Oświetlenie nocne......

Awatar użytkownika
Bolo
Narybek
Narybek
Posty: 21
Rejestracja: 9 marca 05, 18:34

Oświetlenie nocne......

Postautor: Bolo » 13 marca 05, 12:53

Witam!
Mam pytanie odnosnie oswietlenia nocnego. Do czego ono sluzy??
Jest to oswietleni z diodami LED koloru niebieskiego. Czu zmienia ono w jakis sposob warunki w akwarium, a moze ogranicza rozwoj glonow? Pomozcie!!

Awatar użytkownika
Aigel
Administrator
Administrator
Posty: 2852
Rejestracja: 19 maja 04, 10:41
Lokalizacja: Warszawa/Legionowo

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: Aigel » 13 marca 05, 13:34

Witam
Oswietlenie nocne to tak naprawde taki bajerek, fajnie wyglada akwarium i tyle, chodz niektorym sie nie podoba. Jest teoria ze symuluje ono swiatlo ksiezyca, ale jakos nie zabardzo jestem do tego przekonany, ja mam nie zbyt mocne oswietlenie nocne ale swiece nim tylko 2 godziny po zgaszeniu swiatla, pozniej ryby maja calkowita ciemnosc by sie wyspaly :mrgreen: Swiatlo z diod LED nie ma zadnego wplywu na glony oraz roslinnosc.
Obrazek

Awatar użytkownika
AnUBiS
Ryba
Ryba
Posty: 107
Rejestracja: 9 marca 05, 17:22
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: AnUBiS » 31 marca 05, 09:19

Jak sie takie oswietlenie robi? :P :D
Gdzie moge znalesc jakies dokladne instrukcje? :P ;)
100l:
25 neonkow innesa, para ramirez, 4 kiryski pstre i 1 albinos, 2 zbrojniki niebieskie, 1xmieczyk, 4xMinorka (chyba), 2x prętniki;
Aquael FAN-2; 2x20W - Sun Glo i Power Glo;
Kabomba, moczarka, Żabienica opacus, Skrzydłokisć, mech jawajski i inne...

Awatar użytkownika
atusia
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 533
Rejestracja: 20 maja 04, 08:32
Lokalizacja: Bytom

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: atusia » 31 marca 05, 17:31

Tutaj link do oświetlenia nocnego:
http://www.malawi.pl/artykuly/oswietlenie_nocne2.htm
Pozdrawiam Beata

240l-paletki

Awatar użytkownika
AnUBiS
Ryba
Ryba
Posty: 107
Rejestracja: 9 marca 05, 17:22
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: AnUBiS » 31 marca 05, 18:09

Dzieki ;)
100l:
25 neonkow innesa, para ramirez, 4 kiryski pstre i 1 albinos, 2 zbrojniki niebieskie, 1xmieczyk, 4xMinorka (chyba), 2x prętniki;
Aquael FAN-2; 2x20W - Sun Glo i Power Glo;
Kabomba, moczarka, Żabienica opacus, Skrzydłokisć, mech jawajski i inne...

Awatar użytkownika
LukE
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwietnia 05, 13:47
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: LukE » 9 kwietnia 05, 16:00

Ja tego nie polecam... jesli kupisz złe diody to moze zaszkodzić twoim rybkom :!: :!:

Awatar użytkownika
basia
Ryba
Ryba
Posty: 313
Rejestracja: 10 czerwca 04, 12:26
Lokalizacja: gdzieś w Beskidach..

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: basia » 10 kwietnia 05, 11:11

LukE, w jaki sposób można poprzez takie oswietlenie zaszkodzić rybkom? Proszę rozwiń troche ten temat :czytaj:

Awatar użytkownika
LukE
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwietnia 05, 13:47
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: LukE » 10 kwietnia 05, 12:57

Są diody (tak gadał mi jeden akwarysta) które wytwarzają jakieś związki prominio twurcze czy jakoś tak... one powodują choroby rybek.

PS: Spytam sie go dokładniej co to za diody i jake to choroby

Awatar użytkownika
Młyn
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 15 marca 05, 22:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: Młyn » 10 kwietnia 05, 15:24

które wytwarzają jakieś związki prominio twórcze czy jakoś tak... one powodują choroby rybek.


Kurcze no ja nie wiem, ale promieniotwórcza to jest chyba mikrofalówka a najbardziej to rdzenie w elektrowni atomowej w Czarnobylu ( hm... Może oni maja tam 3 głowę świecące rybki, ciekawe jak by się u mnie tak prezentowała :) )
Poza tym to mi się niezbyt to widzi żeby to mogło być promieniotwórcze :? Bez urazy, ale może się mylę, ale to brzmi jak jakaś straszna bajka pana ze sklepu.
80x32x45

115 l- 2 Skalary, 3 Żałobniczki, 2 Kirysniki, 4 Głupiki , 4 Zbrojniki, 5 Neonów Inesa, Samotna Molinezja :(

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: ciosek » 10 kwietnia 05, 15:39

Ja z kolei czytałem że jest bardzo przydatne, bo rzekomo ryby nigdy nie maja absolutnej ciemności w naturalnym środowisku, i po takim zgaszeniu nagłym wystepuje stres, a jezeli sie wlączy godzine przed zgaszeniem nocne to podobno stres jest mniejszy, oczywiscie nie musi sie palić całą noc. Po części to do mnie trafia, ale tylko po części. Bo w końcu oświetlenie musi być dobrze zrobione a nie 10 super jasnych niebieskich ledów, z której strony to jest imitacja światłą księżyca?! :? Chyba sobie zrobię ale na jednej, max 2 ledach, a do tego przed tym umieszcze piaskowaną szybkę aby rozproszyć lekko promienie i umieszcze gdzies w którymś rogu. Co sądzicie o takim rozwiazaniu?

Awatar użytkownika
aajaa
Ryba
Ryba
Posty: 256
Rejestracja: 23 lutego 05, 15:29
Lokalizacja: W-wa

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: aajaa » 10 kwietnia 05, 19:23

No nie wiem czy niektóre nie maja całkowitej ciemności. Pielęgniczniki czarnych wód płynących przez dżunglę, raczej dużo światła księżycowego nie widzą. Tak mi się przynajmniej wydaje, niestety nigdy tam nie byłam :D

Awatar użytkownika
LukE
Ryba
Ryba
Posty: 118
Rejestracja: 9 kwietnia 05, 13:47
Lokalizacja: Wolbrom

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: LukE » 10 kwietnia 05, 21:13

Kurcze no ja nie wiem, ale promieniotwórcza to jest chyba mikrofalówka a najbardziej to rdzenie w elektrowni atomowej w Czarnobylu ( hm... Może oni maja tam 3 głowę świecące rybki, ciekawe jak by się u mnie tak prezentowała )
Poza tym to mi się niezbyt to widzi żeby to mogło być promieniotwórcze Bez urazy, ale może się mylę, ale to brzmi jak jakaś straszna bajka pana ze sklepu.
moze i masz racje... ja tego nie wymyśliłem. Ten gościu miał sklep u mnie w mięście. On ma około 60. Idługo interesuje się akwarystyką... naprawde długo

Awatar użytkownika
Młyn
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 15 marca 05, 22:21
Lokalizacja: Warszawa

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: Młyn » 11 kwietnia 05, 02:15

Luke słuchaj jak Cię obraziłem to sorrka nie oto mi chodziło, ogólnie to jest tak, że są lampy promieniotwórcze, ale są one specjalistyczne do leczenia i czegoś tam. Moja babci sobie cos takiego kupiła i myśli ze jej to sklerozę wylecz :P .
A co do diodek led i świetlówek to sądzę, że te 1 to są hmm.... za słabe żeby woglę mogły zagrozić a te 2 nie są szkodliwe, bo można nawet dostać takie specjalnie do akwy czy terrarium.
80x32x45

115 l- 2 Skalary, 3 Żałobniczki, 2 Kirysniki, 4 Głupiki , 4 Zbrojniki, 5 Neonów Inesa, Samotna Molinezja :(

Awatar użytkownika
dadi321
Ryba
Ryba
Posty: 177
Rejestracja: 24 lutego 05, 23:29
Lokalizacja: sosnowiec

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: dadi321 » 12 kwietnia 05, 21:09

myślę że jedynymi diodami które mogły by tu zaszkodzić są diody laserowe wiadomo że działają szkodliwie na wzrok a myslę że gościu cię trochę postraszył żebyś kupił gotowe oświetlenie a nie zrobił sobie za 1/4 ceny

Awatar użytkownika
Hawk
Fish Master
Fish Master
Posty: 1231
Rejestracja: 20 maja 04, 12:10
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: Oświetlenie nocne......

Postautor: Hawk » 14 kwietnia 05, 11:18

Diody LED nie zaszkodzą rybom, na pewno ... ;) Odpowiednio połączone dają radość akwaryście, bo może obserwować nocne życie swoich podopiecznych a ryby tak jak powiedziała aajaa, nie mają absolutnej ciemności w akwarium. Przecież w naturalnym środowisku księżyc daje trochę światła , prawda ;) ?
Ja ogólnie jestem za oświetleniem nocnym. A trzeba tylko pamiętać aby włączyć je na 15 minut przed zgaszeniem normalnego oświetlenia w akwarium, przecież słońce tak nagle nie gaśnie ;) ...
240 l
10 x F1 Tropheus Moorii Golden Kazumba
10 x F1 Tropheus sp. Red Ndole Red Fluorescent

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości