Jakie kamienie do Akwarium

trambi
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 27 września 06, 10:33

Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: trambi » 27 września 06, 11:31

witam.
mam pytanie odnośnie kamieni. Jakie kamienie można dawać do akwarium a jakich nie.Spotkałem się z opiniom że piaskowce się rozpuszczają w wodzie i zanieczyszczają ją.
jestem początkują cym akwarystą i sam mam 4 piaskowce w akwa i faktycznie woda nie jest idealnie przejrzysta.

slavkoss
Ikra
Ikra
Posty: 8
Rejestracja: 26 listopada 06, 10:32

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: slavkoss » 2 grudnia 06, 09:57

Moim zdaniem najlepsze będą wapienie. Zapewniają najlepsze parametry wody dla naszych podopiecznych. W swoim zbiorniku mam wapienie i dolomity - też dobrze wpływają na parametry wody, woda jest krystalicznie czysta. Ma na to wpływ również przewymiarowana filtracja. Wcześniej miałem piaskowce i nie zaobserwowałem ich wpływu na przejrzystość wody. Wymieniłem je, bo miałem problem ze stabilizacją odczynu.

Awatar użytkownika
Filip01
Ryba
Ryba
Posty: 208
Rejestracja: 28 listopada 06, 18:03
Lokalizacja: Piła

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: Filip01 » 2 grudnia 06, 17:55

Piaskowce zapewne kupiłeś w pobliskim składnie kamieni - Błąd! Szukając kamieni do swojego akwa również zahaczyłem o taki skład. Mieli piskowce tylko że zbyt młode. Po prostu ziarenka piasku nie posklejały się ze sobą na dobre. Niektóre można było kruszyć w rękach. Dlatego piaskowce muszą buć bardzo twarde, i przy przejechaniu po nich reką nie moga zostawiać ani ziarenka piasku.
Errare humanum est...

Awatar użytkownika
Allex
Ryba
Ryba
Posty: 308
Rejestracja: 17 lipca 05, 20:25
Lokalizacja: Poznań

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: Allex » 3 grudnia 06, 10:56

Filip01 pisze:Mieli piskowce tylko że zbyt młode. Po prostu ziarenka piasku nie posklejały się ze sobą na dobre.

A gdzie tam... :roll: Jeżeli już to sypały się nie dlatego, że były zbyt młode tylko zbyt zwietrzałe. Są piaskowce mające dziesiątki milionów lat, a sypią się jak zwykły ubity piach. Bo w gruncie rzeczy tym właśnie są. Zwięzłość piaskowca zależy o spoiwa i stopnia wypełnienia nim jego porów.

Ważny jest też rodzaj cementu. W celu uzyskania alkalicznego odczynu i twardej wody spoiwo powinno być wapienne. Jeżeli jest inne, to piaskowiec wogóle może nie mieć wpływu na parametry wody. Wystarczy sprawdzić octem i już wiemy czy skała będzie stabilizować odczyn czy nie.

Mogą zawierać też dużo drobniejszej frakcji mułowej lub ilastej i wtedy zanieczyszczają wodę tworząc zawiesinę. Na początku trzeba się im dokładnie przyjrzeć na sucho i po zanurzeniu w wodzie.

I czemu kupowanie kamieni ze składu to błąd? Myślisz, że sklepy i hurtownie gdzie się zaopatrują w swoje skały?

Awatar użytkownika
Filip01
Ryba
Ryba
Posty: 208
Rejestracja: 28 listopada 06, 18:03
Lokalizacja: Piła

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: Filip01 » 3 grudnia 06, 11:37

To znaczy, jeżeli chodzi o piaskowce to w składzie nie mieli ładnych. W sklepie akwarystycznym może ciut drożej, ale jeżeli chodzi o piaskowce to są zwięzłe i się nie sypią. Są po prostu wybrane specjalnie do akwariów i mozna je bez obawy włożyć, nie będzie zdenerwowanie przed zanieczyszczoną iłami wodą. Ale inne kamienie jeżeli będa ok, to nie mam zastrzeżen do składów. Sam kupowałem zamiast piaskowca, który się sypał, łupki bodaj bazaltowe czy jakieś, nie pamiętam.
Errare humanum est...

trambi
Narybek
Narybek
Posty: 24
Rejestracja: 27 września 06, 10:33

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: trambi » 27 grudnia 06, 20:28

dzięki za podpowiedzi
4 x księżniczka z burundi
1 x szczelinowiec lelupa
1 x zbrojnik niebieski

Chrzanio
Ikra
Ikra
Posty: 1
Rejestracja: 19 maja 07, 13:03
Lokalizacja: Lublin/Kraśnik

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: Chrzanio » 29 maja 07, 13:25

Jestem za paisowcami. Od dawna mam w akwarium piaskowce, i nie widze zeby coś złego działo sie z wodą a tym bardziej z moimi tropheusami
Po co odkopujesz stary temat...Zamykam. Tomek23

Awatar użytkownika
artur_89
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3735
Rejestracja: 15 lipca 06, 21:04
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Jakie kamienie do Akwarium

Postautor: artur_89 » 29 maja 07, 15:07

Chrzanio, nudzi CI się w domu :D temat już raczej zapomniany i nie potrzebnie go odswieżasz, jak ktoś będzie chciał coś takiego to sobie znajdzie. TO tak na przyszłość. pozdro

Wróć do „Tanganika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości