Pokrywa do akwarium - Budowa

Awatar użytkownika
Elmo
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 516
Rejestracja: 20 maja 04, 16:49
Lokalizacja: Warszawa

Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Elmo » 17 czerwca 04, 12:25

Witam :)

Jako że będe uruchamiał nowe akwarium i ze jest ono niestandarowych wymiarów , będę konstuował nową pokrywę sam :) Mam kilka pytań do tych co mieli doświadczenie w budowaniu :)

Pokrywa będzie z drewna , bedzie lekka, ale planuję jej wewnętrzną stronę zabezpieczyć przed działaniem wody , myśałem o pokryciu wewnętrznej strony zywicą ale to troche będzie kosztować , może są jakis lakiery itp doradźcie coś .....

Druga sprawa to statecznki zastanawiam się nad uzyciem elektronicznych z świetlówek kompaktowych ,i tu tez pytanie czy dawać moc "ponad wymiar" czyli np 20W dla świetlówki 18 W , ??? w pokrywie będą 3 x 18 W (przynajmniej tak planuję :) , chce tam miec duzo roślin, Zbiornik ok 150 L )

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
BaT
Ryba
Ryba
Posty: 157
Rejestracja: 20 maja 04, 20:05
Lokalizacja: Dębno Małapolska*

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: BaT » 17 czerwca 04, 20:02

tez bede budowal pokrywe
Grupa Miłośników Mniejszych Rybek- zapraszam do członkowstwa

Awatar użytkownika
Adam
Ryba
Ryba
Posty: 111
Rejestracja: 20 maja 04, 21:58
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Adam » 19 czerwca 04, 12:00

Co do elektryki ze świetlówek kompaktowych to podobno (na oko tego nie widać, ale ktoś to kiedys zmierzył) nadaje się tylko do świetlówek 16mm 8W i 13W. Wtedy działa ok. Mocniejsze świetlówki działają o wiele słabiej nawet na sporo silniejszych kompaktach, a te o wysokiej mocy trudno spotkać. Może zastanów się nad statecznikiem indukcyjnym kosztuje ok 7 zł. Fakt, że częstotliwość migania świetlówki jest o wiele mniejsza niż przy elektronicznym, ale "oryginalny" elektroniczny statecznik jest dosyć drogi.

Awatar użytkownika
delta
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 5 czerwca 04, 23:32
Lokalizacja: Kraków

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: delta » 19 czerwca 04, 17:32

Budowę pokrywy z drewna odradzam - jest to poparte moim własnym doświadczeniem.

1. Jest stosunkowo ciężka.
2. Pomimo dobrego zabezpieczenia wypacza się pod wpływem działania parującej wody.
3. Impregnacja drewna od środka pokrywy środkami chemicznymi może wpływać na jakość wody w akwarium.

Myślę, że lepszym materiałem do budowy pokrywy jest pleksiglas.

Jeżeli chodzi o ilość światła - piszesz, że chcesz mieć dużo roślin - moim skromnym zdaniem 3 x 18 W (54 W) to znacznie za mało do akwarium roślinnego 150 L (chyba, że bardzo niskie). Nieodzowne minimum to 0,5 W/L wody przy wysokości 40 cm (im wyższe tym więcej). Jeśli i tak będziesz budował pokrywę we własnym zakresie warto zastanowić się i zrobić to tak, abyś później nie żałował własnych wcześniejszych decyzji.
Podaj wymiary akwarium - będzie można coś więcej powiedzieć.

Ja mam 100x40x45(wys.) - 180L 3 x 30 W - Power Glo, Flora Glo i Sylvania Aquastar i moim zdaniem jest ciut za mało światła, chociaż popularne rośliny rosną bardzo dobrze, ale więcej wymagające (szczególnie z czerwonawym zabarwieniem liści) rosną wolno. Zastanawiam się, aby Sylvanię wymienić na Phillips Aquarelle 30 W - większy strumień świetlny przy tej samej mocy.
delta

Pozdrawiam

Gość

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Gość » 22 czerwca 04, 17:29

Cześć to teraz mała errata :P bo sie zamotałem :roll:

Pierwsza sprawa to akwarium ma 126L (90x35x40 - szer,dług,wys) zamawiałęm na wymiar i źle policzyłem litry :P :P :P

Z tymi statecznikami to racja nawet widac gołym okiem jak sie przyjrzec , tak więc kupiłem "zwykłe" i jest ok . W przeliczeniu wychodzi newt taniej Statecznik indukcyjny dla 3x18 = 13 zł a 3 stateczniki z świetlowek kompaktowych 30 zł :)

Teraz co do świetlówek to planuję :

1 x Philips Aquarelle
1 x Sylvania Grolux
1 x ??? no własnie sam nie wiem moze jakis "DayLight" aby zbalansowac kolor w zbiorniku nie wiem jak swieci aquarelle bo np: Grolux swieci taki czerwonym swiatlem i jak bym zapodal 2 groluxy to by było chyba za różowo a tym samym nie ciekawie to by wyglądało . Moze coś doradzicie ????? :)

Pozdrawiam

Ucek
Ikra
Ikra
Posty: 17
Rejestracja: 22 czerwca 04, 12:41
Lokalizacja: Jarosław

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Ucek » 23 czerwca 04, 21:26

Lepiej zrób pokrywe z paneli na HDV-ie są wytrzymałe na wode i nic nie będzie sie z nimi działo. Popytaj w sklepach gdzie sprzedają panele a może mają niepotrzebne to ci dadzą.
Są dobre kiedyś w zimie jak byłem popytać czy mają to leżały na śniegu i nic im nie było.

Awatar użytkownika
Swamp
Narybek
Narybek
Posty: 97
Rejestracja: 20 maja 04, 16:29
Lokalizacja:

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Swamp » 25 czerwca 04, 20:41

podobnie jak kolega wyrzej budowalem pokrywe z paneli(podlogowych.wodoszczelnych)sa mocna,cienkie,i nie wypacza sie od wilgoci sklejalem je przy pomocy wikolu a pokrylem calosc Pokostem (kilka warstw).

Pozdroowa:)
<--- Niech tHe FiSh będzie z tobą --= :wink: =--->

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: ciosek » 25 czerwca 04, 20:48

Ja właśnie mam dylemat straszliwy :/ panowie mam akwarium 240 litrów, no i planuje zrobić pokrywe z 4-5 swietlowkami to bedzie jakies 120-150 W, akwa ma 50 cm wysokości. przeróbka plastiku nie wchodzi w gre, zależy mi na estetyce. Nie wiecie co sie dzieje z PLEXIDASEM???? w tym nowym dziale "sklep" nie ma pokryw w ogole, i nie wiem co robic... napisalem do nich maila i głucho, juz chyba z 5 dni czekam na odpowiedź. Ale bardziej skłonny jestem do 4 swietlówek, no i tak jak plexidas robi, na górnej pokrywie ma lustrzana okleine. co sądzicie o kombinacji 2x Philips aquarelle 1x jakis daylight i 1x Hagen Flora Glo??? Chce mieć ładne roślinki i sporo ich!


P.S jak plexidas juz nie robi pokryw to sie załamie chyba

Idzikowski
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 634
Rejestracja: 19 maja 04, 19:33
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Idzikowski » 25 czerwca 04, 21:02

Ja proponuję np:

1)***


Przód
---------------- Aquarelle Philipsa
---------------- Hagen Flora Glo
---------------- Aquarelle Philipsa
---------------- Daylight
Tył



2)**

Przód
---------------- Aquarelle Philipsa
---------------- Hagen Flora Glo
---------------- Daylight
---------------- Aquarelle Philipsa
Tył


3)*

Przód
---------------- Aquarelle Philipsa
---------------- Daylight
---------------- Hagen Flora Glo
---------------- Aquarelle Philipsa
Tył


Takie przykładowe rozwiązania dla świetlówek, a właściwie ich rozmieszczenia. Ja rekomenduje pierwsze rozwiązanie najbardziej.

Co do Daylighta to myślę, że firma jakiej będzie ta jarzeniówka to już zależy od ciebie i tego ile możesz zapłacić i czy chcesz mieć bielsze czy bardziej zółte (ciepłe) światło. Ja polecam Daylight Philipsa, którego mam i jets bardzo fajny. Daje sporo światła i jest to światło ciepłe o żółtej barwie.

Jeżeli cię stać to do każdej możesz sobie zakupić dodatkowo odłyśnik co da ci przy takiej ilości świetlówek baaardzo widoczną różnicę bo faktycznie będzie duuużo więcej światła. Polecam firme Arcadia jeżeli chodzi o odbłyśniki. Jednak różnego rodzaju folie i inne duperele montowane na pokrywę nie dają takich odbić jak odbłyśnik, który zresztą mają odpowiednie zaczepy samemu można zrobić jednak ja polecam Arcadie bo mi sie sprawdziły bardzo dobrze i są proste w montażu i czyszczeniu przy tym.
Ewenatualnie montuj je nad 3 pierwszymi jeżeli wybeirzesz układ nr 1, a Daylighta nie przysłaniaj i pozwól aby jego światło rozeszło sie po całym akwa i stonowało kolory Philipsa i Flory. :ok:

Awatar użytkownika
ciosek
Fish Master
Fish Master
Posty: 1385
Rejestracja: 21 maja 04, 09:40
Lokalizacja: Chełm

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: ciosek » 7 lipca 04, 10:41

eee... szczerze mowiąc podjąłem inna decyzje, bede dokladal swietlowki do fabrycznej pokrywy aquael'a, a tak w ogole to jestem z niej bardzo zadowolony... ma ten system otwierania, bez calkowitego zdejmowania pokrywy i w ogole git :). Mam zamiar dołożyć jeszcze 2 swietlówki, więc wyjdzie na to, że nie wyjdzie mnie duzo drozej niz zakup pokrywy od razu na 4 swietlowki, za moja pokrywe zaplacilem 250 pln (120x40).

Awatar użytkownika
suncho
Ryba
Ryba
Posty: 141
Rejestracja: 31 maja 04, 14:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: suncho » 2 sierpnia 04, 18:32

Swamp pisze:podobnie jak kolega wyrzej budowalem pokrywe z paneli(podlogowych.wodoszczelnych)sa mocna,cienkie,i nie wypacza sie od wilgoci sklejalem je przy pomocy wikolu a pokrylem calosc Pokostem (kilka warstw).

Pozdroowa:)
Ja tez kiedys mialem pokrywe z paneli HDF i sie wlasnie wypatrzyla od wody juz lepiej chyba rzeczywiscie zrobic Z pleksji

Gość

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Gość » 7 sierpnia 04, 23:11

Calkiem niezly link, chyba ze juz zrobiles ta pokrywe.
http://www.akwarium.org.pl/ksiazki/arty ... krywa.html

Borch3kawki
Narybek
Narybek
Posty: 56
Rejestracja: 25 lipca 04, 10:12
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: Borch3kawki » 7 sierpnia 04, 23:15

Ten o phmetrze tez mi sie podoba :)

[ Dodano: 2004-08-07, 23:33 ]
Co do linku o pokrywie ktory Ci podalem. Maciej Plewicki pisze ze ma problem z uginaniem sie pokrywy. Sadze ze mozna to rozwiazac wklejajac prostopadle przez cala dlugosc 4-5 cm pasek pleksy. Stworzy sie zebro ktore powinno pokrywe usztywnic.
Pozdrawiam

wtk.
Narybek
Narybek
Posty: 93
Rejestracja: 10 kwietnia 09, 15:20

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: wtk. » 8 sierpnia 09, 14:55

a ze starej błazerii można zbudować pokrywę?
54L:( stoi ale potrzebny restart)
^6 Neonków
^6 Dania pręgowane.
24L:
^10 Endlerków ( 4 dorosłe i ok 6 małych)
x- krewetek RC
x- krewetek Babaulti
112/200L- W planach na wakacje.

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Pokrywa do akwarium - Budowa

Postautor: osama » 8 sierpnia 09, 15:03

Jak umiesz zabezpieczyć dechy przed wodą i polakierujesz ją lakierem, który może mieć kontakt z wodą, to czemu nie?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 43 gości