Belka czy pokrywa ?!

Klaudiusiaaaa15
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 15, 20:15
Lokalizacja: Ruda Śląska

Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Klaudiusiaaaa15 » 11 maja 15, 09:38

Dzień dobry wszystkim ;-)
Chciałabym poznać wasze opinie na temat pokrywy a belki oświetleniowej.
Zamierzam przesiąść się na większe akwarium (z 72l na 160l) no i zastanawiam się co do oświetlenia.
Macie pewnie większe doświadczenie niż ja więc proszę o wszystkie (dobre i złe) opinie na ten temat.
W mniejszym akwarium mam pokrywę, a chciałam spróbować z belką ;-)

Awatar użytkownika
kuba4410
Fish Master
Fish Master
Posty: 1333
Rejestracja: 30 grudnia 13, 11:36

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: kuba4410 » 11 maja 15, 15:04

Jeśli akwarium roślinne, to belka, bo zazwyczaj w nich są zamontowane lepsze oświetlenia i w razie czego można łatwo dołożyć. Natomiast jeśli nie będzie to typowo roślinne akwarium to myślę, że nie ma sensu wydawać tyle kasy na belkę ;) Dodatkowo jeśli chcesz mieć ryby, które lubią sobie poskakać, to też pokrywa, chyba że szyba i nad nią belka. Dochodzą do tego jeszcze względy wizualne, więc sama musisz się zdecydować ;)

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 11 maja 15, 16:13

kuba4410 pisze: to belka, bo zazwyczaj w nich są zamontowane lepsze oświetlenia i w razie czego można łatwo dołożyć.


Pogląd dyskusyjny - dobrać prawidłowe świetlówki można zarówno w pokrywie jak i w belce natomiast duga część wypowiedzi nie jest dyskusyjna ale nieprawdziwa :
większe mozliwości dołożenia kryje jednak pokrywa bo średnio wyobrażam sobie w belce dołożenie sensownego oświetlenia chyba ze autor miał na myśli dołożenie drugiej belki

Moim zdaniem wady pokrywy to : zwiekszenie temperatury w zbiorniku, utrudnienie dorywczych prac pielegnacyjnych zaletą jest odseparowanie zbiornika od otoczenia oraz zabezpieczenie przed wyskakiwaniem ryb
Wady belki to światło świeci również w okolice zbiornika i pewne utrudnienie w obserwacji jeśli zbiornik jest na poziomie oczu , oddziaływanie zbiornika otwartego na otoczenie (zapach , parowanie itp),

Osobiście w zbiorniku roslinnym zrezygnowałem z belki na rzcz pokrywy natomiast w malawi własnie kombinuję oświetlenie a`la belka

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 11 maja 15, 21:42

Powiem tak:


Pokrywy z zoologa:

Zalety:

- Estetyka, dosyć ładne są te pokrywy, no ale co kto lubi.
- Małe parowanie wody
- Mały zapach

Wady:

- Brak wentylacji, akwarium się bardzo przegrzewa
- Słabe oświetlenie, zwykle przypada ok. 0,3W/l, a powinno 0,5W/l
- Niewygodna podczas sprzątania, lub grzebania w akwa, bo trzeba to całe zdjąć z akwaium


Jeszcze nie mam aktywnego akwarium z belką z prawdziwego zdarzenia, zakładam dopiero latem, ale już teraz mogę powiedzieć, że wygląda to dosyć ciekawie (przymierzałam na pusty baniak :P ). Oświetlenie na pewno lepsze, bo przypada mi to 0,5W/l, nawet z małym hakiem. Wygodnie będzie grzebać, mojej nie trzeba zestawiać z akwa, jest uchylna. No i mi podoba się patrzenie na akwa od góry. Światło jest nieco rozproszone, ale nawet ciekawie to wygląda.

Klaudiusiaaaa15
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 15, 20:15
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Klaudiusiaaaa15 » 12 maja 15, 08:04

Chyba będzie belka ;-) wydaje się moim zdaniem lepsza :razz:
A w takiej belce lepsze Ledy czy świetlówki ?!

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Doody » 12 maja 15, 08:10

Oświetlenie zewnętrze umieszczone wysoko ponad wodą do komfort w pracach pielęgnacyjnych, w zbiornikach roślinnych. Ale o rybach labiryntowych (np. gurami) należy zapomnieć tak jak i o rybach skaczących.
440l - Roślinne

Klaudiusiaaaa15
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 15, 20:15
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Klaudiusiaaaa15 » 12 maja 15, 08:21

Raczej w baniaczku będą :
para Pielęgnicy Ramireza
ok 6/7 Kirysków
jakiś Zbrojnik
Chciałam coś jeszcze dodać ale jeszcze nie wiem co. Baniaczek 160l
Jakieś propozycje ?!
A co do tego oświetlenia ?! Led czy świetlówka ?!?!

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Doody » 12 maja 15, 08:29

LED-y są bardziej trwałe, ekonomiczniejsze ale za to droższe. Jednak technologia LED tak poszła do przodu, że dzisiaj nie zastanawiałbym się i wybrał tą opcję.
440l - Roślinne

Klaudiusiaaaa15
Ikra
Ikra
Posty: 14
Rejestracja: 2 stycznia 15, 20:15
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Klaudiusiaaaa15 » 12 maja 15, 08:33

A czy takie dane techniczne odpowiadały by na 160l ?!?!:
Liczba diod LED: 129 (120 białych + 9 niebieskich)
Moc: 12W
Wymiary: 90 x 12.5 x 3.5cm
Rozstaw nóżek: 90-100cm

Czy to za mało ?!

Awatar użytkownika
Doody
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 1673
Rejestracja: 3 marca 09, 12:45
Lokalizacja: Kępno

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Doody » 12 maja 15, 08:40

Tutaj niestety nie pomogę. Po pierwsze nie znam się na przeliczniku LED do świetlówek. Po drugie jeżeli Twój zbiornik nie będzie typowym zbiornikiem roślinnym i nie będziesz miała wymagających gatunków nie potrzeba Ci "dużej jasności". Zwłaszcza że gatunki ryb, które chcesz mieć nie przepadają ja jaskrawym światłem.
440l - Roślinne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 12 maja 15, 10:24

Klaudiusiaaaa15 pisze:A czy takie dane techniczne odpowiadały by na 160l ?!?!:
Liczba diod LED: 129 (120 białych + 9 niebieskich)
Moc: 12W
Wymiary: 90 x 12.5 x 3.5cm
Rozstaw nóżek: 90-100cm

Czy to za mało ?!


JAK CHCESZ DOBRE OŚWIETLENIE TO NAPISZ DO TEGO GOŚCIA https://www.youtube.com/user/emi18wawa

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 12 maja 15, 21:42

Co do ryb labiryntowych w akwariach z belkami, to po prostu stosuje się szybę... Moja belka ma wypustki na szybę. Początkowo sceptycznie podchodziłam do szyby na tych wypustkach, bo szyba będzie nieco poniżej brzegu baniaka, ale w sumie wolę to, niż kładzenie szyby na akwarium. Najbardziej to by mi się podobało takie rozwiązanie, jak w zestawach Aquael Shrimp Set Smart, tam są takie nakładki na szybę i wygląda to miodzio. No ale nie ma samych tych nakładek w sprzedaży, więc trzeba sobie radzić. No i te nakładki są chyba doklejane, albo naprawdę na styk robione, bo jak próbowałam je zdjąć, to ani drgnęły.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 13 maja 15, 09:34

barttsw pisze:JAK CHCESZ DOBRE OŚWIETLENIE TO NAPISZ DO TEGO GOŚCIA https://www.youtube.com/user/emi18wawa


Po obejrzeniu jego filmiku o wyzszości jego diod nad diodami z allegro można jednoznacznie stwierdzić że facet to albo głąb albo oszust.

(jeśli kogoś interesuje mogę opisać na czym polega matactwo tego "specjalisty")

Wracając do meritum to stosowanie świetlówek zwłaszcza T5 daje wciąż jednoznaczne wyniki i te wyniki daje sie prognozować .
Wprawdzie do techniki LED w oświetleniu należy przyszłość jednak w tej chwili zbyt dużo jest urządzeń czy to eksperymentalnych czy też robionych oszczędnościowo aby to było sprzedażne

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 13 maja 15, 09:42

abiba pisze:
barttsw pisze:JAK CHCESZ DOBRE OŚWIETLENIE TO NAPISZ DO TEGO GOŚCIA https://www.youtube.com/user/emi18wawa


Po obejrzeniu jego filmiku o wyzszości jego diod nad diodami z allegro można jednoznacznie stwierdzić że facet to albo głąb albo oszust.

(jeśli kogoś interesuje mogę opisać na czym polega matactwo tego "specjalisty")



Tu bym się nie zgodził stosuje jego ledy od ponad roku i wiem co mówię tylko że emi dobiera a nie tak jak na alegro wsadza diody 5050 lub 3528 i wpierają że są najlepsze i najtańsze widziałem kilkukrotnie te ledy sprzedawana na allegro i wiem od jakiego importera są te diody nie chciał bym ich nawet jak by mi dopłacali

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 13 maja 15, 10:01

Nie oceniam Twojej belki ani jego całej radosnej twórczości ale odnoszę sie do treści jego filmu propagandowego .

To że ten test jest wykonany nierzetelnie i tendencyjnie to nie masz co sie zgadzać lub nie - to jest fakt a jak nie wyłapałeś tego to albo z powodu zauroczenia jego gadkami albo z powodu zbyt częstych wagarów z lekcji fizyki :)

Skoro takiś ekspert od doboru komponentów to podziel sie wiedzą ad. tego fatalnego importera choćby ku przestrodze innych forumowiczów.

Jeszcze raz wyrażnie powtórzę : ten test jest wadliwy a możemy sie tylko domyślać z jakich pobudek , czy to zamierzone oszustwo czy wynika z niewiedzy

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości