Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 3 kwietnia 12, 08:48

Ruki pisze:jakie naruszenie równowagi w zbiorniku? Nic takiego nie ma miejsca. Dlaczego? Mój poprzedni post.

Przeczytaj mój post . Ja takowe miałem w wyniku stosowania lampy przez okres 1-2 tygodni. I ta destabilizacja spowodowana była NA PEWNO lampą.
440l - Roślinne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 09:30

Doody, a może dodając nawozy sprawiłeś że UVka je tak przerobiła? Jak dla mnie zachwianie równowagi biologicznej nie miało miejsca, bo:
1. Skoczyło NO2, a nie NH4(pojawia się jako pierwsze przy zachwianiu równowagi)
2. Stężenie NO2 zniknęło po dwóch dniach, a w ciągu 48h niemożliwe jest odbudowanie zachwianej populacji Nitrobacter.
Obstawiam, że po prostu coś się z nawozem podziało pod wpływem UVki. ;)
Bakterii nitryfikacyjnych w toni wodnej prawie w ogóle nie ma, gdyż samo światło dzienne jest dla nich szkodliwe. I ich usunięcie nie ma wpływu na stabilność zbiornika- stanowią coś koło 1-5% ilości b.n. w zbiorniku.
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 3 kwietnia 12, 10:01

Ruki pisze: Stężenie NO2 zniknęło po dwóch dniach, a w ciągu 48h niemożliwe jest odbudowanie zachwianej populacji Nitrobacter.

Widzę, że nie jesteś na bieżąco z bakteriami ;-)
Już Nitrobacter nie są odpowiedzialne za usuwanie azotynów.
Artykuł podlinkowany przez Kill'a:
http://4szyby.blogspot.com/2010/06/mity ... terii.html
440l - Roślinne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 10:16

Doody, rzuciłem pierwszy lepszy wynik z Google. Mam ważniejsze informacje w głowie niż bycie na bieżąco z tym, który to szczep bakterii aktualnie rozkłada NO2 :mrgreen: Nie lubię mikrobiologii ;-)
Ale wracając do meritum. Nie ważne który to szczep bakterii. Populacja byle którego szczepu bakterii nitryfikacyjnych potrzebuje minimum tygodnia, dwóch by rozwinąć się do poziomu takiego, by skutecznie "zjadać" azotyny. Zatem coś innego musiało być na rzeczy, skoro u Ciebie w dwa dni "destabilizacja" zniknęła. Nie ma możliwości biologicznej możliwości by się w populacja odbudowała. Jeśli by tak faktycznie się działo to po co czekamy 2-3 tygodnie po wystartowaniu zbiornika na to by dojrzał? A tutaj "drastycznie wyjałowiony z bakterii" zbiornik magicznie startuje w dwa dni na nowo i wszystko hula. ;) Ta teoria jest dziurawa jak sito. ;-)
I bakterie mają to do siebie, że siedzą w swoim biofilmie na złożu filtracyjnym i z niego tak łatwo nie są wymywane do toni wodnej. Im tam jest dobrze i nie chcą uciekać. ;-) Do tego bakterie nitryfikacyjne są strasznie leniwe i bardzo wolno się namnażają. ;-)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 3 kwietnia 12, 10:53

Ale sie dyskusja rozwinela :) I na to liczylem.
Doody, wracajac do sedna. Temat poruszylem, bo bylem na ciekawym wykladzie,na ten temat, ostatnio. Ruki, ma racje, ze skok NO2 nie powstal z zabicia bakterii tlenowych a z rozkladu nawozow. Nie pamietam tych wzorow ale tak bylo, szczegolnie nawozy z zelazem szalaly. Zatem - do akwariow roslinnych UV odpada.
Odpada do "czarnych wod" - rozklad garbnikow. Nie wlaczymy UV gdy podajemy witaminy.
UV stosujemy w zbiornikach tarliskowych aby zachowac ikre - nie laczymy z dodawaniem torfu czy garbnikow. W czasie leczenia - na jakie formy drobnoustrojow dziala lampa juz wiemy. W akwariach z jezior afrykanskich i morskich. Na zakwit glonow 1-komorkowych/pierwotniakow.
Zatem UV potrzebna akwaryscie czy nie? Maniakowi tak, zawsze sie przyda. Jesli ktos zaklada swoj pierwszy zbiornik i nie jest to baniak z jeziorami, a inny zbiornik biotopowy/roslinny to UV nie dajemy sobie wcisnac.

Jaka moc UV do zbiornika? Jak firmy podaja?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 3 kwietnia 12, 11:30

Tak sobie myślę...
Światło UV rozkłada chelaty zawarte w mikro - OK. Powstała w takim razie mieszanina związków nieschelatowanych (żelaza, manganu, miedzi, cynku, molibdenu itp, itd), która jest nie przyswajalna przez rośliny. A więc rośliny powinny natychmiast sygnalizować taką sytuacje niedoborami mikro. Jednocześnie powinna rosnąć w zbiorniku kumulacja związków nieprzyswajalnych (pierwiastków, które wymieniłem) powodując albo podtrucie obsady, albo wysyp nowych glonów, które są zdolne do pobierania mikro w formach nieprzyswajalnych przez rośliny wyższe.
I co??? I nic.. ;-) Nic takiego nie miało miejsca, rośliny rosły OK, nie pokazując "po sobie" niedoborów (a wystarczy 2-3 dni bez mikro, żeby zauważyć niedobory przy silnym oświetleniu i dozowaniu CO2). I jeszcze skąd ten azot???
Nie podawałem wówczas w ogóle KNO3 mając NO3 w wodzie nawet po RO. UV nie rozłoży NO3 do formy NO2.
Koło się zamyka ;-)

Edit:
Co nie zmienia faktu, że do roślinniaka lampa UV jest raczej mało przydatna ;-)
440l - Roślinne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 11:39

Doody pisze:UV nie rozłoży NO3 do formy NO2.

UVka tego bezpośrednio nie zrobi, ale ciąg różnych dziwnych reakcji(Killi, podrzuć tutaj to, ja muszę expić ;-) ) może do tego doprowadzić. Na takiej samej zasadzie działają przecież testy na NO3, które tak na prawdę redukują NO3 do NO2 i to jego poziom odczytujemy. ;-)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 3 kwietnia 12, 12:41

Ruki, rozpoczales cos to skoncz ;)
Doody, a makro dawales? ;)

Jaka lampe UV do zbiornika 720l. z biotopem tanganickim mam dac?
Ostatnio zmieniony 3 kwietnia 12, 12:52 przez Killifish, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 12:47

Killifish pisze:Ruki, rozpoczales cos to skoncz ;)

Otwarte zakończenie daje szanse innym :ok:
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 3 kwietnia 12, 12:48

Killifish pisze:Doody, a makro dawales?

Wtedy jeszcze dawałem tylko potas z K2SO4 + Fosfor z KH2PO4.
Myślałem, że mam wysoki poziom NO3 (taki wychodził mi z trzech niezależnych testów JBL, Sery i Zooleka) Teraz jestem prawie pewny, że mam jakąś dziwną substancję w studni, która zafałszowuje mi wyniki testów na NO3. Dowodem był atak sinic, który występuje najczęściej przy niedoborach NO3, a test pokazywał powyżej 50ppm (sic!)
Natomiast inne testy działają OK (nie wyłączając testu na NO2).
440l - Roślinne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 13:10

Dowodem był atak sinic, który występuje najczęściej przy niedoborach NO3,

Nie tyle niedoborem NO3 co zaburzeniem proporcji między PO4 a NO3 w stronę tego pierwszego. ;-)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Doody » 3 kwietnia 12, 13:48

Przy wysokim NO3, trzeba mieć wysoki poziom PO4.
Z własnego doświadczenia zauważyłem, że poziom 50ppm NO3 jest jeszcze akceptowalny przy stężeniu PO4 na poziomie 3-5ppm. Brak fosforu przy wysokim NO3 - zielenice, Brak NO3 i PO4 - sinice (zawsze znajdą jakieś zamienne żarcie). Brak NO3 i wysoki fosfor - totalna zagłada ;-)
440l - Roślinne

Ruki
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 674
Rejestracja: 4 sierpnia 09, 10:21
Lokalizacja: Kraków

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Ruki » 3 kwietnia 12, 14:20

Doody pisze:Brak NO3 i PO4 - sinice (zawsze znajdą jakieś zamienne żarcie).

Nie zgodzę się, brak NO3 i PO4 oznacza glonowe status quo i brak wegetacji. :) 4 akwaria mam z takimi poziomami i nic złego się nie dzieje. Za to przy braku NO3 i obecności PO4 sinice dają nabierać się rękami. :)
pozdrawiam, Łukasz
Obrazek

Killifish
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1798
Rejestracja: 20 grudnia 11, 11:20
Lokalizacja: Browar pod Krakowem

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Killifish » 3 kwietnia 12, 14:49

Dokladnie jak Lukasz pisze.
Dobra, bo zeszlismy z tematu i jeszcze jakis Moderator nam powie, ze spam tu robimy, z drugiej strony ciekawe, ze tylko 2 podzielilo sie swoim zdaniem... ;) Bez wywodow.
Sluchajcie - nie pamietam tych wzorow, bo i wyklad po germansku i 75% rozumialem i notatek nie robilem bo jadlem obiad mlaskajac ;) , ale pamietam, ze przy podawaniu makro i mikro do roslinniaka, przy podawaniu CO2, zachodzily dziwne reakcje, ktore powodowaly pojawianie sie NO2, cos o zwiekszenie martwej biomasy chodzilo, gdzie N wystepuje i to sie laczylo z tym co powstalo z dzialania promieniowania UV. Lukasz mial racje, ze bakterie tlenowe namnazaja sie dlugo, takze to nie one gina w UV-ce ale pozostala biomasa i to powodowalo wzrost zdysocjonowanego azotu. Co ciekawe w akwarium bez podawania nawozow, UV nie miala wplywu na parametry wody.

To jaka lampe dac do 720? Od czego zalezy wydajnosc lampy?
Pozdrawiam, Wujek Killi.
-----------------------------
Obrazek

Awatar użytkownika
Marcinus
Moderator
Moderator
Posty: 4306
Rejestracja: 22 października 04, 10:26
Lokalizacja: Łódź

Re: Lampa UV - stosowac ciagle czy ograniczac czasowo?

Postautor: Marcinus » 3 kwietnia 12, 15:13

Do 720 litrów, przynajmniej według Aquamedica powinieneś dać lampę o mocy 18W.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości