Wentylator do akwarium

anigh
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 28 lutego 14, 16:13

Wentylator do akwarium

Postautor: anigh » 10 września 15, 15:46

Mam w akwarium 22stopnie, potrzebuję schłodzić do ok 20. Tak sobie szukam na internecie i szukam i widzę dużo ludzi, którzy polecają montowanie wentylatorów do pokrywy w celu zwiększenia parowania + zmniejszenia temp. wody. Z drugiej strony bawić mi się nie chcę, wolę gotowe rozwiązania... nie nadaję się do zabaw w elektronika. Czy takie gotowce zdają egzamin? http://allegro.pl/aqualighter-afan-went ... 87246.html Moje akwarium ma 72 litry i szukam czegoś, co mi pomoże zrzucić te 2 stopnie. Dziś właśnie zdjęliśmy pokrywę i patrzymy co się dzieje, była podmianka wody i z 24 zeszło do tych 22 i tak się trzyma już 2h, mam nadzieję, że nie urośnie. Można jeszcze kupić wentylator na taką "klamrę" coby się trzymał brzegu szybki... ale co będzie skuteczniejsze? Bo chłodziarki do 72l nie opłaca się kupować.

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Alina_33 » 10 września 15, 16:28

Ładne w sumie, tylko czy nie jest to trochę za drogie? Stówka + wysyłka, trochę ból... Tu chodzi najbardziej o dmuchanie na taflę wody, żeby powodować ruch wody i zwiększenie parowania. Ja chłodzę swoją 72-dwójkę wodnym systemem chodzenia, nie powodującym nadmiernego parowania. Wężyk dookoła akwa (wewnątrz), oba końce wężyka w wiaderku wstawionym do torbolodówki, jeden koniec podpięty do wylotu dodatkowego filtra (we wiadrze), tak że zimna woda krąży w wężyku ochładzając wodę w akwa.

anigh
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 28 lutego 14, 16:13

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: anigh » 10 września 15, 16:37

I jaką masz temperaturę? Można prosić zdjęcie? Nie bardzo rozumiem jak to wygląda. Ludzie piszą,że można też przewiercić lodówkę turystyczną i puścić przez nią wężyk z filtra zewnętrznego który posiadam, tylko tam trzeba będzie dostarczać ciągle lód, a od października zaczynam studia i może mnie nie być długo np od 10-19,a tak to wiatrak tylko włączyć i już...

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: deXter » 10 września 15, 18:02

anigh pisze:tóry posiadam, tylko tam trzeba będzie dostarczać ciągle lód, a od października z

Kupujesz aktywną lodówkę turystyczną, która podłączasz do termostatu.
Lodówka działa, póki woda nie osiągnie zadanej temperatury :)
Pytanie co Ty tam chcesz mieć, że musisz mieć 20 stopni?
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Alina_33 » 10 września 15, 20:06

Tu masz zdjęcia, tylko teraz mam pudełko styropianowe zamiast tej torby wyłożonej aluminium.

http://www.aquaforum.pl/viewtopic.php?t ... c&start=60

Z lodem trzeba biegać jak masz takie rozwiązanie jak ja, ale są też takie małe lodówki akumulatorowe, tylko, że tanie nie są, a do tego trzeba zrobić otwory w dekielku, na kabel od filtra i dwa na wężyk. Ewentualnie, jeśli ta lodówka ma wyjmowalne drzwiczki/dekielek, to może dałoby się dopasować to ze styropianu, żeby zimno trzymało, ale nie trzeba było psuć drzwiczek.

Też jestem ciekawa co wymaga takiej raczej zimnej temperatury... Już 22 stopnie to niskawo, a 20 to już zimnica... Ja do mojego basenu nie wchodzę poniżej 22 stopni :P

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: deXter » 11 września 15, 07:05

Alina_33 pisze:Z lodem trzeba biegać jak masz takie rozwiązanie jak ja, ale są też takie małe lodówki akumulatorowe, t

Jakie akumulatorowe? Zwykła lodówka turystyczna 12/230V koszt koło 100-150 zł.
Do tego pompa wody i 2 przepusty na węże.

Pytanie ile taka lodówka prawie ciągłej pracy da radę.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

anigh
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 28 lutego 14, 16:13

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: anigh » 11 września 15, 10:18

Po nocy stwierdzam, iż temperatura akwarium sama spadła do lekko poniżej 20 stopni. Zobaczymy jak to się utrzyma i przez ile. W akwarium na razie pustki, robię dopiero testy i temu tak schładzam :) Najprawdopodobniej wszystko wskazuje na to, że są to testy bez celu, bo jutro sprawdzam czy uda mi się dostawić drugą świetlówkę pod pokrywę, jeżeli to możliwe to będzie baniak roślinny, jeżeli nie to jadę 300km po zwierze do akwarium i ta temperatura właśnie dla niego. Wszystko się rozwikła jutro.

Alina_33 dziękuję za zdjęcia poglądowe ale staram się ukryć wszystko co możliwe w akwarium, więc taka rureczka by mnie drażniła po jakimś czasie. Znając mnie, pewnie nie obyło by się bez inwestycji w szklaną spiralę podłączoną ponad taflą wody do wężyka...

Z roślinami nie mam za dużo wspólnego, kiedyś próbowaliśmy zasadzić to, co przyszło z łupkami w gratisie i nic z tego nie wyszło. Nawet nie wiem, czy 30W światła na takie akwarium będzie wystarczające. Jeśli się już uda domontować tą świetlówkę, w niedziele się biorę na zakupy i do czytania lekturki, 4 tygodnie dojrzewania i może się pochwalę chociaż wątpię, bo nie mam daru do układania oraz znając mnie, nic z tego nie wyjdzie :) Ciężkie jest życie akwarysty

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Alina_33 » 11 września 15, 12:43

Powiem szczerze, że ja po pierwsze nie starałam się tego ukryć, a po drugie mam trochę słaby filtr w tym wiaderku i nie dałby rady przetłoczyć wody przez długi wężyk i jeszcze poskręcany, wiem, bo próbowałam go do tego zmusić, z marnym skutkiem. Ale technicznie w zależności od aranżacji akwarium, można ten wężyk tak poprowadzić, by nie było go widać. Gdyby to ode mnie zależało, to u siebie dałabym go za filtrem i przeciągnęła go przez całą długość akwarium tuż przy podłożu. Przy moim zachwaszczeniu baniaka, nie byłby szczególnie widoczny. Ale mój filtr to tylko Aquael Fan Mini, a on za wysoko słupa wody nie podniesie.

Wszystko zależy od warunków i indywidualnych predyspozycji. Ja mam bojownika, rybę labiryntową, i przy nim za bardzo dmuchać na wodę nie wolno. Do tego przy użyciu wentylatorów woda bardzo dużo paruje. W zeszłym roku, latem, miałam jeszcze akwarium 112 L i tam wiatraczek w pokrywie, wyparowywało mi 10 L/tydzień... Pewnie niektórych akwarystów to nie przeraża, ale duża wilgotność w pomieszczeniu rozwaliła mi 3 zasilacze do kompa.

Oczywiście miałam na myśli lodówkę turystyczną zasilaną kabelkami, a nie akumulatorem, przejęzyczenie.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: abiba » 11 września 15, 22:54

Alina_33 pisze:ale duża wilgotność w pomieszczeniu rozwaliła mi 3 zasilacze do kompa.


Sorry ale nie wierze :) - przyczyna pewnie inna była bo inaczej to miałbym pogrom w moim sprzećie ( 2x 600l + 0k 60l .

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Alina_33 » 12 września 15, 18:10

To uwierz, bo to fakt. Nie mam powodu koloryzować. Wszystko zależy też od wentylacji pomieszczenia, a ja mam w pokoju ptaki, więc nie zostawiam otwartych drzwi nigdy, Jedynie otwieram okna.

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: deXter » 14 września 15, 14:44

Czyli masz w pokoju tragiczne warunki do życia ;?
Współczuje.

anigh pisze:eżeli nie to jadę 300km po zwierze do akwarium i ta temperatura właśnie dla niego. Wszystko się rozwikła jutro.

Jeżeli myślisz nad askalotlem to myśl nad lodówką ;]

Zawsze masz opcje chłodzenia wodnego od komputera, które też swoje kosztuje, ale cóż.
Albo zakup nowej chłodnicy samochodowej, która nie zawsze jest droga i chowanie tego w szafce.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
Draku
Opiekun FanPage
Opiekun FanPage
Posty: 401
Rejestracja: 2 maja 15, 19:17
Lokalizacja: Międzychód

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Draku » 14 września 15, 15:46

Alina_33 pisze:o uwierz, bo to fakt. Nie mam powodu koloryzować. Wszystko zależy też od wentylacji pomieszczenia, a ja mam w pokoju ptaki, więc nie zostawiam otwartych drzwi nigdy, Jedynie otwieram okna.


zasilacz od wilgoci? pewnie miałaś za mocne podzespoły to i zasilacz się palił albo za dużo rzeczy na 1 lini, czesto przychodzą ludzie do mnie do serwisu ze spalonymi zasilaczami i spowodowane to jest właśnie przez złe podłączenie. od wilgoci to raczej jakieś podzespoły by padły bo w zasilaczu nie ma co paść :)
Obrazek

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Alina_33 » 14 września 15, 17:22

Jeżeli złe podłączenie, to w sklepie komputer źle podłączyli, bo ja niczego sama w bebechach nie grzebię. System zainstaluję, stery, gry, programy, OK, ale bebechy to nie moja działka jest :P

anigh
Ryba
Ryba
Posty: 149
Rejestracja: 28 lutego 14, 16:13

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: anigh » 16 września 15, 15:23

deXter pisze:Jeżeli myślisz nad askalotlem to myśl nad lodówką ;]


Właśnie nad nim myślę a w sumie już go nawet mam. Temperatura 18-19 only day :)
Kuzyn elektronik skonstruował mi wiatrak, który zrzuca temperaturę o 4 stopnie.
Jak już podrośnie, zmienię akwarium na większe czyli pewnie na zimę. Dziś została zrobiona lodówka na "chrobale", jeszcze tylko wstępne klejenie i szpachla i może kiedyś jak ulepszę wizualnie to zapodam pomysł i zdjęcia :)


Co do zasilaczy - 550W miały wadę fabryczną. U mnie też 2 trafiło więc może załapałaś się na tą serię

Awatar użytkownika
Alina_33
Fish Master
Fish Master
Posty: 1133
Rejestracja: 16 stycznia 14, 23:19

Re: Wentylator do akwarium

Postautor: Alina_33 » 16 września 15, 15:57

Najpierw siadł mi 500 W Chiefftec, ale stary, miał prawo. Potem kupiłam jakąś taniochę porównywalnie mocną, siadł po trzech miesiącach, oddałam do sklepu oddali mi kasę, bo był jakiś problem z dostawcą, nie wnikam. Kupiłam 450 W Tacens.... 5 miesięcy i trup. Wymienili mi na takiego samego, ale tamten komputer leży teraz nieużywany, bo ja mam od niedawna nowy, więc nie wiem co by było jakbym ciągle miała ten stary. Z nowym kompem nie mam żadnych problemów odpukać, ale ja 7 miesięcy nie miałam w ogóle akwarium, wiec zaczęło mi się robić nawet za suche powietrze. Więc sobie myślę, że jak mam się męczyć z nawilżaczami to sobie machnę akwarium.... :P


Generalnie, co do chłodzenia, to najefektywniejsze i najmniej obsługowe są oczywiście wentylatorki. Ale czasem są dla nich przeciwwskazania, tak jak w moim przypadku (bojownik i wilgoć).

Askaloty są śliczne, sama też bym chciała takowego zwierza mieć, ale nie da się mieć wszystkiego i jednocześnie wszystkim się prawidłowo zajmować, no istnieją pewne ograniczenia :) Daj fotkę :) Mi się podobają najbardziej takie ciemno grafitowe, jakby trochę niebieskie. Widziałam kiedyś takiego w sklepie, kochana morda :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 40 gości