Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Awatar użytkownika
michalchrzanow
Ryba
Ryba
Posty: 110
Rejestracja: 24 stycznia 10, 12:36
Lokalizacja: Chrzanów

Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Postautor: michalchrzanow » 13 lutego 15, 13:23

Po przeczytaniu bogatego tematu Seraphim-a dot. oświetlenia mam jednak nadal pytania z tym tematem związanym. Tak jak się przyjęło te 0,5W/l powinno być ok ale nie musi. Do tej pory na swoim 450 l. akwarium miałem założoną oryginalną pokrywę w której zamontowane były dwie 36W świetlówki. jako że ciężko ją rozbudować dołożyłem jedynie trzy żarówki 40 W. Efekt taki że rośliny owszem były, jednak nie powiedziałbym żeby rosły w jakimś zastraszającym tempie. Może po za anubiasami które faktycznie rozrastają się dość szybko i wyrastają ponad lustro wody wypuszczając co po chwilę kwiatostany. Niestety pojawiają się na nich bardzo duże ilości czarnego glonu niemożliwego do usunięcia nawet mechanicznie. Wracając do tematu, zabrałem się za robienie nowej pokrywy. Jestem w stanie zamontować pod nią 5 świetlówek 120cm długie (36W T8). Nie do końca jak już pisałem na początku potraię dobrać odpowiednie oświetlenie. Idąc w świetlówki akwarystyczne wychodzi na to że najlepsza jest philips aquarelle jak to pisze Seraphim - "Widać, że Philips Aquarelle wypada bardzo dobrze bo jest na szczycie. Natomiast tania świetlówka 950 jest lepsza od Sun Glo pod względem widma dla roślin o 18%!" i właśnie, jak to ugryźć???. Skoro ja mam możliwość zamontowania tylko 5 świetlówek gdzie łączna moc (W) da mi 180W co teoretycznie na 450 litrów jest za mało. Więc mając tylko taką ilość światła czy jestem w stanie dobierając jakieś konkretne świetlówki sprawić aby rośliny dobrze rosły??? Tutaj bardzo proszę o porady. Czy odpowiedni dobór oświetlenia będzie miał również wpływ na to aby uniknąć problemów z opisanym pokrótce wcześniej glonem???

Z góry dziękuje
Głupie pomysły ma każdy,
lecz mądry je przemilcza...

Awatar użytkownika
vader300
Ryba
Ryba
Posty: 464
Rejestracja: 19 grudnia 14, 16:48
Lokalizacja: Sosnowiec

Re: Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Postautor: vader300 » 13 lutego 15, 13:34

michalchrzanow pisze:Czy odpowiedni dobór oświetlenia będzie miał również wpływ na to aby uniknąć problemów z opisanym pokrótce wcześniej glonem???


Ja wychodzę z założenia że lepiej zapobiegać niż leczyć więc lepiej od razu zrobić wszystko jak należy.Druga zasada której sie trzymam to nie ma sensu martwić się glonami jeśli odpowiednio dbamy o rośliny(również o ich liczbę w zbiorniku).Oświetlenie-owszem jest bardzo istotne ale to nie jedyny czynnik wpływający na sukces jest ich dużo więcej nawożenie obsada podłoże jak dbasz o zbiornik a o tym nic nie napisałeś więc.. :niewiem:
Roślinne 450L na modułach LED. http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t=40264

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Postautor: deXter » 13 lutego 15, 13:50

Nie rozumiem skoro robisz pokrywę to czemu nie poszedłeś w T5?
Pytanie zasadnicze co chcesz osiągnąć w tym akwarium bo jak sam zauważyłeś 180W to jeszcze trochę za mało. I dalej czemu tylko 5 rurek Ci weszło?

Dla mnie możesz dać same 865 i tez będzie super. Kolor i firma roślinom praktycznie nie robi różnicy.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
michalchrzanow
Ryba
Ryba
Posty: 110
Rejestracja: 24 stycznia 10, 12:36
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Postautor: michalchrzanow » 13 lutego 15, 14:10

deXter pisze:Nie rozumiem skoro robisz pokrywę to czemu nie poszedłeś w T5?
.


Wiesz, odpowiedź tutaj chyba może być tylko jedna dla mnie - cena :cry: Do osprzętu potrzebnego do T8 mam bardzo tani dostęp i to mnie skusiło.

deXter pisze:Pytanie zasadnicze co chcesz osiągnąć w tym akwarium bo jak sam zauważyłeś 180W to jeszcze trochę za mało


Na tą chwilę mam trochę kryptokoryn, microsorium, dwa gatunki anubiasów, moczarka argetyńska i jeszcze kilka niezidentyfikowanych ale one rosną a właściwie nie niszczeją przy tym co mam na tą chwilę. Chciałbym żeby zaczęły trochę bujniej rosnąć.

vader300 pisze:nawożenie obsada podłoże jak dbasz o zbiornik a o tym nic nie napisałeś więc.


No tak... nie chcąc zabardzo odbiegać od działu w jakim się znajdujemy. ;) Ale oczywiście jest to istotna sprawa. Na tą chwilę jedyne czym "karmię rośliny" to co 3 miesiące do żwiru (granulat 1-4 mm) upyucham kulki gliniano-torfowe, a także dozuje dwutlenek w płynie. To wszystko co daję. Nie potrafię na tą chwilę określić parametrów wody, jednak plan jest taki żeby gdy już pokrywa będzie gotowa zrestartować zbiornik i wtedy jak sam napisałeś zrobić wszystko jak należy. I właśnie dlatego piszę tutaj o takich sprawach bo wiem że krok po kroku dowiem się co i jak :ok:


Najważniejsze dla mnie w tej chwili jest zakup świetlówek stąd moje pytania. Oczywistą sprawą jest że później pojawią się pytania o odpowiednie nawożenie i przede wszystkim dobór samych roślin.

Jeszcze co do ilości świetlówek, dlaczego tylko 5. Otóż pokrywa jest tak zaprojektowana (i częściowo już wykonana), że ów 5 świetlówek będzie zamontowane w części pokrywy która nie będzie otwierana. Jeśli okazało by się że te 5 faktycznie będzie zdecydowanie za mało, to w ten czas jestem w stanie dołożyć ruchomą belkę z jeszcze dwiema świetlówkami. No ja tak to widzę, ale oczywiście wszelkie sugestie mile widziane.
Głupie pomysły ma każdy,
lecz mądry je przemilcza...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Postautor: deXter » 13 lutego 15, 14:19

michalchrzanow pisze:także dozuje dwutlenek w płynie.

Boże -.- w akwarystyce nie ma czegoś takiego jak CO2 w płynie jest za to węgiel w płynie.

michalchrzanow pisze:dzie gotowa zrestartować zbiornik i wt

Po cholerę? podłoże masz ok dodasz oświetlenia to trzeba będzie zacząć myśleć o nawożeniu i tyle.

michalchrzanow pisze:ajważniejsze dla mnie w tej chwili jest zakup świetlówek stąd moje pytania.

Kup sobie świetlówki philipsa czy osrama 865 nic więcej nie jest Ci potrzebne ew mixa 3x865 i 2x840 ;]
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
michalchrzanow
Ryba
Ryba
Posty: 110
Rejestracja: 24 stycznia 10, 12:36
Lokalizacja: Chrzanów

Re: Dobór oświetlenia do nowej pokrywy

Postautor: michalchrzanow » 13 lutego 15, 14:24

Dzięki deXter. WĘGIEL W PŁYNIE - tak jest ;-)
Głupie pomysły ma każdy,
lecz mądry je przemilcza...

Wróć do „Sprzęt”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 61 gości