Aktualnie najlepszy kubełek to...

mirsonix
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 14, 14:26

Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: mirsonix » 9 stycznia 14, 15:52

Panowie i panie odświeżmy temat, pomagając mi i innym w doborze filtru zewnętrznego. Przeznaczenie 112l, obsada Neony Innesa.
Teraz na rynku jest masa filtrów ale co forum to inna opinia na każdy z nich dlatego podsumujmy
Opcje:
1. JBL CRISTAL PROFI E901 GREENLINE
2. HW-302
3. TETRA TEC EX 700
4. AQUA NOVA NCF-600
5. NCF-800
6. AQUAEL UNIMAX 250
7. FLUVAL 205
8. Jeśli macie inne opcje piszcie :)

Eheima nie brałem pod uwagę ze względu na koszt (400zl+)

Zależy głównie mi na wydajności tak by uniknąć filtra wewnętrznego, bezawaryjności, rzetelnej konstrukcji, szczelności, cenie w granicach 300zl
Panowie liczę na waszą opinie wziętą z własnego doświadczenia oraz doradzenie co wybrac

Tadeus
Ryba
Ryba
Posty: 409
Rejestracja: 27 grudnia 13, 20:43

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Tadeus » 9 stycznia 14, 16:18

Miałem niemieckiego JBLa, mam polskiego Unimaxa 250 i muszę z zaskoczeniem stwierdzić, że JBL w porównaniu z Unimaxem sprawia wrażenie strasznej chińszczyzny. Do tego w JBL był głośny wirnik, a w Unimaxie jest niemal zupełnie niesłyszalny (choć to zapewne jak wszędzie zależy od egzemplarza). Dodatkowo Unimax ma świetne opinie jeśli chodzi o serwis gwarancyjny. No i - o ile to jest ważne - wizualnie imho wygląda dużo lepiej :)

Jeśli jednak chodzi o niezawodność, to może wypowiem się z jakiś rok :>

Ale odpowiedzi, z tego co widziałem przed kupnem, zależą głównie od forum i konkretnej na nim mody :)

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Malec » 9 stycznia 14, 16:39

Najlepszy jest niesmiertelny drogi Ehiem :grin:
Aqael robi dobre filtry o sporej pojemnosci lecz odrobine słabnące
JBL jak kolega wspomniał ma terkoczące wirniki, ale nie wszystkie jest wielu zadowolonych urzytkowników.
Tetra - no tu pomine milczeniem moja troszku cieknie :evil: , ale swoje przerobiła już. Też mocno słabnie.
HW i NFC akurat nie znam. Fluwal znam i odradzam.

mirsonix
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 14, 14:26

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: mirsonix » 9 stycznia 14, 18:27

mam okazje za dobre pieniądze kupic Tetra Tec Ex 600 tylko czy podoła sam przy 112l?

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Malec » 9 stycznia 14, 18:34

Zasadniczo dobierając filter, pomnóż objetosc swojego akwa przez dwa :grin: Producenci też sobie pomnażają. Moja tetra 700 po osłabnieciu ma wydajnosc 250-280l/h. Licze bez prefiltra bo ten jeszcze bardziej osabiał.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: KAMYK32 » 9 stycznia 14, 18:52

mirsonix pisze:mam okazje za dobre pieniądze kupic Tetra Tec Ex 600 tylko czy podoła sam przy 112l?

Wszystko zależy co ma być w tej szklance,obsada i.t.d.
Malec pisze:Zasadniczo dobierając filter, pomnóż objetosc swojego akwa przez dwa :grin: Producenci też sobie pomnażają. Moja tetra 700 po osłabnieciu ma wydajnosc 250-280l/h. Licze bez prefiltra bo ten jeszcze bardziej osabiał.

Ciekawa dedukcja tylko czym poparta ;-) ?osłabnięcie czyli jak się domyślam zmniejszony przepływ?może pora co nie co wyczyścić ewentualnie wymienić bo moja ma ok.5 lat i przepływ ok.550-580l/h i oprócz gąbki i wyczyszczenia węży nic nie wymieniałem.

mirsonix
Ikra
Ikra
Posty: 11
Rejestracja: 2 stycznia 14, 14:26

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: mirsonix » 9 stycznia 14, 19:06

co do obsady pisalem na początku, hmm to panowie co sądzicie brac tą ex600 do tego baniaka czy lepiej nie? Filtr przez 3 lata od dnia zakupu uzywany był 3 miesiace

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: KAMYK32 » 9 stycznia 14, 19:54

mirsonix pisze:co do obsady pisalem na początku, hmm to panowie co sądzicie brac tą ex600 do tego baniaka czy lepiej nie? Filtr przez 3 lata od dnia zakupu uzywany był 3 miesiace

10szt czy może 100szt tego neona będzie ;-) ,a tak poważnie jeżeli wszystko jest z nim ok.(sprawdź go jak tyle stał) to bym brał do ławicy styka.

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Malec » 9 stycznia 14, 20:15

KAMYK32 pisze:
Malec pisze:Zasadniczo dobierając filter, pomnóż objetosc swojego akwa przez dwa :grin: Producenci też sobie pomnażają. Moja tetra 700 po osłabnieciu ma wydajnosc 250-280l/h. Licze bez prefiltra bo ten jeszcze bardziej osabiał.

Ciekawa dedukcja tylko czym poparta ;-) ?osłabnięcie czyli jak się domyślam zmniejszony przepływ?może pora co nie co wyczyścić ewentualnie wymienić bo moja ma ok.5 lat i przepływ ok.550-580l/h i oprócz gąbki i wyczyszczenia węży nic nie wymieniałem.

Wydedukowane drogą obserwaci i utrwalone setkami postów na wielu forach :grin:
Wirnik węże i wlot/wylot czyszcze w co ok 1,5 mies wkłady tylko pluszcze w wodzie z akwa. Spoglądam wtedy na stojącego obok Aquaela który jak osłabł do przepływu 600l/h tak trzyma go stale a jest nieczyszczony od 14-15mies :grin: Gdybym teraz miał cos kupic to kupie Ehiema jaknajwiekszego 2075 lub 2080, tylko w tym drugim są trzy weże a to mi troche nie pasuje

Awatar użytkownika
osama
Moderator
Moderator
Posty: 11176
Rejestracja: 8 listopada 04, 14:54
Lokalizacja: Oława

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: osama » 10 stycznia 14, 14:21

Eheimy potem unimax 250.
Akwaria kiedyś: 240l 72l 3x28,8l 112l Obecnie: 72, 105, 750, 725l ;)
http://www.siepomaga.pl/
Na pewno, naprawdę, od razu, po prostu, na razie, hodowca, reguła, rzadko, żaden, w ogóle, włączać, co najmniej...

Aublet
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 686
Rejestracja: 3 grudnia 11, 22:45

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Aublet » 10 stycznia 14, 15:18

Ja w ciemno biorę Tetrę EX700 ... :) tłumaczyć nie trzeba dlaczego ;)

No i mała poprawka, jak Fluvala to nie 205 a 206. Seria 5 od ponad roku jest nieprodukowana ... ;-)

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: KAMYK32 » 10 stycznia 14, 19:07

Malec pisze:
KAMYK32 pisze:
Malec pisze:Zasadniczo dobierając filter, pomnóż objetosc swojego akwa przez dwa :grin:.

Ciekawa dedukcja tylko czym poparta ;-).

Wydedukowane drogą obserwaci i utrwalone setkami postów na wielu forach :grin:

No to mnie nie przekonałeś bo widzę tu zero praktyki,a tylko teorie.Więc jak już gdzieś pisałem filtrację dobiera się do obsady,a nie wielkości zbiornika.Różne gatunki ryb i różne biotopy potrzebują różnej filtracji.Nie trzeba takiej samej filtracji w zbiorniku np:ROŚLINNYM,a MALAWI,czemu chyba nie muszę tłumaczyć.A teraz przykład dobierania filtra wedułg tego co napisałeś.Akwa.450lx2=900l czyli wydajność na poziomie 1000l/h.Niestety według tego wyliczenia po tygodniu w baniaku nie mam obsady bo to pysie.Moja obsada potrzebuje fitracji na poziomie 4000l/h i dodam,że nie mam przerybienia.

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Malec » 11 stycznia 14, 08:17

Kamyk no tak mam "zero doswiadczenia" bo mam w 200l akwarium roslinnym filtry o łacznym przedmuchu ok 1350-1400l/h a dmuchają ledwie 900l/h. Popatrz może choc na YT jakie filtry stoją w akwariach wystawowych kupa tego. Standart w roslinniakach, czesto widoczny to dwa Ehimy wielki i troche mniejszy. Akwarium 400l-500l kilka ryb raczej malutko. Filtracja na pewnie 1500litrowe akwarium. To napewno stawiali ludkowie " same teorie" co oni tam wiedzą powinni sie CB spytac prawda? Inna sprawa że mi zależy raczej na cyrkulacji, bo jak rosliny podrosną to mam zimne miejsca. W dodatku moge miec tam i 50ryb i 100. Kto wie co mi strzeli do glowy i jakiej filtracji złoża i przepływu moge potrzebowac. Jesli jestes Malawistą jak piszesz to na pewno wiesz że wsadzenie malutkiego filterka (który w malawi zatka sie za tydzien )mija sie z celem. Zresztą z tego co wiem wiekszosc Malawistów ma Sumpy i beczki Xenona. Filtry piaskowe fuluidyzacyjne cuda wianki. Pompki o wydajnosciach kosmicznych typu 2400l/h. Ich filterki przypominają jakies systemy z akwariów morskich, pewnie bez powodu toto stawiają? Bo nawet w 300-400l potrzebują złoża biologicznego o poj 20l minmum. Brak lub mało roslin w akwarium, eksplozje populacyjne itp. Gdybym sam stawiał Malawi to złoże miałoby pewnie z 60-80l poj.

I prosze cie odpusc stwierdzenia typu "zero praktyki" bo ci to słabo wyszło.Idz lepiej pilnój żeby ci ryb nie przybyło bo ci dobór filtracji przepadnie.

Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: KAMYK32 » 11 stycznia 14, 16:02

Malec pisze:Kamyk no tak mam "zero doswiadczenia" bo mam w 200l akwarium roslinnym filtry o łacznym przedmuchu ok 1350-1400l/h a dmuchają ledwie 900l/h.

Chyba na mózg mi padło bo nie przypominam sobie,abym coś takiego pisał,a czytając kilkakrotnie mojego posta też nie mogę odnaleźć takiego sformułowania.Więc sądzę,iż sam o sobie tak sądzisz.I dodam,że masz rację.
Malec pisze:I prosze cie odpusc stwierdzenia typu "zero praktyki" bo ci to słabo wyszło.Idz lepiej pilnój żeby ci ryb nie przybyło bo ci dobór filtracji przepadnie.

Przypomnę Twoją jedną wypowiedź:
Malec pisze: utrwalone setkami postów na wielu forach :grin:

Raczej jak najbardziej pasuje tu słowo "zero praktyki" :!:
Malec pisze:I prosze cie odpusc stwierdzenia typu "zero praktyki" bo ci to słabo wyszło.Idz lepiej pilnój żeby ci ryb nie przybyło bo ci dobór filtracji przepadnie.

Po przeczytaniu tych dziecinnych wypocin takiego"specjalisty" masz rację lepiej pójdę popatrzeć na swoje szkiełko bo szkoda czasu na czytanie czegoś zaciągniętego z innych postów i szpanowanie na forach jaką to wiedzę się posiada.

Malec
Ryba
Ryba
Posty: 223
Rejestracja: 5 grudnia 13, 22:03

Re: Aktualnie najlepszy kubełek to...

Postautor: Malec » 11 stycznia 14, 16:41

swieta racja ja też sobie odpuszcze

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości