Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: marrkus85 » 10 lutego 13, 16:04

Niedawno kupiłem, używane jako morszczak, akwa. Planuję uruchomić ten baniak jako roślinne. Mam kilka wątpliwości, które muszę omówić/przepisać z Wami.
W tym temacie chciałbym poruszać wszystkie kwestie związane z osprzętem mojego akwa. Tutaj będę zamieszczał fotorelację z postępów moich prac na zbiornikiem.

Na chwilę obecną posiadam.

1. Baniak ponad 400l brutto, 120x66x52 z doklejonym z boku kominem w którym jest wave box z otworem wychodzącym na akwa. W dnie kominia są 4 otwory przelotowe.
2. Sump 110l, 58x56x35 z komorami do przeróbki.
3. Pompa z oczka Aquael PFN o wydajności 2500l/h.
4. Hydraulika z dwoma zaworami.
5. Metalowy stelaż, który obuduję płytami meblowymi.
6. Sprzęt który mam przy obecnych baniakach: butla i instalacja CO2, Oświetlenie T8 6x30W 4x18W, grzałki, piasek i 10l JBL Manado.

Największą niewiadomą jest teraz oświetlenie. Zastanawiam się nad tym, aby tymczasowo postawić akwa ze świetlówkami, którymi teraz dysponuję. Później wraz z napływem nowych funduszy chcę zrobić lepsze oświetlenie. Skłaniam się ku DIY i diodom LED Cree XP-E i XP-G. Zdania na temat takiego oświetlenia są podzielone. Niektóry przyrównują diody do T5 i HQI mówiąc, że nie ma jakiejś znacznej różnicy w jakości oświetlenia i ilości lumenów z jednego wata. Przez to nabrałem wątpliwości co do zastosowania ledów. Wiadomo też, że cena takiego światełka jest nie mała. Dlatego zastanawiam się, czy warto ładować tyle kasy i mojej pracy w to. Czy nie łatwiej będzie oświetlić baniak 2x150W HQI albo T5 3x54W+ HQI 2x70W.

Tu fotka z moim 13 letnim bratankiem w środku. Sorki za jakość, ale z mojej komórki lepiej się nie dało.
Obrazek

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: deXter » 10 lutego 13, 19:43

Poszukaj sobie najlepiej u producentów super ksenonów HID parametrów technicznych ich palników i zobacz jak Ci leży palnik 4200K ;]

Widziałem już akwaria na tym.
Zwykła oprawa od halopaka i wsadzony palnik, według sprzedawców z allegro z 35W masz jakieś 5k lumenów, hmm producenci podają podobnie :P

To tak ode mnie. jak nie to imo ta droższa wersja to ledy, a tańsza to HQI osobiście nie pchałbym się w świetlówki.

rozumiem, że reszta hydrauliki zostaje ;>
Fajnie, że masz wave boxa, można będzie odpalić :D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: marrkus85 » 10 lutego 13, 21:14

Takiego oświetlenia nawet nie brałem pod uwagę. Kiedyś coś o tym słyszałem, ale nie wnikałem w temat i zapomniałem o istnieniu zenków. Możesz coś podlinkować tutaj lub na PW do poczytania?

Hydraulika jest do przeróbki. Jeszcze nad tym nie myślałem co i jak będzie zrobione. Coś wykombinuję, żeby usprawnić podmianę. W stoliku będą stały dwa baniaki, sump i akwa 70l do podmian.

Falownik na pewno będzie śmigał :smile:

W tym tygodniu zamówię formatki żeby zabudować stolik.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: deXter » 11 lutego 13, 00:38

Wiesz co temat jest ciekawy bo palniki są po 35W i w teorii odpowiadają żarnikom 70W :P
http://www.youtube.com/watch?v=kCGr38yWUeU tu masz 8000K, ja bym nie szedł w takie temp barwowe, przydałby się tylko wykres światła aby wiedzieć czy jest sens dawać, i czy nie ma jak w diodach, że brakuje czerwieni.
Najwyżej HID+T5 zostaje :)
Pomył jest o tyle ciekawy, że sam czekam na kasę całe 200 zł plus oprawa od halopaka 10-15 bo chce nad 63 litry to rzucić o zobaczyć jak to będzie się chciało spisywać.

O ile ładniej w moim wypadku będzie wyglądał jeden halogen :)

Falownik imo ciekawa sprawa może nie mocny, ale na pewno w formie wave bym go zostawił ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: osama » 11 lutego 13, 17:20

deXter pisze: z allegro z 35W masz jakieś 5k lumenów, hmm producenci podają podobnie
Nie istnieją takie palniki. 35W xenon daje 3200lm, nie może dawać więcej niż +10%, w innym przypadku nie mogłby być dopuszczony do ruchu drogowego. Zazwyczaj 3200lm osiągają tylko droższe osramy i philipsy. A gdyby ktoś znalazł żarnik metalohalogenkowy (xenon), ktory daje nawet 3400lm, to będzie on świecił 2x krócej niż 3200lm-owy.

deXter pisze:Najwyżej HID
Te dają zwykle 2500lm, 2szt. 5000lm :ok:
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: marrkus85 » 11 lutego 13, 21:47

Niby producenci podają 3200lm dla 35W ksenonow, ale wiadomo jak to bywa z opisami produktów szczególnie na allegro.
Jakbym miał kupować markowe ksenony, przetwornice i konkretny zasilacz to wolałbym raczej HQI lub LED. Tylko HID i LED jeszcze nie są do końca sprawdzone w akwarystyce. Dlatego nie chcę wydać kasy na coś co nie będzie spełniało moich oczekiwań. Biorąc pod uwagę przelicznik lm/W, diody wypadają najlepiej, później ksenony, HQI i ostatnie T5.
Musze to wszystko dokładnie przeliczyć. Na baniak 400l musiałbym dać:
-ksenon HID 6x35W=210W
-HQI 2x150W=300W
-LED jakieś 80W
Czy takie moce poszczególnych oświetleń wystarczą?

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: deXter » 12 lutego 13, 11:58

osama pisze:Nie istnieją takie palniki. 35W xenon daje 3200lm, nie może dawać więcej niż +10%

A od kiedy ksenony z allegro są dopuszczone do ruchu drogowego ;> :P
Ale ok może mają 3200 nie pamiętam.

marrkus85 pisze:ksenon HID 6x35W=210W

Nie wiem jak liczyć bo niby będziesz miał tylko 0.5W/l wiem jedno taki zestaw wyjdzie Cię jakieś 600 zł.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: osama » 12 lutego 13, 12:59

marrkus85, czym się różni xenon od HQI? ;-)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: leopard33 » 12 lutego 13, 16:04

osama pisze:marrkus85, czym się różni xenon od HQI? ;-)

chyba tylko łatwością i estetyką montażu :)
Jeżeli już decydowałbyś się na żarnik wyładowczy to bierz HQI.
Z chińskimi ksenonami będziesz miał tylko kłopoty, na przemian będą padały Ci przetwornice (tanie nie są) i żarniki, brak szans aby wszystkie świeciły jednakowo (niestety nie trzymają parametrów i przeważnie barwa się różni), samo zasilenie tego też kosztowne.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
marrkus85
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1991
Rejestracja: 20 lipca 08, 08:23
Lokalizacja: Siedlce

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: marrkus85 » 17 lutego 13, 13:38

Do tematu oświetlenia jeszcze wrócę, ale to w dosyć odleglejszej przyszłości. Po prostu nie wydygam z kasą ze wszystkim na raz. Raczej będę majstrował przy LEDach. Jak już pisałem baniak wystartuje na tym co mam czyli, 6x30W + 4x18W.
osama pisze:marrkus85, czym się różni xenon od HQI? ;-)

Żywotnością przetwornic i palników/żarników ;-)

Wczoraj zamówiłem formatki na stolik. Przy okazji zrobię jeszcze dwa mebelki, aby moja ślubna nie psioczyła, że tylko akwarium :mrgreen:

Przed obiciem stolika chciałbym przeprowadzić próbę szczelności akwa i całego układu. Aby to zrobić trzeba by było zmontować hydraulikę. Mam kilka kolanek rurek i wężyków. Do tego chcę dorobić układ rurek, żeby usprawnić podmiany. Nie myślę tutaj o automatycznej, gdyż nie mam takiej możliwości. Hydraulikę chcę wykonać z białych rurek z PCV-C łączonych na klej. Jaki klej do tego będzie dobry?

Kolejne pytanie dotyczy sumpa. Liczbę komór ograniczyć do minimum czy im więcej tym lepiej?
Baniak będzie nawożony CO2, czy nie będzie zbyt dużych strat tego gazu jeżeli zrobię więcej komór w sumpie? Filtr będzie oczywiście częściowo przykry szkłem. Z drugiej strony więcej przegród daje możliwość zastosowania większej liczby wkładów. Stawiam tutaj bardziej na filtrację mechaniczną, gdyż biolog w roślinnym baniaku nie za bardzo jest potrzebny.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: deXter » 17 lutego 13, 13:46

marrkus85 pisze: na klej. Jaki klej do tego będzie dobry?

Do rur PVC :P albo cyjanoakrylan :)

To mechaniczna filtracja nie potrzebuje dużej ilości komór :D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: osama » 17 lutego 13, 14:09

marrkus85 pisze:Żywotnością przetwornic i palników/żarników
A możesz tą myśl rozwinąć?
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: leopard33 » 17 lutego 13, 14:51

osama pisze:
A możesz tą myśl rozwinąć?

Jeżeli mogę.....chińskie H.I.D.y jakiej jakości są chyba wszyscy wiemy, będą przepalać się na zmianę przetwornice i żarniki, przy markowym produkcie HQI tego problemu nie będzie.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: osama » 17 lutego 13, 14:53

To wiadomo, chodzi mi o to, czym się różni markowy xenon od markowego żarnika HQI? ;-)
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Roślinne 400l, sump, oświetlenie itp.

Postautor: deXter » 17 lutego 13, 15:02

Zgadujmy niczym? Przecież jedno i drugie to lampa wyładowcza tyle, że w HQI masz opary rtęci, a w xenonie wiadomo xenon :)
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości