Belka czy pokrywa ?!

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 13 maja 15, 10:04

LED-POL obijać dalekim łukiem siedzę w branży jak to chce dobre ledy ( nie do akwarium bo jeszcze nie mają odpowiednich) to mogę polecić a nawet sprzedać w dobrych cenach :mrgreen:

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 13 maja 15, 10:11

To podeślij mi na PW ofertę

ps
jak gnoisz kogoś publicznie to wypadałoby napisać dlaczego (ale mi to akurat zwisa)

a poza tym skoro "siedzisz w branży" to nie dostrzegasz bzdur wygadywanych przez zalinkowanego gostka?

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Sance » 13 maja 15, 18:29

Czy ja mam pecha czy właściciele firm produkujących oświetlenia LED mają głębokim poważaniu klientów?
wysłałem zapytanie o wycenie oświetlenia do mojego akwa do trzech i od żadnego nie dostałem odpowiedzi^^

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 13 maja 15, 21:21

Chyba nie tylko Ty masz pecha :)
Częściowa odpowiedź zawarta jest w moich wypowiedziach i ogólnie chodzi o to że ci majsterkowicze za bardzo nie czają tematu i jak sie trafi świadomy klient (jak chociazby Ty) to lepiej zamilczeć .
Te belki sprzedajae sie tylko dwu rodzajom klientów : oszołomy i dyletanci

To są moje wrażenia z kilku rozmów z tzw producentami i jesli trafi sie wyjątek to będzie jak z każdą regułą .
jak już pisałem w tej chwili w normalnych pieniądzach tylko świetlówki dają przewidywalny/gwarantowany efekt

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 13 maja 15, 22:22

To ogólnie ledy omijać szerokim łukiem, czy po prostu ciężko jest znaleźć rzetelnego producenta? Ja tam jestem "starej daty", na zasadzie "gdy coś działa OK tyle lat, to po co to zmieniać". Jednak mam świadomość, że na tego typu nastawieniu można się czasem przejechać. Ledy mnie intrygują, ale sama nie wiem co mam o nich myśleć.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 14 maja 15, 08:37

Nie omijać . To będzie podstawowe oświetlenie również w akwarystyce ale jeszcze nie teraz .
Zależy czego oczekujesz
- jezeli wybierasz ledy z powodu oszcżedności to raczej nie oszczędzisz bo ogólno dostępne diody mają zbliżoną sprawnośc do świetlówek t5 a czasami nawet mniejszą (jezeli dochodzą diody kolorowe do skompensowania widma). Oszcednośc na diodach polega jedynie na ich dłuższej żywotności - świetlówki raz na jakiś czas trzeba wymienić (od pół roku do 2-3 lat w zależności od rodzaju)
Jeżeli zamierzasz oszcżedzić ok 20% prądu musisz wydać ok 200-400% więcej na zakup (diody cree)
Koniecznośc wymiany świetlówek może okazać sie ich zaletą jezeli zechce nam sie skorygować widmo - owszem w diodowych układach też to można zrobić ale ii tańsza belka tym trudniej

- jezeli wybierasz diody ze względów estetycznych to popieram LED bo dostępne belki są naprawdę sympatyczne ale ta cena (bo te od majsterkowiczów zwykle tracą walory estetyczne )

- jęzeli chcesz roslinne akwarium i masz wizję wystroju, obsady itp a w dodatku nie jesteś gotowa na eksperymenty wymiany oświetlenia i/lub roślin to tylko świetlówki bo są one przewidywalne

- biotopy malawi, BW to LED (raczej zdecydowanie)

- akwarium z jakimiś roślinkami i jakimiś rybkami to wybór obojetny
Ostatnio zmieniony 14 maja 15, 17:50 przez abiba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 14 maja 15, 10:07

No na pewno milsze dla oka są LEDy, ale są droższe, a powiem szczerze, że nie jestem przekonana co do ich efektywności. Przez jakiś czas miałam zestaw krewetkowy z oświetleniem ledowym, moczarka rosła jak burza, ale zachodziła też strasznie glonami. Chyba jeszcze nigdy nie miałam aż takiej inwazji glonów, jak wtedy. Na rurach nigdy tak nie było. Pewnie to nie była wina tylko światła (jeśli w ogóle światła). Małe akwarium, problemy z równowagą biologiczną...

