Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Slamdunker » 25 kwietnia 12, 22:59

Posiadam taką komodę jak w linku: http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/30180542/

Grubość blatu ponad 2cm. Zrobiony z litego drewna cokolwiek to oznacza :].

Poniżej zdjęcia:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak wzmocnić taką komodę, żeby bez ryzyka można było na niej postawić akwarium 98l? Jedyne co mi przychodzi do głowy to wymiana blatu na grubszy albo dołożenie drugiego. Wolałbym jednak jakoś to wzmocnić od środka tylko nie mam pomysłów. Póki co na tej komodzie stoi akwarium 30l, jednak wydaje mi się, że bez wzmocnienia nie ma co ryzykować stawiania na tym 120 kg, bo tyle wyniesie waga akwarium 98l. Liczę na Waszą pomoc. Najlepiej jakiegoś obeznanego w temacie stolarza :].

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Doody » 25 kwietnia 12, 23:09

Wystarczy, że wstawisz deskę o grubości ok 3cm i wysokości tych co są zamontowane wzdłuż z przodu i z tyłu (na długim boku). Wstawisz ją w poprzek, na środku i przykręcisz konfirmantami (wkręty meblowe) od czoła i z tyłu (po dwa z przodu i z tyłu) Dodatkowo jakieś 4 wkręty typu "szpaks" od góry przez blat. Postawisz zbiornik to ich nie będzie widać ;-)
Jak nie chcesz dziurawić blatu, wystarcza te boczne konfirmanty.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Slamdunker » 25 kwietnia 12, 23:48

Doody pisze:Wystarczy, że wstawisz deskę o grubości ok 3cm i wysokości tych co są zamontowane wzdłuż z przodu i z tyłu (na długim boku). Wstawisz ją w poprzek, na środku i przykręcisz konfirmantami (wkręty meblowe) od czoła i z tyłu (po dwa z przodu i z tyłu) Dodatkowo jakieś 4 wkręty typu "szpaks" od góry przez blat. Postawisz zbiornik to ich nie będzie widać ;-)
Jak nie chcesz dziurawić blatu, wystarcza te boczne konfirmanty.


Dzięki Doody za zainteresowanie. Tylko, że ja na stolarce się nie znam i nie wiem czy Cię dobrze rozumiem. Chodzi Ci o coś takiego jak narysowałem? Jeżeli tak to rozumiem, że trzeba się liczyć z tym, że na środku komody z przodu będą widoczne dwie konfirmaty i trzeba będzie je ewentualnie czymś zaślepić. Poza tym byłbym wdzięczny gdybyś zerknął na instrukcję montażu tej komody --> http://www.ikea.com/assembly_instructio ... 05_PUB.PDF i sprawdził czy ona jest tak składana, że Twój pomysł będzie OK. Ja bym wolał zrobić coś w oparciu o nogi, bo one są najstabilniejsze i najmocniejsze...

Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Doody » 26 kwietnia 12, 06:13

Dokładnie jak narysowałeś ;-) Konfirmanty to wkręty do drewna (lub płyty wiórowej) z płaskim łbem i sześciokątnym zagłębieniem na klucz typu "imbus". Tym samym po wkręceniu go w drewno, łeb stożkowy chowa się w drewnie "na płask" i w sześciokątne zagłębienie wkłada się plastikową, płaską zaślepkę w kolorze drewnopodobnym i wygląda to nieźle ;-)
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: leopard33 » 26 kwietnia 12, 08:43

Według mnie lepszym rozwiązaniem będą dwa kątowniki aluminiowe przykręcone od spodu blatu po długości, prostsze rozwiązanie i mniej inwazyjne, nie trzeba nic wiercić w szafce.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Rama
Fish Master
Fish Master
Posty: 1313
Rejestracja: 4 stycznia 05, 12:16
Lokalizacja: Św-ce/Chorzów

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Rama » 26 kwietnia 12, 09:36

Jak dla mnie pomysł Doody jest dość słaby.
1. Będzie widać zaślepki po konfirmatach.
2. Szafka bardziej ma tendencję do wygięcia się po długości, niż po głębokości, a ten sposób nic nie zmienia.
3. Pomysł z kształtownikiem wkręconym od spodu jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Kształtownik po długości od boków... Zamocowany do ścian bocznych za pomocą kątowników metalowych oraz przymocowany jeszcze do blatu. Profil kwadratowy bądź prostokątny.

Szafka na pewno mocno zwiększy swój ciężar, ale też i wytrzyma obciążenie.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Doody » 26 kwietnia 12, 10:54

Ludzie... to 120 kg a nie 500 ;-)
Przecież szafka ma wzdłużne wzmocnienia, które się nie wygną pod takim ciężarem.
Chodziło mi o to aby blat ogólnie nie zapadał się do wewnątrz.
Ale pomysł dokręcenia wzdłużnego kątownika (nawet stalowego) od spodu jest dobry, zwłaszcza, że będzie zupełnie niewidoczny.
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: deXter » 26 kwietnia 12, 14:55

Tyle, że ten blat się nie zapadnie ;]
Jedne wzdłużne przez środek starczy.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: leopard33 » 26 kwietnia 12, 15:33

Doody pisze: Przecież szafka ma wzdłużne wzmocnienia, które się nie wygną pod takim ciężarem.

No tak ale zwróć uwagę że przymocowane są do nóg na mimośrody którym ja osobiście nie wierzę i dla bezpieczeństwa dałbym wzmocnienie blatu od spodu.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Doody » 26 kwietnia 12, 19:30

leopard33 pisze:No tak ale zwróć uwagę że przymocowane są do nóg na mimośrody którym ja osobiście nie wierzę

Możesz nie wierzyć ;-) Ale chyba nie sądzisz, że zostaną ścięte? Taki sworzeń wytrzyma na ścinanie jakieś pareset kg/szt. Prędzej drewno się wgniecie.
Generalnie szkoda roztrząsać tematu. Wytrzyma szafka bez wzmocnień, ale dla pewności i poprawy stabilności wzdłużne wzmocnienie na środku (kątownik, profil zamknięty cokolwiek ;-) )
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Slamdunker » 26 kwietnia 12, 19:51

leopard33 pisze:
Doody pisze: Przecież szafka ma wzdłużne wzmocnienia, które się nie wygną pod takim ciężarem.

No tak ale zwróć uwagę że przymocowane są do nóg na mimośrody którym ja osobiście nie wierzę i dla bezpieczeństwa dałbym wzmocnienie blatu od spodu.


Dokładnie jest tak jak pisze leopard33. Te podłużne drewniane listwy/deski pod blatem są przymocowane do nóg na mimośrody i nie wygląda mi to zbyt solidnie:

Obrazek

Obrazek

Boczne listwy są jeszcze słabsze. Dlatego chce wykorzystać do wzmocnienia nogi komody. Na rysunku poniżej mój plan. Do nóg mocuję podłużne wzmocnienie z przodu i tyłu, na 2 śrubach do każdej nogi. Właściwie mocuje je zaraz za tymi, które już tam są zamocowane na konfirmantach, ale dodatkowo między te wzmocnienia a blat wkładam coś w poprzek. Myślę nad czymś metalowym i cienkim na co mógłbym zrobić małe wyżłobienie w drewnianych podłużnych wzmocnieniach. W ten sposób blat będzie wzmocniony w środkowej części w 2 miejscach i powinien spokojnie wytrzymać.

Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Doody » 26 kwietnia 12, 19:59

Jak dla mnie świetny plan.
Możesz przykręcić blachę 20mm na blat i postawić na nim T34 pytanie jest tylko po co?
Ale jeżeli spał będziesz przez to lepiej to warto ;-)
Pozdrawiam
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
Slamdunker
Ryba
Ryba
Posty: 139
Rejestracja: 25 grudnia 06, 23:59
Lokalizacja: Gliwice / Ujazd

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Slamdunker » 26 kwietnia 12, 20:08

Doody pisze:Jak dla mnie świetny plan.
Możesz przykręcić blachę 20mm na blat i postawić na nim T34 pytanie jest tylko po co?
Ale jeżeli spał będziesz przez to lepiej to warto ;-)
Pozdrawiam


Pisanie o czołgach w tym temacie nie ma sensu. Jesteśmy dorośli więc rozmawiajmy jak dorośli.

Piszesz, że jeszcze jedno wzdłużne wzmocnienie na środku. Ok mogłoby być, tylko że na bokach są takie cieniutkie deseczki, że trudno mi wyobrazić sobie, żeby do tego cokolwiek mocować. No chyba, że źle was rozumiem. Chodzi mi o te wzmocnienia po bokach. Jedno z nich pod napisem śruby na ostatnim zdjęciu.

Rozwiązanie, które pokazałem jest dość proste i nie wymaga wiele pracy. Kupuje listwę. Docinam na szerokość komody dwie sztuki. Robię w każdej po dwa małe wyżłobienia na metalowe poprzeczne wzmocnienie. W te wyżłobienia wkładam metalowe poprzeczki i mocuję listwy dwoma wkrętami do każdej z nóg. Finito.
Ostatnio zmieniony 26 kwietnia 12, 20:37 przez Slamdunker, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: Doody » 26 kwietnia 12, 20:37

Już napisałem, że plan jest świetny! Realizuj go!
440l - Roślinne

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Jak wzmocnić blat szafki/komody?

Postautor: leopard33 » 26 kwietnia 12, 22:33

Doody pisze:Możesz nie wierzyć ;-) Ale chyba nie sądzisz, że zostaną ścięte? Taki sworzeń wytrzyma na ścinanie jakieś pareset kg/szt. Prędzej drewno się wgniecie.

Z moich doświadczeń z mimośrodami wyciągnąłem takie wnioski że nie jest to najsztywniejsze połączenie, oczywiście nie obawiam się ścięcia sworznia ;-)
Slamdunker, nie komplikuj sobie prostej sprawy, dla pewności daj 1 lub 2 kątowniki i będzie O.K. będziesz miał sztywny blat leżący na solidnych nogach :ok:

[ Dodano: 26 Kwiecień 12, 21:36 ]
Slamdunker pisze:Rozwiązanie, które pokazałem jest dość proste i nie wymaga wiele pracy. Kupuje listwę. Docinam na szerokość komody dwie sztuki. Robię w każdej po dwa małe wyżłobienia na metalowe poprzeczne wzmocnienie. W te wyżłobienia wkładam metalowe poprzeczki i mocuję listwy dwoma wkrętami do każdej z nóg. Finito.

Te poprzeczne wzmocnienia nic nie dadzą, są nie potrzebne.
Kątownik dajesz dokładnie tak jak na twoim rysunku, przykręcasz wkrętami od spodu do blatu, tak co 10/15cm wkręt i wystarczy.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 92 gości