Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: mario108 » 27 kwietnia 10, 06:30

Witam.

Bede budował szafke pod akwarium. Chcę ją zrobić tak by była jak najmniej podatna na wyginanie podstawowego blatu. Ale co zastosowac ?
- jaka grubość blatu i z czego? Może podwójna plyta chuda czy może gruba, ala kuchenna?
- Czy istnieje jakiś sposób na zabezpieczenie szyb przed całkowitym rozpadnięciem sie po peknieciu? Moze jakaś taśma którą mógłbym nakleić na tylną i boczne scianki, ze jak by pękło to przynajmniej woda wolniej by leciala, czy coś?
- Jak z waszego doświadczenia najczęściej wygląda pekniecie akwarium. Od tego zależy jak woda szybko sie wylewa.
- No i wkoncu który rodzaj maty jest najleoszy? Jedni mówią że styropian inni że mata mata polietylenowa.

Strasznie boje sie takiego wypadku, bo mnieszkam w bloku i mam panele świerzo położone. Akwarium 112l.

Bede wdzięczny za pomoc.
Pozdrowienia
112L 2x18W

andrzejkowac
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 609
Rejestracja: 26 października 06, 11:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: andrzejkowac » 27 kwietnia 10, 06:59

Odnośnie blatu to miałem pod 112l blat kuchenny i myślę że to dobre rozwiązanie jeśli chodzi o wytrzymałość równie dobre będzie też zastosowanie płyty 26mm taką mam teraz na nowej szafce pod 220l Co do maty to stosuję tylko styropian
Młode ampularie oddam

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: deXter » 27 kwietnia 10, 08:32

U mnie raz pękło akwarium ;) Jak spadł telewizor w nie ::)
Cały stolik pod akwarium 63L które samego piachu ma 35 kilo ;] wykonane mam z 18mm płyty gdyby stary się mnie posłuchał nic by nie drgnęło.
Tobie polecam ten 36mm blat i do tego sztywną konstrukcję oczywiście wszystko skręcane na konfirmatach!
Ja aktualnie mam jedną warstwę pianki pod panele zawsze używałem tej pianki.
Można tez kupić dywanik do łazienki taki piankowy kładzie się go koło wanny aby nie stać na zimnej terakocie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: Seraphim » 27 kwietnia 10, 16:41

Gruby blat - to podstawa, później można albo podeprzeć po środku, albo poprzykręcać wzdłużnie kawały blachy, by przeniosły naprężenia rozciągające z dolnych włókien blatu i przez to zminimalizowały ugięcie. To da Ci 100% pewność że akwarium nie rozleci się z powodu wygięcia dna.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: deXter » 27 kwietnia 10, 16:51

A nie lepiej od spodu przykręcić prostopadle kawałek deski?
Jak wzmocnienia w akwariach ;>
Powstaje T-ownik, że tak powiem ja tak mam, ale niestety została szpara i blat wygięło [tłumaczyć ojcu to można jak on wie lepiej].

A właśnie blat wygina w środku dlatego bo nie ma tam podparcia?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Seraphim
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1745
Rejestracja: 26 listopada 07, 15:45
Lokalizacja: W-wa Wesoła

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: Seraphim » 27 kwietnia 10, 17:21

deXter pisze:A nie lepiej od spodu przykręcić prostopadle kawałek deski?

Można, tylko że stal ma lepsze właściwości na rozciąganie niźli decha. Odpowiednią grubością dechy można też zapewnić dostateczne usztywnienie. Tutaj bym walił już podpórkę w środku na całej głębokości. Strzałka ugięcia zmaleje 8-krotnie.
Nothing runs like a Deere.

Awatar użytkownika
Dyzioo
Ryba
Ryba
Posty: 271
Rejestracja: 9 lutego 10, 23:12
Lokalizacja: Olkusz

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: Dyzioo » 28 kwietnia 10, 01:10

Witam,tylko że jeśli dno się ugnie to i blat też pomimo podparcia w środku :) . Ja 105 l mam od lat w meblach na 5 cm styropianie i właśnie dno się ugięło a podpórkę zrobiłem w środku z płyty meblowej ( styropian genialnie spełnił swą role ). Generalnie uważam, że na taki litraż wystarczy szafka z płyt meblowych gr 18mm, oczywiście skręcana i dobrze przemyślana oczywiście im grubszy materiał tym mocniejsza konstrukcja tylko że koszty rosną. Ja robiąc szafkę pod 300l liczyłem na koszt ok 300 zl góra ( a starczyło na płyty tylko ) a jak się rozkręciłem to poszło 500- szafka na nóżkach,podwójne dno,podwójna góra,podwójne środkowe piony i podwójna pólka pośrodku,boki i tył pojedyncze- materiał płyta meblowa 18 mm wszystko poskręcane + kołki drewniane.
300l, 112l, 45l

Nikt nie urodził się fenomenem,
każdy z nas nawet chodzić
musiał się nauczyć.

mario108
Narybek
Narybek
Posty: 25
Rejestracja: 17 stycznia 10, 18:15

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: mario108 » 28 kwietnia 10, 12:40

Panowie dzięki za odpowiedzi. Co powiecie na podwójny blat 18mm, zamiast 36mm. Nie wiem czy znajde takowy pasujący do reszty. Zresztą który znich bedzie miał lepsze własciwości mechaniczne (mniej podatny na napręzenia) ?
Druga rzecz, jak to wzmocnić wenątrz. Czy poprzeczne deski (gdzies po środku) zawieszone na filarach półki dadzą efekt zabezpieczający?
112L 2x18W

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Zabezpieczyć akwarium przed pęknięciem?

Postautor: osama » 28 kwietnia 10, 13:45

18mm blat wystarczy. Jedna, dodatkowa podpórka na środku, pełny tył i możesz stawiać nawet 200l o takich samych wymiarach dna.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości