Tetratec Ex 700

RudiRob
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 18 grudnia 11, 22:57
Lokalizacja: Chorzów

Tetratec Ex 700

Postautor: RudiRob » 2 stycznia 12, 13:38

Posiadam filtr Tetratec EX 700 i chciałem zakupić nowe wkłady tylko jest tego tyle że nie wiem co najlepiej kupić dlatego chciałem się was poradzić więc mam 3 pytania.

1. Jakie wkłady kupić ?
2. Jak najlepiej je ułożyć w kubełku ?
3. Czy ma znaczenie w jakiej kolejności jest wszystko ułożone ?

dz za odp pozdrawiam ;)

Awatar użytkownika
kosticz
Ryba
Ryba
Posty: 386
Rejestracja: 16 listopada 08, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Tetratec Ex 700

Postautor: kosticz » 2 stycznia 12, 16:04

Witaj
1.Najlepiej zrobisz jak kupisz wkłady dedykowane pod ten filtr, serwis Tetry jest dość rozległy i wyczerpujący.Ja jedynie zrobiłem małą modyfikację i wywaliłem biobale, ponieważ nie byłem zadowolony z ich skuteczności, zastąpiłem ceramiką
2.Patrząc od góry pierwsza włóknina, potem idą gąbki i na spodzie ceramika.
3.Ma znaczenie bo jeśli ułożysz pierwszą ceramikę a na końcu gąbki to niepotrzebnie będziesz miał pełno zanieczyszczeń mechanicznych w ceramice - wkładzie odpowiedzialnym za filtrację biologiczną.
Zasada taka najpierw filtrujemy duże zanieczyszczenia potem , eliminujemy szkodliwe związki bakteriami zawartymi w końcowych wkładach.
Dlatego lepiej grzebać co 3 miesiące wymieniając tylko włókninę która jest pierwsza niż niszczyć strukturę pozostałych wkładów.

RudiRob
Narybek
Narybek
Posty: 27
Rejestracja: 18 grudnia 11, 22:57
Lokalizacja: Chorzów

Re: Tetratec Ex 700

Postautor: RudiRob » 2 stycznia 12, 16:20

dz za odp ja mam na razie poukładane tak:

patrząc od dna do góry:

1: Ceramika
2: Cerit C7 Mineralny sorbent
3: Kuleczki bio
4: pusty koszyk z czarną siateczką ( ta która przykrywa każdy z pojemniczków) bo nie mam gąbki ;(
PS: mam jeszcze w domu węgiel aktywny w formie granulatu (Carbos firmy Filtus) nie wiem czy go też używać ?

PS: ostatnio w ciągu miesiąca 3 razy musiałem czyścić filtr i wężyki bo takie glony i syf się zrobił że pozatykało wężyki ;( jakaś rada ? dz za pomoc ;)

Awatar użytkownika
kosticz
Ryba
Ryba
Posty: 386
Rejestracja: 16 listopada 08, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Tetratec Ex 700

Postautor: kosticz » 2 stycznia 12, 18:43

Jak już nie chcesz wydawać fortuny i mieć na długo kup takie coś:

http://allegro.pl/wloknina-tkanina-filt ... 17004.html

i tniesz na wymiar pamiętając o dziurze żeby nie zatkać przepływu tak jak w oryginalnej, albo upychasz w koszyk najbliżej góry tak aby nie było prześwitów bez luzu.Jak zamiast włókniny dasz gąbki nie będzie problemów z zapychaniem filtra ,coś za coś ;-)
Potem tylko sprawdź jaki masz przepływ , jak mały musisz pokombinować i dać mniej warstw włókniny , cerit C7 i tak po pewnym czasie straci właściwości i będzie bezużyteczny, a węgiel trzymaj na inne okazje.Kulki daj jako drugie od dołu.
Jeśli ci pojemność akwarium pozwala daj jakiś filtr wewnętrzny ,niech służy za pomocniczy do zbierania syfu a zewnętrzny ustawiasz na bardzo mały przelot, na pewno lepiej ci będzie wszystko chodzić.

boruta
Ikra
Ikra
Posty: 18
Rejestracja: 6 stycznia 12, 14:42
Lokalizacja: Jaworzno/Częstochowa

Re: Tetratec Ex 700

Postautor: boruta » 6 stycznia 12, 15:21

kosticz, w tetratecu kolejnośc filtrowania liczy się od dołu.
ceramika idzie jako pierwsza, rozprasza wode i zaczyna filtracje biologiczną, która tutaj działa na chemie i części niewidoczne gołym okiem.
Większe fragmenty zatrzymują nie w koszyku z biobalami, a zasadniczo w biogąbkach.
Włóknina na górze ma za zadanie zatrzymac odpadki, które przeszły przez niższe filtry i to ją najczęściej wymieniamy. Pod nią (tam gdzie zalecają węgiel watro dac tanią włókninę (tą nawijalną), byle kontrolowac przepływ.

Awatar użytkownika
kosticz
Ryba
Ryba
Posty: 386
Rejestracja: 16 listopada 08, 22:46
Lokalizacja: Poznań

Re: Tetratec Ex 700

Postautor: kosticz » 7 stycznia 12, 10:01

Fakt, pomyliło mi się z filtrem Aquael Unimax gdzie woda idzie od góry ,za co serdecznie przepraszam wszystkich zainteresowanych :dzieki:
Dzięki za sprostowanie

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości