300 l - filtracja w Tanganice

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: [Przemo] » 17 lutego 10, 15:59

deXter pisze:Przemo rośliny o wiele łatwiej mają pochłaniać amoniak niż azotany
Patrzyłem w kilka źródeł i wg. nich tak nie jest. Są źródła które uogólniają podając, że rośliny pochłaniają amoniak, tylko nie wiem czy to nie jest skrót myślowy bo tak naprawdę chodzi o NO3. Masz jakieś pewne źródło informacji dot. tego amoniaku?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: deXter » 17 lutego 10, 17:02

Azot zawarty w amoniaku jest latwiej przyswajany przez rosliny oraz glony niz azotan. Dlatego tez prymitywny glon jednokomorkowy (ktory tez jest roslina) exploduje w obecnosci amoniaku.


Cytat kumpla, który na roślinach wodnych zna sie i to bardzo :)
więc mogę mu ufać, książek aż tak specjalistycznych nie mam, a prawie wszystko dotyczy roślin lądowych.
Ostatnio zmieniony 17 lutego 10, 17:17 przez deXter, łącznie zmieniany 1 raz.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: [Przemo] » 17 lutego 10, 20:53

No dobra, tylko, że azot to jest gaz, który wyparowuje z wody. Np. bakterie denitryfikacyjne zamieniają NO3 na tlen i azot, tlenem oddychają a azot wyparowuje i nic go nie musi pochłaniać.
To jest trochę zbyt ogólne stwierdzenie, że pochłaniają azot :) NH3 to jest amoniak, H3 to jest wodór, który by powstawał przy tym pochłanianiu N czyli azotu.

Kurcze przydało by się to jakoś udowodnić żeby było wiadomo na czym się stoi :)
I to jeszcze w odniesieniu do roślin akwariowych bo do oczek wodnych są polecane niektóre gatunki, które redukują amoniak.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 10, 02:10 przez [Przemo], łącznie zmieniany 1 raz.

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: Ruki » 17 lutego 10, 21:20

[Przemo] pisze:H3 to jest wodór, który by powstawał przy tym pochłanianiu N czyli azotu.

NH3(a dokładniej NH4, bo w takiej postaci najczęściej w akwariach występuje) jest najlepiej przyswajalne, gdyż jest roślinom potrzebne do budowy aminokwasów(które składają się między innymi z grupy aminowej NH2)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: deXter » 17 lutego 10, 21:43

Od kiedy H3 to wodór?
Gaz nie paruje/
Bakterie nie zamieniają a redukują azotany do azotu atmosferycznego.
A w sumie Ruki wyjaśnił wszystko dokładnie, co ja miałem dopisać, ale wychodziłem zakurzyć ;)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: Dyzioo » 17 lutego 10, 23:41

A czy ktoś z Szanownych :) Akwarystów używa filtra hydroponicznego lub fluidyzacyjnego ? A moze oba naraz? Jeśli tak to jakie są efekty?
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: deXter » 17 lutego 10, 23:45

Aby mówić o efektach musiałbym mieć testy.
Powiem tak wiem co te filtry potrafią zrobić w akwarium.
Tzn jak superowa jest to filtracja. i dlatego polecam ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
myszkowski1989
Ryba
Ryba
Posty: 293
Rejestracja: 23 stycznia 10, 00:12
Lokalizacja: okolice torunia

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: myszkowski1989 » 18 lutego 10, 00:11

Witajcie :-) Zaciekawiło mnie to o czym mówicie bo w życiu nie słyszałem o filtrze hydroponicznym.Wyczytałem że filtr hydro.... to filtr który w zasadzie jest jakimś zbiornikiem wodnym przez który przepływa woda i rosną tam sobie roślinki .Pobierają pewnie one różne substancje szkodliwe dla ryb No3 NO3 . Nie znam się ale myślę że to taka super odmiana filtra biologicznego .Jest to na pewno bardzo ,,naturalne,, rozwiązanie dla rybek .Ten filtr hydroponiczny też może pełnić funkcję filtra mechanicznego (wyłapywanie różnych brudów i małych cząstek ) ?
pozdrawiam

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: Dyzioo » 18 lutego 10, 10:52

[quote="myszkowski1989"]Ten filtr hydroponiczny też może pełnić funkcję filtra mechanicznego (wyłapywanie różnych brudów i małych cząstek ) ?
pozdrawiam[/quote
Z tego co wyczytałem najpierw filtracja mechaniczna powinna być ( filtr z gąbką ) żeby nie zapchać go właśnie brudem co może zakończyć się zalaniem mieszkania !
A ja mam kolejny dylemat - im więcej czytam tym więcej ich mam heh ale w myśl mojej starej dewizy - " Kto pyta nie błądzi " - w moim kubełku - przypomnę : Tetra tec ex 700 wkłady założone są jak zaleca producent czyli jako pierwsza jest ceramika http://images40.fotosik.pl/98/2ce28c2c67e41d1e.jpg ( strzałki oznaczają sposób montażu a węgla aktywnego nie mam ) woda przepływa z dołu do góry i teraz zastanawiam sie czy nie przełożyć którejś gąbki z góry ( w jednym koszyku jest podwójna ) pod ceramike a może ewentualnie dokupić aby brud z akwa na dzień dobry nie osadzał się na ceramice. Czy ktoś może modyfikował ów filtr? Zastanawiam się też nad zeolitem ale tu opinie są podzielone co do zastosowania w Tanganice. Może ktoś mi doradzi jak zwiększyć powierzchnie filtracyjną w tymże kubełku aby dobrze służył w Tanganice.

ps. Właśnie rozmawiałem z gościem , który sprzedaje ceramikę chropowatą i wyjaśnił mi ,że ceramika którą posiadam obecnie ( gładka ) służy właśnie do filtracji mechanicznej, powiem szczerze że deko ogłupiały jestem heh w myśl zasady - NIE WIERZ SPRZEDAWCOM :)
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: [Przemo] » 18 lutego 10, 17:41

Pewny jesteś, że woda leci z dołu do góry? Układ wygląda jakby leciało z góry do dołu (tyle, że taki kierunek też jest nie najlepszy). ale skoro tak piszesz, to beznadziejny układ, chyba ślepy to projektował.
Patrząc od kierunku wlotu wody powinno być tak: gąbka gruba, gąbka cienka (np. dwie w jednym przedziale) biokulki plastikowe a następnie dużo ceramiki, na samym końcu mogą być jakieś drobne kulki ceramiczne. Im bliżej wlotu wody tym warstwy powinny mieć większe pory aby zminimalizować zapychanie się.
Nie wiem czy jest jakaś ceramika, która służy do filtracji mechanicznej? Nie słyszałem, sprawdź w instrukcji jej nazwę i znajdź ją w google.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 10, 02:09 przez [Przemo], łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: deXter » 18 lutego 10, 17:50

Ceramika która nie jest chropowata to typowa ceramika do filtracji mech ;]
bio-bale out i będzie wszystko ok.

Ale dałbym jak mówi Przemek, Od dołu gąbki potem tylko ceramika jeżeli przepływ jest z dołu.
A na wylot tetry jak Ci podniesie wodę możesz dać filtr hydro tam będzie dodatkowa filtracja bio na keramzycie ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: [Przemo] » 18 lutego 10, 17:53

Heh, nie wiem co może dać gładka ceramika? Co ona filtruje? Żeby duże liście nie zakryły całkiem gąbki? No może to i dobre... :)

Co macie wszyscy do biobali plastikowych? Mają dużo powierzchni wewnątrz w dodatku ta powierzchnia jest praktycznie nie do zapchania :) Wyobraź sobie na przykład 3 walce zwykłej ceramiki i jeden biobal (zajmują mniej więcej tyle samo przestrzeni). Teraz wyobraź sobie, że jesteś w stanie wyskrobać wszystkie bakterie ze środka - wyobrażam sobie, że w kulce tego będzie dużo więcej bo jest więcej powierzchni niż w małych porach ceramiki.
Ostatnio zmieniony 26 lutego 10, 02:09 przez [Przemo], łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: osama » 18 lutego 10, 18:01

deXter pisze:że w kulce tego będzie dużo więcej bo jest więcej powierzchni niż w małych porach ceramiki.
W bio-ceramice jest kilkaset razy więcej miejsca dla bakterii niż w biobalach, które nadają się do filtrów zraszanych.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: deXter » 18 lutego 10, 18:20

Hej! to nie pisałem ;P
Przemo w filtrze mam około 14L słomek są to rurki około 3 cm długości.
Powiedz mi na czym brud ma sie zatrzymywać? No właśnie doskonale sobie z tym rodzą i wodę mam kryształ.

A biobale złoże zraszane lub napowietrzane.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

[Przemo]
Ryba
Ryba
Posty: 108
Rejestracja: 23 stycznia 10, 02:42
Lokalizacja: Kraków

Re: 300 l - filtracja w Tanganice

Postautor: [Przemo] » 18 lutego 10, 18:21

Możecie uzasadnić czemu biobale tylko do zraszanych i kilkaset razy mniej miejsca niż w malutkich porach ceramiki?
Ostatnio zmieniony 26 lutego 10, 02:09 przez [Przemo], łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości