Belka czy pokrywa ?!

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: deXter » 15 maja 15, 07:43

abiba pisze:jeżeli chodzi ci o te piki to w wiekszosći testowanych na spektrometrze diod były nie tyle piki ile czarne dziury brakującego widma

Nie wytłumaczę Ci tego dokładnie bo po prostu brakuje mi wiedzy, ale miałem okazję porównać sobie lapmę LED vs świetlówki T8. Może to była kwestia T8, a może doboru diód w lampie LED nie wiem.
Wiem, że dobrane było tak aby lm/W było tyle samo z jednego i drugiego źródła światła i rośliny po miesiącu wyglądały dla mnie lepiej z resztą po drodze musiałem zwiększyć nawożenie.

To samo było u kolegów morszczaków, pod LED polipy wyciągały się jak oszalałe.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 15 maja 15, 12:25

No a ciekawe czy powstaną kiedyś (o ile już ich nie ma), rury T8 z diodami w środku :P Ja belki kupować innej nie mam zamiaru, ale jeśli kiedyś się okaże, że diody będą lepsze i na moją kieszeń, to rury T8 z diodami mogę kupić.

TishiTib
Narybek
Narybek
Posty: 94
Rejestracja: 7 kwietnia 15, 11:01

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: TishiTib » 15 maja 15, 12:27

proszę cię uprzejmie

T8 LED

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Alina_33 » 15 maja 15, 16:03

No już coś jest. Nie znam się na tym, ale ciekawe czy te świetlówki są w stanie uzyskać światło o temperaturze chociaż to 6500K... Ja mam teraz nad pudełkiem z bojownikiem świetlówkę Osram 11W, ale światło jest ciemne i roślinki nie rosną, tylko rogatkowi to światło odpowiada.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 15 maja 15, 22:13

Dexter - ledy w porównaniu z T8 już na pierwszy rzut oka wypadają lepiej i tu raczej nie ma dyskusji i takie porównania mają średni sens ale porównaie LED vs T5 już owszem .
Jeśli znane są jakieś testy porównawcze w prawidłowych warunkach będe dozgonnie wdzięczny za informacje .

To że rosliny rosną na ledach to juz przetestowałem ale z wybarwianiem to już gorzej . Wprowadzanie kilku kolorowych diod jest w/g mnie poronionym pomysłem więc aktualnie jestem na etapie zastosowania diod RGB ale nie bardzo chce mi sie wszystko od podstaw odkrywać .
Wprawdzie mam zakupione 3 identyczne zbiorniki jakieś diody też sie już znalazły ale brakuje mi jakiegoś sensownego punktu odniesienia

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 16 maja 15, 07:24

Alina_33 pisze:No a ciekawe czy powstaną kiedyś (o ile już ich nie ma), rury T8 z diodami w środku :P Ja belki kupować innej nie mam zamiaru, ale jeśli kiedyś się okaże, że diody będą lepsze i na moją kieszeń, to rury T8 z diodami mogę kupić.


są już w barwach 3000k,4500k,6000k

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 16 maja 15, 07:26

TishiTib pisze:proszę cię uprzejmie

T8 LED


drogie i to bardzo

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: deXter » 16 maja 15, 15:25

Edytuj posty i to bardzo.
Więc widzisz abiba moje doświadczenia w takim razie są nikłe i to, że Ciężko będzie wybarwić rośliny też w sumie wiem, ale jak to mówią coś kosztem czegoś :D
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 16 maja 15, 16:56

deXter pisze:ale jak to mówią coś kosztem czegoś

Tylko nie wiadomo co za co dostajemy .

Jak już pisałem na roslinach znam sie raczej średnioale mimo to pozwolę sie podzielić swoimi przemyśleniami na temat szybszego wzrostu na ledach :

Jak wiemy światło pokonując słup wody modyfikuje swoje widmo do tego stopnia że na pewnej głębokości przestajemy rozróżniać kolory w ogóle a w miedzyczasie owo rozróżnianie jest zaburzone .
Wiemy że głebokie akwaria roslinne generuja wiele kopotów a jednym z nich jest nadmierny wzrost roślin z jednoczesnym zwiększeniem miedzywęźla aby po dotarciu do powierzchni zacząć sie względnie poprawnie rozwijać .
Otóż tajemnica szybszego wzrostu niektórych rośłin na LED-ach to własnie owo niekompletne widmo nieco podobne do dużych głębokości które to obiecuje roślinkom że jak sie wyciągną to dotrą do obszaru obfitości światła .
Stąd też np czerwone rośliny na ledach rosną (wyciągają ) sie nienaturalnie szybko (mocno) kosztem wybarwienia .
Z ukwiałami i koralami to już całkiem kiepsko u mnie ale podejrzewam że tez tutaj następuje wyścig po światło .
Przeprowadzając niezbyt dokładny test z roslinkami polegającymi na przenoszeniu ich miedzy różnie oświetlonymi zbiornikami uzyskałem w kilku przypadkach roślinki wprawdzie wyrośnięte ale dość karykaturalne.
Oczywiście trawkom itp roslinkom takie oszustwo przyrody nie szkodzi stąd przekonanie o większej energetycznośći ledów

Awatar użytkownika
Sance
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2364
Rejestracja: 21 kwietnia 14, 11:18

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: Sance » 16 maja 15, 17:19

barttsw pisze:drogie i to bardzo

To nie lampy są drogie tylko kurs złotówki do euro jest tragiczny. Jeżeli przeliczysz to na średnie zarobki Europejczyka będzie to równowartość 20 zł........

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 16 maja 15, 19:51


Awatar użytkownika
KAMYK32
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3224
Rejestracja: 22 grudnia 13, 17:30
Lokalizacja: GDAŃSK

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: KAMYK32 » 16 maja 15, 20:15


Dużo droższe mam w Tange :razz: co prawda dokładnie nie wiem co to bo kupił zestaw :mrgreen: ,ale 6500 k ma i przy zimnej 9W ni ma problemów z tym mniej wymagającym zielskiem.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 18 maja 15, 06:41



jak i jedna tak i druga wielkie g kąt świecenia tylko 120 stopni:D

kupujcie świetlówki led 300 st
wiec
9w (18w) 31,-
18w (36w) 43,90
22w (58w) 64,60

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: abiba » 18 maja 15, 07:09

Po pierwsze to były pierwsze z brzegu przykłady.
Po drugie to akurat nie jestem pewien czy mając typową pokrywę bez układu optycznego typu odblysnik lub temu podobne nie wybrałbym właśnie 120 st
Ale to wszystko oznacza że mamy wybór w akceptowalnych pieniądzach

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Belka czy pokrywa ?!

Postautor: barttsw » 18 maja 15, 07:12

jest tak niewielka roznica ze nie oplca sie
i najważniejsze zwróć uwage jak one są zasilane

jak ktoś mieszka w okolicach oświęcimia bielska białej jestem wstanie w takich cenach załatwić

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 77 gości