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 14 maja 15, 11:29

Alina_33 pisze: moczarka rosła jak burza, ale zachodziła też strasznie glonami. Chyba jeszcze nigdy nie miałam aż takiej inwazji glonów, jak wtedy.


Mam podobne odczucia .

Tak na marginesie analiza wykresów spektrograficznych kilkunastu typów diod wiele tłumaczy

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: deXter » 14 maja 15, 11:45

Moi drodzy glony w każdym akwarium zaczynają rosnąć w momencie gdy rośliny przestają wykorzystywać substancje odżywcze.
Zazwyczaj to braki CO2 powodują wysypy, a jak wiadomo światło z LED jest bardziej energetyczne niż świetlówki.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 14 maja 15, 12:19

To by się może i w pewnym sensie zgadzało, bo ja miałam tam bardzo dużo moczarki, ale ponieważ większość była cała w glonach, to wywaliłam dobre 80% roślin. Wtedy to już w ogóle był glonowy Sajgon. Glony były wszędzie... Wydaje mi się, że LEDy mogą, jakby to powiedzieć... nadawać zbiornikowi zbyt duże tępo. Chodzi mi o to, że posiadając oświetlenie ledowe, trzeba bardzo dbać o rośliny, bo faktycznie, jak im jest niedobrze, to mamy wysyp glonów. Ja np. nigdy się szczególnie roślinami nie przejmowałam. Rosły to rosły, nie to nie, nie bawię się w nawozy, co najwyżej daję kulkę pod korzeń i tyle.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 14 maja 15, 17:23

deXter pisze: a jak wiadomo światło z LED jest bardziej energetyczne niż świetlówki.


Możesz mi to objaśnić ?

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Sance » 14 maja 15, 18:43

LED jest tańsze w utrzymaniu bo pobiera mniej prądy przy lepszej efektywności. Natomiast przy obecnej cenie za DOBREJ jakości LED jest to raczej zabawka dla bogaczy. Może w przyszłości ceny spadną na tyle aby wzbudzić nasze zainteresowanie.
Angielska firma wyceniła mi oświetlenie na tu uwaga £800 czyli około 4,5 tyś zł... Biorąc pod uwagę że za £800 można tutaj kupić średniej klasy auto z 2004r jest to raczej dużo.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: deXter » 14 maja 15, 18:55

większy współczynnik lm/w a do tego dość mocno wyznaczone peek, które można dobrać idealnie w fotosyntezę.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 14 maja 15, 20:33

Pytam o tą energetyczność światła led bo jeśli chodzi o wydajność liczoną jako stosunek mocy do ilośći wypromieniowanego światła to akurat nieprawda bo :

wydajność świtlan świetlówek T5 (philips) okoo 100lm/W (od 96 do 118) czyli mniej więcej tyle co diod LED

jeżeli chodzi ci o te piki to w wiekszosći testowanych na spektrometrze diod były nie tyle piki ile czarne dziury brakującego widma

Dlatego prosiłem powyżej abyś objaśnił mi tą "energetyczność" bo o ile z pomiarami fizycznymi daje sobie radę i mam dostęp do spektrometru ( a konkretniej do wyników badanych źródeł) to w kwestii biomechaniki roślin przyznam że cienki jestem .

ps
w CBR philips lighting testowane są świetlówki 126lm/W więc nalezy się spodziewać radykalnej obniżki LED CREE (jak sądze)

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 15 maja 15, 06:58

nie wierzcie testom philipsa sa one zawyżone o okolo 7-15% osobiście byłem w fabrykach philipsa i wiem jak to wyglada ale philips jest jedna z wielu najlepszych firm bo jesli chodzi o żywotność świetlowek to albo philips lub sylvania nie kupujcie innych a jesli chodzi o ceny ledow do akwarystyki to jeszcze długo nic sie nie zmieni a dlaczego po pierwsze i podstawa sprawa jest chodliwość jest zbyt mała aby co spadalo po drugie dystrybutorzy widzą na tym dużą kase i dowalaja 200-500% marży na to

przykład na początku żarówka z gwintem gu10 kosztowala bagatela 70-100 zł jakość była kiepska wielkość światła to samo
a teraz gu 10 6w 6000k daje 570 lm i kosztuje 15,00 w dodatku kiedyś (nadal w niektórych firmach) jest problem z gwarancjami

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości