zmiana oswietlenia w 126l

aliatic
Ikra
Ikra
Posty: 5
Rejestracja: 1 listopada 09, 21:41

zmiana oswietlenia w 126l

Postautor: aliatic » 1 listopada 09, 21:48

Witam,

Mam do Was kilka pytań odnośnie dodatkowego oświetlenia do swojego pierwszego 126l akwarium (wymiary 80x35x45). Otóż zakupiłem już jakiś czas temu plastikową pokrywę firmy Aquael. Standardowo są tam dwie świetlówki T8 18W. Oczywiście za słabe do akwarium jakie planuje, gdzie będzie sporo roślinności. Wprawdzie jeszcze ich nie mam, aczkolwiek będzie to jeden z zestawów oferowanych na allegro np. taki. Dojdzie oczywiście CO2 i nawożenie, co pozwoli utrzymać roślinki w odpowiedniej kondycji. No i teraz trzeba przerobić oświetlenie na odpowiednie. Niestety są pewne ograniczenia, których już nie przeskoczę. Pierwszym to świetlówki T8, które przynajmniej w ilości dwóch sztuk muszą być obecne. Dlaczego? Gdyż pośpieszyłem się i kupiłem już dwie świetlówki T8 firmy Hagen Flora-Glo i Aqua-Glo. A co za tym idzie, nie wyrzucę ich przecież teraz na śmietnik. No i teraz się zastanawiam co dalej. Wersje są dwie ...

1/. Do obecnych 2x20W T8 dorzucam kolejne 2x20W T8. Zmieniam statecznik obsługujący 4x20W i po problemie. Statecznik byłby np. ELXe 418. Jego wymiary idealnie pasują do obecnej pokrywy, gdzie mógłbym wstawić go na miejsce obecnych dwóch stateczników, gdzie każdy obecnie obsługuje po jednej świetlówce. Wystarczy wtedy tylko dokupić cztery oprawki bryzgoszczelne, uchwyty i całość zmontować. Minusem tutaj jest fakt, że wszystkie cztery świetlówki byłyby podpięte pod jeden statecznik, a co za tym idzie wszystkie odpalane byłby od razu. Wyczytałem, że lepszym rozwiązaniem jest aby załączały się one z jakimś godzinnym opóźnieniem i podobnie się gasiły. Kolejnym minusem jest to, że chciałem zamontować jakieś mocniejsze świetlówki, a konkretnie 2 x T5. No ale to w wersji drugiej.

2/. Do obecnych 2x20 T8 dorzucam 2x24W T5. Obecne T8 zostają podłączone do standardowych stateczników, natomiast do T5 kupuję osobny/osobne i zastanawiam się jak je umieścić w pokrywie. Mam tutaj na myśli stateczniki, gdyż miejsce na świetlówki oczywiście jest z przodu. No i tutaj jest drugi problem z umieszczeniem stateczników. Oczywiście istnieje opcja kupna jednego i podpięcie obu 2xT5 i 2xT8 do ELXc 424. No ale on jest większy niż miejsce przeznaczone w pokrywie. Poza tym, nie wiem czy będą one mogły razem ze sobą współpracować na jednym stateczniku. Gdybym się nie pośpieszył, to całość wymieniłbym na T5, gdyż i tak będę wymieniał albo dokupował statecznik. No ale za błędy trzeba płacić. Tak więc w przypadku tej wersji, jeśli macie jakieś pomysły zamontowania tych stateczników (jednego albo więcej), to chętnie poznam Wasze opinie.

Teraz pytanie odnośnie samych świetlówek. Jak już pisałem wyżej na pewno będzie Flora-Glo T8 20W 2800K 650Lm oraz Aqua-Glo T8 20W 18000K 550Lm. No i zastanawiam się jakie dwie jeszcze sobie do tych dokupić? Bez względu na to czy będzie to T5 czy T8, oczywiście biorąc pod uwagę, że będzie owa świetlówka dostępna w takim a nie innym standardzie. Najbardziej przekonany jestem do Philips Aquarelle 10000K 1020Lm. No i biorąc pod uwagę, że ta wezmę to jaką czwartą? O jakiej wartości Kelvinów powinienem tutaj jeszcze szukać świetlówki, aby proces fotosyntezy idealnie zachodził? Myślałem o czymś w przedziale 4000-6700K? Prawidłowo? A jak nie, to proszę o doinformowanie mnie ;)

Idąc dalej, gdy już posiadałbym te cztery świetlówki to w jakiej kolejności je ułożyć w pokrywie? Myślałem o takiej … Aquarella, ‘ta czwarta’, Aqua-Glo, Flora-Glo. Rośliny będę miał posadzone z tyłu i delikatnie po bokach. Mniej więcej w taki sposób, że z przodu będzie ‘wyspa’. Tak więc, biorąc pod uwagę miejsca w jakich będą roślinki, co myślicie o takim usytuowaniu świetlówek? Oczywiście chętnie wysłucham innych propozycji.

Swoją drogą po przerobieniu oświetlenia powinienem mieć 0,603W/l w przypadku wersji A, albo 0,698W/l w przypadku wersji B. Wiec chyba powinno wystarczająco przy CO2 i nawożeniu? Aczkolwiek myślałem jeszcze o dodaniu odbłyśników na każdą świetlówkę. Jednak zastanawiam się czy nie byłoby za dużo wtedy tego światła? Aha, zaznaczam od razu, ze nie interesują mnie jakieś 'gotowe' oprawy. Chce sam pokombinować i się pobawić, gdyż satysfakcja później będzie dużo większa z uzyskanych rezultatów ;)

Poniżej prezentuje zdjęcia mojej pokrywy. Jak sami widzicie (a jak nie to musicie uwierzyć mi na słowo ;)), spokojnie wejdą tutaj dwie T5 24W albo dwie T8 18W. Pozostaje jedynie problem gdzie i jak umieścić statecznik/stateczniki? Z moich wyliczeń wychodzi, że na świetlówki jest 9 cm szerokości i 70 cm długości. Natomiast pokrywa na statecznik jest o wymiarach 37,0 x 3,5 x 3,0 cm.

ObrazekObrazekObrazek


Z góry dziękuję za cenne uwagi i sugestie.

Pozdrawiam,
aliatic

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości