Oświetlenie

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Oświetlenie

Postautor: michal111 » 27 grudnia 04, 23:39

Spaliła mi się świetlówka. Chce kupić sun glo [czy jakoś tak] Moje dotychczasowe oświetlenie ma 15w czy jak kupie nową świetlówke i zrobie psełdo odblaśnik to wystarczy dla tych roślinek :Hydrocotyle leucocephala (Hydrokotyle nerkolistne), Cryptocoryne [nie wiem jaka],moczarka kanadyjska,Cabomba,Microsorum i jakaś trawka :?:

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Oświetlenie

Postautor: Dave » 28 grudnia 04, 12:32

Napewno starczy, ale nie radzilbym ci kupowac Sun Glo. Ta swietlowka ma wstretny zolty kolor. Za to dostaje bardzo niskie oceny w wiekszosci serwisow akwarystycznych. Lepiej juz kup Aqua Glo (lekko niebieskawa) lub jesli masz kase to Life Glo, ktora jest strasznie droga, ale za to pieknie, naturalnie oswietla akwa.

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Oświetlenie

Postautor: michal111 » 28 grudnia 04, 19:53

Kupiłem Aqua Glo bo Life Glo był dwa razy droszy :ok:

Awatar użytkownika
Saiqpat
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 524
Rejestracja: 19 maja 04, 23:46
Lokalizacja: Wrocław

Re: Oświetlenie

Postautor: Saiqpat » 28 grudnia 04, 20:56

co do oswietenia to sciagnij sobie kalkulator oswietlenia ze strony www.holenderskie.aip.pl
www.akwaria.pl/forum
Zapraszam na forum o krewetach

SAMSUNG
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 5 grudnia 04, 13:51
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Oświetlenie

Postautor: SAMSUNG » 29 grudnia 04, 14:30

Witam, mam do was ogromną prośbę dotyczącą doboru świetlówek. Moje akwarium to 200l, tradycyjna pokrywa z dwoma świetlówkami, roślinki (przeróżne), rybki (skalary, gurami, neonki, molinezje, gupiki) i tu jest problem, nie wiem co wybrać. :niewiem: Moje świetlówki są na wykończeniu (dwie zwykłe leuci, takie były w obudowie). Wcześniej radzono mi aby kupić świetlówkę philips aquarelle i philips TLD 90 de luxe 965, niestety tych świetlówek nie można nigdzie dostać. Mam do wyboru następujące:

Leuci Aquarium Color
Leuci Aquarium Light

Hagen Aqua Glo
Hagen Sun Glo
Hagen Flora Glo

Sylvania Dylightstar
Sylvania Aquastar
Sylvania Gro-Lux

Proszę doradźcie mi co mam kupić i nie odsyłajcie mnie na inne stronki abym sobie porównałą widma i takie tam (nie znam się na tym :oops: ). A może sami doradzicie jeszcze coś innego. Zależy mi poprostu na ładnych roślinkach, pięknych kolorach rybek i małej ilości glonów ( których w tej chwili nie mam i nie chcę mieć ). Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam.

michal111
Ryba
Ryba
Posty: 342
Rejestracja: 7 grudnia 04, 16:55

Re: Oświetlenie

Postautor: michal111 » 30 grudnia 04, 12:06

Ja proponuje

Hagen Aqua Glo i Hagen Flora Glo

2x Hagen Flora Glo :P

Ile wat mają twoje świetlówki :?:

Jakie masz roślinki :?:

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie

Postautor: Idzikowski » 30 grudnia 04, 14:09

Ja polece trochę tańszy aczkolwiek tak samo skuteczny zestaw. Jako wybarwiającą i stymulującą wzrost roślinek kup i zamontuj Philips Aquarelle. Drugą natomiast możesz zakupić albo zwykłego Daylight'a dowolnej firmy ... oczywiście taką akwarystyczną.

Drugi wariant to na przód daj Aquarelle Philipsa, a na tył daj Hagen Flora Glo. Powinno być fajnie i roślinni będą miały porządne świetlówki.

SAMSUNG
Narybek
Narybek
Posty: 23
Rejestracja: 5 grudnia 04, 13:51
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Oświetlenie

Postautor: SAMSUNG » 30 grudnia 04, 16:10

Dziękuję za rady, w końcu kupiłam Aquarellę Philipsa i Philips TLD 90 de Luxe 965. Nie wiem tylko którą dać na przód. Zdaję sobie sprawę, że te dwie świetlówki to za mało i wkrótce będę musiała zamontować trzecię. Powiedzcie którą byście kupili jako tą trzecią i dlaczego właśnie taką, w jakiej kolejności wtedy je powkładać.
Pozdrawiam.

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie

Postautor: Idzikowski » 31 grudnia 04, 22:22

Co do tych dwóch. Aquarelle zdecydowanie idzie na przód bo ma wybarwiać rybuchy. Ta druga na tył. Co do trzeciej ... zależy .. czy ten drugi Philips TLD 90 jest to zwykły Daylight (biała - nie wybarwiająca), czy może coś innego. Jak ten Philips jest zwykłą białą świetlówką bo tak przypuszczam, że jest, to wtedy ona idzie na tył. A jako trzecią możesz wtedy dokupić coś typowo dla roślin typu Sera Flora albo coś Hagena. Lub jak nie chcesz płacić za dużo to można zrobić tak: kup jeszcze jedną Aquarelle i jedną zamontuj na przód, drugą na tył, a tą biała pośrodku.

Awatar użytkownika
Dave
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2000
Rejestracja: 1 września 04, 12:26
Lokalizacja: okolice Płońska

Re: Oświetlenie

Postautor: Dave » 1 stycznia 05, 13:33

Drugi wariant to na przód daj Aquarelle Philipsa, a na tył daj Hagen Flora Glo

Ja wlasnie tak zrobie.

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Oświetlenie

Postautor: Spaiky » 3 stycznia 05, 23:56

Wtrącę się w temat. Czy philips aquarelle nie będzie stymulował przy okazji wzrostu glonów? Ktoś zna może widma światła, które są najskuteczniejsze dla roślin, a które najlepiej wybrwiają rybki?

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie

Postautor: Idzikowski » 5 stycznia 05, 18:15

Aquarell będzie także działał dobrze na roślinki oczywiście. Z ta różnicą, że wcześniej powiedziana Flora Glo będzie specjalistyczna do roślin, a Aquarell przy niej będzie pełnił funkcję bardziej wybarwiającą wnętrze wraz z żywymi organizmami.

Awatar użytkownika
Spaiky
Ryba
Ryba
Posty: 137
Rejestracja: 22 maja 04, 12:39
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Oświetlenie

Postautor: Spaiky » 6 stycznia 05, 10:31

Znaczy się, że Flora Glo jest lepsza dla roślin niż Aquarelle? Czy zamiast Flory Glo może być Osram Fluora? Czy może jest gorszej jakości?

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie

Postautor: Idzikowski » 6 stycznia 05, 11:37

Według mnie Flory, czyli ogólnie jarzeniówki o przeznaczeniu specjalnie dla roślin będą lepiej stymulować ich wzrost niż jakiekolwiek inne. Aczkolwiek najlepsze byłoby w tym przypadku połączyć jedną jarzeniówkę dla roślin, a druga będzie bardziej służyła wybarwianiu się żyjątek, a roślinom napewno nie zaszkodzi :ok: .

Ps. Jeżeli myślisz o zamontowaniu 2x Flora XXX ... to lepiej jak dla mnie jednak zamontować jedną Flore, a drugą to albo zwykłą nawet białą jarzeniówkę lub Aquarelle czy inną wybarwiającą roślinki i ryby. Będzie przy takim połączeniu także lepsze wrażenie optyczne. Nie będzie monotonnego koloru :ok: .

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości