Pytania do Neolamprologus brevis

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania do Neolamprologus brevis

Postautor: EyeQueue » 1 kwietnia 11, 20:57

Twardość nic nie buforuje. Dla niedowiarków polecam wodę destylowaną z dodatkiem gipsu, będzie GH~30 i KH~0. Buforują węglany (zasadowość), mierzone w przybliżeniu jako KH. Ich wysoki poziom można uzyskać zwykłą sodą oczyszczoną przy podmianach, bez konieczności stosowania wapieni. Co też nie oznacza, że wapienie są trujące dla ryb z Tanganiki. Są tolerowane, ale niepotrzebne.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Topielec
Narybek
Narybek
Posty: 71
Rejestracja: 11 lipca 08, 09:47

Re: Pytania do Neolamprologus brevis

Postautor: Topielec » 2 kwietnia 11, 16:24

EyeQueue pisze:Twardość nic nie buforuje. Dla niedowiarków polecam wodę destylowaną z dodatkiem gipsu, będzie GH~30 i KH~0. Buforują węglany (zasadowość), mierzone w przybliżeniu jako KH. Ich wysoki poziom można uzyskać zwykłą sodą oczyszczoną przy podmianach, bez konieczności stosowania wapieni. Co też nie oznacza, że wapienie są trujące dla ryb z Tanganiki. Są tolerowane, ale niepotrzebne.
Pozdrawiam


Ale KH też jest zwana twardością, tylko że węglanową. Więc stwierdzenie, że twardość nie buforuje jest chyba nie do końca prawdziwe? Zaznaczam, że z chemią mam niewiele wspólnego, więc chętnie się dokształcę jeśli gadam farmazony. Moje pytanie brzmi - czy wapienie składające się z węglanu wapnia nie będą wpływały na KH?

Pozdrawiam,
Adam
Cichlidae.pl

Awatar użytkownika
EyeQueue
Aqua Forum
Aqua Forum
Posty: 1372
Rejestracja: 9 lipca 08, 09:24
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytania do Neolamprologus brevis

Postautor: EyeQueue » 2 kwietnia 11, 16:48

KH jest błędnie zwana twardością, więc moje stwierdzenie jest prawdziwe. Nie chce mi się ciągnąć tematu KH i GH, bo robiłem to przez kilka lat w różnych miejscach na tym forum, a jesteś tu wystarczająco długo, by to czytać. Jak nie, możesz przecież poszukać.
By nie ciągnąć tego OT, odpowiem jeszcze tylko na Twoje pytanie o węglan wapnia. Oczywiście zwiększa on pojemność buforową wody (czyli KH), ale przy okazji zwiększa GH - niepotrzebnie. By zwiększyć KH bez zwiększania GH, można użyć sody lub potażu (węglanu potasu). Nie jest to trudniejsze, niż zastosowanie wapieni, a na pewno bardziej zbliżone (zwłaszcza z węglanem potasu) do natury. Jeśli już ma być wapień, to zamieniłbym go przynajmniej na dolomit (węglan wapnia i magnezu).
Ale na szczęście te ryby dość dobrze znoszą twardą wodę i rzadko kiedy są to egzemplarze formy dzikiej.
Pozdrawiam
Si possides amicum, in tentatione posside eum et non facile credas illi. (Sir 6:7)
Ceterum censeo Unionem Europaeam esse delendam. (EyeQueue)

ʎuмızp ozpɹɐq ʇsǝ! ʇɐıмş

Topielec
Narybek
Narybek
Posty: 71
Rejestracja: 11 lipca 08, 09:47

Re: Pytania do Neolamprologus brevis

Postautor: Topielec » 2 kwietnia 11, 19:48

Dzięki za wyjaśnienie. Co do KH to poszukam to, o czym mówisz w "archiwach" forum, bo zaciekawiłeś mnie. Na forum jestem od dosyć dawna, ale czytuję dużą ilość innych forów i przez to wiele wątków mi umyka. Pozdrawiam :)
Cichlidae.pl

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości