Filtracja w 410l

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 8 grudnia 15, 19:44

W pracy od dłuższego czasu przymierzamy się do akwarium, miejsce jest, budżet jest, osoby do opieki są więc przy okazji Św.Mikołaja postanowiliśmy działać i ....... znalazłem i kupiłem stelaż z dwoma akwariami, 400l góra i 180l na dole. Postanowiliśmy wykorzystać dolne akwarium do filtracji, w tym celu chcemy wydzielić tylną część na media filtracyjne a przód zostawić dla ryb.Pytanie brzmi jaką powierzchnię wydzielić do filtracji tych 400l. Akwarium ma wymiar 150x40x30, chciałbym pozostawić jak największą powierzchnię dla ryb. Pomyślałem żeby filtr był zasilony z obu stron i kierunek przez media prowadził do komory z pompą na środku, czyli powstały by dwie symetryczne komory filtracyjne. Czy 10cm wystarczy?? Jakie pompy zastosować? Za wszelkie podpowiedzi co do konstrukcji komór będę wdzięczny.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtracja w 410l

Postautor: abiba » 8 grudnia 15, 20:55

trochę nietypowa koncepcja ale mam pewne przemyślenia dot. podobnego rozwiazania:

1. wyprowadziłbym pompe poza akwarium bo wodą i tak musi opuścić zbiornik do pompowania go górnego- zastosowałbym pompe obiegową od CO
2. zastosowałbym gąbkę na całej długości akwarium w dodatku zawinąłbym na boczne ścianki tworząc tak jakby podwójny hamburg lecz zamiast wypukłego narożnika wklęsły. Na allegro znalazłem niebieską gąbke która robiłaby za tło dodatkowo
3. zastosowałbym 2 zasysy w narożnikach któe łaczyły by sie poza akwarium i do pompy która tłoczyłaby do górnego zbiornika
4. w górnym zbiorniku wykonałbym przelew którym woda wracałaby do dolnego
5. na powrocie zainstalowałbym jakąś filtrację aby energia grawitacyjna opadającej wody sie nie marnowała

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 9 grudnia 15, 14:59

Tło z gąbki odpada, zbiornik jest stosunkowo płytki i nie ma możliwości zabierania tej powierzchni, co do gąbek w narożnikach jako prefiltr jest do rozważenia w dalszym etapie, teraz najważniejsze jest dla nas obliczenie powierzchni potrzebnej do filtracji aby zdecydować jakie rozwiązanie zastosujemy.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtracja w 410l

Postautor: abiba » 9 grudnia 15, 16:25

leopard33 pisze:Postanowiliśmy wykorzystać dolne akwarium do filtracji, w tym celu chcemy wydzielić tylną część na media filtracyjne a przód zostawić dla ryb.
leopard33 pisze:Tło z gąbki odpada, zbiornik jest stosunkowo płytki i nie ma możliwości zabierania tej powierzchni

Przyznam się że nie rozumiem

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 10 grudnia 15, 10:08

abiba pisze:
leopard33 pisze:Postanowiliśmy wykorzystać dolne akwarium do filtracji, w tym celu chcemy wydzielić tylną część na media filtracyjne a przód zostawić dla ryb.
leopard33 pisze:Tło z gąbki odpada, zbiornik jest stosunkowo płytki i nie ma możliwości zabierania tej powierzchni

Przyznam się że nie rozumiem

A więc od początku, powierzchnię z tyłu akwarium chcemy przeznaczyć na filtr w dolnym akwarium do filtracji górnego a w nim nie zamierzam zabierać powierzchni.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtracja w 410l

Postautor: abiba » 10 grudnia 15, 21:10

no więc moja propozycja właśnie tak wygląda - gabka na tylnej i bocznych ścianach DOLNEGO akwarium a woda pobierana własnie zza tej gabki i tłoczona do górnego akwarium zas powrót zrealizowany poprzez tzw pudełko przelewowe które zainstalowane jest tak jak kaskada (filtr kaskadowy ) więc miejsca nie zabiera

Takie rozwiązanie nie zabiera w ogóle miejsca w górnym zbiorniku i ok 4-5cm w dolnym który to zamierzacie przeznaczyć do filtracji.

4-5 cm bo gabka grubości 3cm plus dystans dla swobodnego przepływu wody zrobiony np z kratki (podkładu) przysznicowego czy jak to sie nazywa

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 12 grudnia 15, 21:00

abiba pisze:no więc moja propozycja właśnie tak wygląda - gabka na tylnej i bocznych ścianach DOLNEGO akwarium a woda pobierana własnie zza tej gabki i tłoczona do górnego akwarium zas powrót zrealizowany poprzez tzw pudełko przelewowe które zainstalowane jest tak jak kaskada (filtr kaskadowy ) więc miejsca nie zabiera

Takie rozwiązanie nie zabiera w ogóle miejsca w górnym zbiorniku i ok 4-5cm w dolnym który to zamierzacie przeznaczyć do filtracji.

4-5 cm bo gabka grubości 3cm plus dystans dla swobodnego przepływu wody zrobiony np z kratki (podkładu) przysznicowego czy jak to sie nazywa

A no to teraz wszystko jasne, inaczej to zrozumiałem. Ja raczej mam na myśli przedzielenie dolnego akwarium szybą i zrobić komory jak w sumpie.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtracja w 410l

Postautor: deXter » 14 grudnia 15, 11:11

Ale po co zabierać pół akwarium skoro można zrobić filtr na tylnej ścianie :)
Który będzie imo o wiele bardziej wydajny.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 14 grudnia 15, 19:58

Masz na myśli panel postawiony za zbiornikiem, jeżeli tak to takie rozwiązanie też biorę pod uwagę, jedyny problem że za zbiornikiem jest tylko 4cm miejsca, pytanie czy to wystarczy???
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtracja w 410l

Postautor: abiba » 14 grudnia 15, 20:14

Jest jeszcze opcja filtra podżwirowego .

Jeżeli filtracje podżwirową uzupełnimy o mechanik opisany wyżej masz bliską ideałowi filtracje bez zajmowania miejsca

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtracja w 410l

Postautor: deXter » 15 grudnia 15, 10:29

Leo, nie mam na myśli panel w akwarium puszczony na tylnej ścianie akwarium zabudowany szkłem, albo jak proponował abiba gąbką.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 15 grudnia 15, 21:46

deXter pisze:Leo, nie mam na myśli panel w akwarium puszczony na tylnej ścianie akwarium zabudowany szkłem, albo jak proponował abiba gąbką.

No właśnie takiego rozwiązanie nie chcę, baniak ma nietypowe rozmiary 150x40x67 więc nie bardzo jest z czego urwać na filtr. Po przemyśleniach doszedłem do wniosku że będą panele za zbiornikami, pytałem szklarza o koszt sklejenia i jest on do zaakceptowania. Panel miałby wymiar 150cm i wysokość tak ze 30cm, pytanie o trzeci wymiar, ile tak minimalnie trzeba zrobić, myślę że te 5cm najmniej.
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
Greek
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 3620
Rejestracja: 25 sierpnia 08, 16:05
Lokalizacja: Kraków

Re: Filtracja w 410l

Postautor: Greek » 15 grudnia 15, 22:18

To zrób panel z boku.
/
Przeciwko despotyzmowi, zatykaniu ust i wkładaniu w nie niewypowiedzianych zdań.

Awatar użytkownika
leopard33
Akwarysta
Akwarysta
Posty: 922
Rejestracja: 4 października 08, 18:23
Lokalizacja: WaWa

Re: Filtracja w 410l

Postautor: leopard33 » 16 grudnia 15, 07:22

Greek pisze:To zrób panel z boku.

Z boku odpada, względy estetyczne, mam miejsce z tyłu i tam będzie panel. Pozostaje tylko kwestia wymiarów, pewne jest że wykorzystam całą długość akwarium 150cm, ponieważ panel będzie wąski to nie może być głęboki, myślę że max.30cm, pozostaje szerokość, są 4cm.....to mało.....będę robił "podest" na którym będzie stał panel tak aby były równo górne krawędzie, jak będzie podest to i można wygospodarować kilka dodatkowych centymetrów, pytanie tylko ile ???
[42,5l]: Crystal Red, Red Cherry
[73,5l]: 1+3 Betta splendens
[243l]: 1+1Thorichthys maculipinnis, 1+1 Cryptoheros sp. 'honduras red point', 1+3 Ancistrus red

Awatar użytkownika
deXter
Moderator
Moderator
Posty: 15791
Rejestracja: 7 grudnia 08, 23:29
Lokalizacja: Grójec

Re: Filtracja w 410l

Postautor: deXter » 16 grudnia 15, 07:56

leopard33 pisze:pytanie o trzeci wymiar, ile tak minimalnie trzeba zrobić, myślę że te 5cm najmniej.

To idź w kubły.
Bawienie się w takie rzeczy nie ma sensu, ba panel zasypiesz raz i tyle z tego będzie.
Aigel pisze:deXter, jaki ty cham jesteś


http://instagram.com/dexsuj_pierc <--FOLLOW ME!
Estimative Index
Nawozy Blue-Line kocur stuffik dla naszych chwastów

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 76 gości