalo Tr. Moorii Moliro
Reszte oprocz Tr. Brichardi Kipili ;) Bralem z plakatu MA to jest majowy numer bodajze.
tr. sp. black kiriza jest na bank. sprawdzalem na roznych servisach w necie :)
O Kasandze i Bulu Point pisalo w MA skad tes bralem nazwy...
I wytlumaczcie mi jak to sie nie zagubic w nazwach z magazynow :?: One same wprowadzaja w blad
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwa dla trofci

Postautor: suncho » 31 maja 04, 22:49

Przede wszystkim dzięki za wyczerpującą odpowiedz.A co do odmiany ,która chce chodować to jestem za Tropheus sp. Black Kiriza i Tropheus Duboisi Maswa.Czy mogę chodować oba te gatunki?

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Aigel » 31 maja 04, 22:52

troszke zamale akwa, chyba ze 10 kiriz (2+8) i do tego z 5 duboisow. jednak takei polacznie wydaje mnie sie osobiscie malo ciekawe, gdyz oba gatunki sa czarne z pasem, no maswa ma jeszcze granatowa glowe. ja bym polecal cos z moorii :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Hawk » 31 maja 04, 22:53

Hmm... co do Tr.sp. Black Kiriza.... obejrzyj Ikole ona jest ladniejsa wg mnie przynajmniej, ale to zalezy od ciebie.
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Aigel » 31 maja 04, 22:55

Co do ikoli to taki ladny (wyrazny, jaskrawy, kanarkowy pas) ma tylko dominujacy samiec, reszta stada raczej ma pas przydymiony. Kazda trofcia jest ladna, o gustach sie nie dyskutuje :)
Obrazek

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwa dla trofci

Postautor: suncho » 31 maja 04, 23:05

A w takim razie co sądzicie o: moori 'Golden Chisanze'+Tropheus sp. Black Kiriza?

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Hawk » 31 maja 04, 23:27

Ja bym Ci proponowal jedna odmiane w akwa np. Tropheus sp. Red Moliro
lub tak jak napisales moori 'Golden Chisanze'. :)
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwa dla trofci

Postautor: suncho » 1 czerwca 04, 00:02

Mam jeszcze jedno pytanko.Wiem że samic powinno byc wiecej niż samcow ale skoro kupie przykładowo 12 sztuk to przecież wcale nie mam pewnosci że tak bedzie,pytam dlatego że wyczytalem iż mlode Trofcie ciężko odróżnić a te rybki raczej nie należą do tanich :wink: i nie mogę sobie pozwolic na zakup przykładowo 20 sztuk żeby wyselekcjonowac z nich 2-3 samce i 10samic.

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Hawk » 1 czerwca 04, 07:50

Wyjsciem z tej sytuacji moze byc kupienie doroslego juz stada, ale musisz liczyc na wiekszy wydatek w zwiazku z tym.
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Aigel » 1 czerwca 04, 10:58

Dwa stada do tego akwarium odpadaja, ewentualnie jak napisalem male stado duboisow (te ryby zyja w mniejszych grupach). O odmianie sam musisz zdwcydowac, pamietaj ze zdjecia szczegolnioe Koningsa to bajka, ryby az tak piekne nie sa :), wiec przy wyborze odmiany zobacz dorosle ryby na zywo.
Proponowal bym wposcic 14 ryb, a pozniej odlowic 4 samce (jak bedzie taka potrzeba), jak zodtanei 10 mozesz smialo dokupic maswy.
Obrazek

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Akwa dla trofci

Postautor: Idzikowski » 1 czerwca 04, 13:30

Co do Goldenów to Golden Kazumba jest świetny a spoza rewelacyjny jest Nkode Bright Yellow.

Wiesz...faktycznei jeżeli nie stać cię na to by kupić dużo małych i odchodować z tego stadko a potem sprzedać to kup dorosłe, jednak nie będą cię one wcale taniej kosztowały niż maluchy..tzn napewno drożej chyba, że trafisz akazje ale tak czy siak zapłacisz np za 10 dorosłych tylko co pewnie za 20 młodych średnio licząc, ale wszystko zależy od odmiany. Ostatnio był facet, który chciał sprzedać stadko chyba 8 Bemb i Maswy i stadka były dorosłe w odpowiednich proporcjach ale nie pamiętam jakich..wiem, że były OK i za każde stadko po 200zł razem to dobra cena.

Co do fotek Ada to się zgodze :mrgreen: hehe wiadomo czemu :mrgreen:

Kiriza ładna...szczególnie jak powiedziano dominujący samiec mający świecący pas, świetnie wygląda. Ja polecam może jakiegoś Red-a ale Goldeny są też cool. Myslę, że razem mogą być, raczej napewno nie będą się krzyżować są całkiem inne. Zależnie od zdjęcia mógłbym je zaklasifikować do REDÓW bo sa ładne pod względem kolorku czerwonego. Na podstawie zdjęcia pochodzącego z hodowli Tropheus S.C czyli była to rybka z odłowu i wcale nie była GOLD :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Akwa dla trofci

Postautor: suncho » 3 czerwca 04, 11:40

Bardzo sie ciesze ,okazalo sie bowiem ze firma tropheus sc z krakowa miesci sie calkiem nie daleko mnie(jakies 5 min. drogi:))wiec najlepiej bedzie jak poprostu przejde tam i wybiore sobie ryby>to jednak fakt ,ze zupelnie inaczej wygladaja na zdjeciach niz w rzeczywistosci.A co do zakupu duzej liczby to chyba problem sam sie rozwiazal gdyz maja oni podobno w ofercie cale dobrane juz stadka a nawet jesli nie takich jak sobie wybiore to sa wstanie w ciagu kilku dni sprowazic:)

[ Dodano: 2004-06-17, 12:31 ]
piszę ten post ponieważ zmieniła się nieco sytuacja.Otóż będę szczęśliwym posiadaczem akwa 700 l :mrgreen: i z tym wiaże się moje pytanie.Jaką obsadę byście proponowali(ile Trofci i jakie)do takiego akwa :D

[ Dodano: 2004-06-17, 12:33 ]
Nie wiem czemu post wyświetlił się w tym samym oknie co poprzedni przecież nie dałem edycji..... chyba :oops: jeśli tak to sorki

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 50 gości