filtr i wszystko do 72l

Justynkabu
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 listopada 08, 19:25

filtr i wszystko do 72l

Postautor: Justynkabu » 25 sierpnia 09, 07:53

Witam, posiadam akwarium 72l proste (60X30X40) wraz z pokrywą z 1 świetlówklą zmienioną na nową philips.

Miałam w tym akwarium pyszczaki, lecz oddałam je gdyż w końcu zrozumiałam jak się w nim męczyły, dlatego teraz chcę porządnie wszystko przygotować i mieć prawie profesjonalne akwarium ;-)

Mam filtr fan-1 plus, myślę nad zakupem kubełka na który mogę oprzeznaczyć 250 zł i wymyśliłam że będzie to JBL Cristal Profi e 700. Zastanawiałam się też nad tetra tec ex 700, ale chyba jestem bardziej przekonona do Jbl po wszystkim co przeczytałam na tym forum.

Obsada to będą napradopodobniej ok 10 neonków i 5 kirysków (ale to wszystko się może zmienić, w końcu rybki będę kupować dopiero jak wszystko bedzie gotowe i zbiornik dojrzeje, ale piszę żeby było wiadomo jaki sprzęt będzie potrzebny) i mam jeszcze kilka Cryptocoryne (chyba).

Posiadam też około 12 kg czerwonego piaskowca, czy może on być w akwarium z tymi rybkami i czy podłożem może być piasek?

Bardzo proszę o wszelkie sugestie i pomysły co by mozna jeszcze zmienić na lepsze :)

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Lil Jon » 25 sierpnia 09, 08:58

Piasek będzie dobry dla kirysków, natomiast dla roślin już nie będzie tak dobry jak żwirek.
Wszystko zależy czy będziesz chciała mieć bardziej roślinniaka czy może konkretny biotop np SA BW . Ten kubełek bedzie dobry do Twojego baniaka, ja jednak kupiłbym na Twoim miejscu kaskade np. FZN 2 :)
Co do obsady to można by dołożyć harem lub parkę pielęgniczek borelli/trifasciata/macmasteri/hongsoli.
Pozdrawiam
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
Addekk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1074
Rejestracja: 13 stycznia 09, 08:14
Lokalizacja: okolice Krakowa ;)

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Addekk » 25 sierpnia 09, 09:19

Oświetlenia masz mało dla roślin, przydałoby się jeszcze 2x24w ;)
240l. Było Malawi. Były pomarańczowopłetwe.
Czas na zmiany.

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Seraphim » 25 sierpnia 09, 12:02

Filtr słuszny i dobry, na pewno utrzyma czystość na odpowiednim poziomie. A czy oświetlenie chcesz mieć mocniejsze? Nic nie napisałaś jakie rośliny masz zamiar trzymać, masz coś na oku?
Nothing runs like a Deere.

sith114
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 26 lipca 09, 20:54

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: sith114 » 25 sierpnia 09, 13:37

Hmmm... nie lepiej dołożyć 50 zl i kupić eheima 2213 (teraz w wielu sklepach są promocję, posiadam eheima od około miesiąca i jestem zadowolony cicha praca , nie ma co się psuć , podwójne zawory ułatwiają prace )
Pozdrawiam
Sith114
Ogólne 75l!

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Lil Jon » 25 sierpnia 09, 13:41

Powiedz mi po co do takiego litrażu? :? :roll:
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: osama » 25 sierpnia 09, 13:45

Lil Jon pisze:Powiedz mi po co do takiego litrażu? :? :roll:
2213 jest idealny do takiego litrażu, śmiało można brać. Jest mniejszy od Tetry i JBLa 700/
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

sith114
Narybek
Narybek
Posty: 33
Rejestracja: 26 lipca 09, 20:54

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: sith114 » 25 sierpnia 09, 13:49

Powiedz mi po co do takiego litrażu? :? :roll:


1. Bije na głowę dwa pozostałe filtry (zalety wymieniłem w poprzednim poście) .
2. Regulacja przepływu jest na tyle duża że pralki nie będzie robił .
3. To co piszą w opisach to bzdura na 250 l to chyba dwa takie :?


@Down
Nie ma sensu jeśli autorka ma zamiar szybko zmienić akwa wtedy nie opłaca się jej brać kubełka .

Edit: JBL wcale nie ma małej regulacji przepływu wody... regulować sobie możesz jak Ci pasuje. Może i jest lepszy (wiadomo jak to Eheim) ale aż takiego dobrego nie potrzeba, ale o tym już autorka tematu zadecyduje.


To prawda , że autorka sama zdecyduje , lecz tak jak napisałem , jeśli akwa ma długo stać to warto kupić coś lepszego szczególnie jeśli jest o 40 zł tańsze ;-)

Jako że autorka zablokowała pw to piszę tutaj jeśli byłabyś zainteresowana mam na zbyciu używanego fluvala 104 sam filtr bez węży z koszykami wkłady używane w moim akwa , lecz gąbki do wymiany , oprócz tego ceramika i torf .
Ostatnio zmieniony 25 sierpnia 09, 14:02 przez sith114, łącznie zmieniany 5 razy.
Pozdrawiam
Sith114
Ogólne 75l!

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Lil Jon » 25 sierpnia 09, 13:49

Ale nie potrzeba dokładać tyle kasy. Dla mnie 50 zł to dużo, i nie ma potrzeby brać lepszego... Za te 5 dych śmiało może sobie oświetlenie dołożyć. Wg. mnie nie ma sensu kupować lepszego sprzętu do 72l. Chyba, że autorka wątku ma na to kase to wtedy może sobie na to pozwolić. ;-)
Pozdrawiam
Edit: JBL wcale nie ma małej regulacji przepływu wody... regulować sobie możesz jak Ci pasuje. Może i jest lepszy (wiadomo jak to Eheim) ale aż takiego dobrego nie potrzeba, ale o tym już autorka tematu zadecyduje.
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Justynkabu
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 4 listopada 08, 19:25

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Justynkabu » 28 sierpnia 09, 07:42

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi, zadecydowałam że kupie ten filtr JBL.

Jak słusznie zauważył Lil Jon za te dodatkowe 50 zł mogę dołozyć świetlówkę (i tak pewnie zrobię), nad roślinami jeszcze się nie zastanawiałam, ale to poczytam w innych tematach na forum i napewno coś znajdę, co mnie zainteresuje. Ale roślin napewno nie będzie dużo i nie będą bardzo wymagające (jakoś nigdy nie miałam ręki do roślin ;-) )

Mam jeszcze pytanie, odnośnie podłoża i kamieni, piasek odpowiedni dla kirysków ale właśnie nie wiem czy może jednak zmienić na coś innego, np. żwirek? I kamienie czy mogą zostać piaskowce czy się nie nadają?

Lil Jon
Fish Master
Fish Master
Posty: 1229
Rejestracja: 18 listopada 07, 14:17
Lokalizacja: Sułkowice/Myślenice

Re: filtr i wszystko do 72l

Postautor: Lil Jon » 28 sierpnia 09, 10:52

Możesz mieć żwirek przy kiryskach. Miałem kiryski panda z bazaltem i wszystko było w porządku, żadnych uszkodzeń na ciele nie było. Warto jednak pomyśleć nad jakąś plażą lub ścieżką z piasku.
pozdrawiam
Prawda wdeptana w ziemię odrośnie...

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości