Filtracja do 240L z dyskowcami

goro5
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 13:26
Lokalizacja: Miechów

Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: goro5 » 18 lipca 16, 11:52

Witam,
Wkrótce zamierzam zmienić sprzęt do filtracji w akwarium. Aktualnie to aquael midikani 800 z mocniejszą pompą (wydajność ok. 320 l/h) i unifilter 1000. Przy obsadzie liczącej 5 dyskowców, 12 neonków, 2 kirysy, podmieniam wodę 2 razy w tygodniu po 30%. Jest to męczące i chciałbym wrócić do podmian raz w tygodniu. Chciałbym zostać przy Aquaelu. Czy sądzicie, że Unimax 500 poprawi filtrację? Nie bardzo mam miejsce, aby działały 2 filtry jednocześnie, więc chciałbym postawić na 1 a konkretny.
Druga podmiana jest powodowana tym, że w 5 dniu po ostatniej podmianie na szybach robi się zielony osad. Parametry wody:
temp/ 28 st. C
Oświetlenie: 2xT8 30 W, 1xT5 39W, 3x paski led.
pH 6,8-7
KH 4
NO2 0,025
NO3 10
PO4 1,5

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: barttsw » 18 lipca 16, 12:11

kolego bierz najwiekszy z mozliwych filtrów na jaki cie stac i zejdz z tym swiatłem w doł
po zatymdyskowce jak i neone (przypuszczam że Innesa) to czarne wody

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: Dhuz » 18 lipca 16, 12:15

goro5 pisze:12 neonków, 2 kirysy
goro5 pisze:temp/ 28 st. C
Zlitujże się nad tymi rybami i zostaw same dyskowce.

Zmniejsz solarę, to nie będziesz mieć glonów, a rybom wyjdzie na dobre.

goro5
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 13:26
Lokalizacja: Miechów

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: goro5 » 18 lipca 16, 12:57

Dyskowce pojawiły się kilka miesięcy temu. Do tej pory to było akwarium towarzyskie. Nowych gatunków z pewnością nie kupię, ale wyrzucić ich też nie zamierzam a chętnych nie ma. Gdzieniegdzie pojawiają się od 1,5 miesiąca krasnorosty; do opanowania, ale samo to, że są jest wystarczająco wnerwiające. Sądzę, że to własnie efekt niewystarczającej filtracji.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: barttsw » 18 lipca 16, 13:03

filtracja i swiatło

goro5
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 13:26
Lokalizacja: Miechów

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: goro5 » 18 lipca 16, 13:13

Ilość światła wynika z faktu, że w akwarium jest sporo roślin. We wcześniejszych postach nie wspomniałem o dozowaniu CO2. Łącznie wychodzi ok. 0,6 W/l, a to za dużo przecież nie jest.
Poniżej ostatnie aktualne zdjęcie, choć odrobinę się już zmieniło.

http://www.fotosik.pl/zdjecie/abc9406483adc44d

Wracając do sedna, czy unimax 500 wg Was będzie wystarczający?

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: barttsw » 18 lipca 16, 13:19

rob co chcesz
ale pamietaj to sa żywe stworzenia

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: Dhuz » 18 lipca 16, 13:26

goro5 pisze:Łącznie wychodzi ok. 0,6 W/l, a to za dużo przecież nie jest.
Dla ryby czarnych wód już jest.

Typowo chłodnolubne neony Innesa z paletkami w 28 stopniach.
Ja myślałem, że to chociaż czerwone masz... T__T

CO2 to nie jest zawsze recepta na roślinność, tak samo z solarą.

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: abiba » 18 lipca 16, 15:00

Pytanie było o wymianę filtra jako antidotum na glony więc odpowiadajac tylko na to pytanie to na zielone glony z pewnościa nie pomoże ale z uwagi na obecność krasnych i pozostałe okoliczności modernizacja (wymiana) filtracji jest wręcz niezbedna i Twój wybór nalezy potraktować jako sensowny

goro5
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 13:26
Lokalizacja: Miechów

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: goro5 » 18 lipca 16, 15:15

Dzięki, konkretna odpowiedź. Czy ten filtr jest wart ceny, czy coś innego?

Awatar użytkownika
Dhuz
Moderator
Moderator
Posty: 3491
Rejestracja: 1 marca 15, 10:47
Lokalizacja: Wieliczka

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: Dhuz » 18 lipca 16, 15:28

Chcesz filtra wartego ceny, to idź w JBLe albo 700tke od razu, bez sensu stosować półśrodki, skoro chcesz coś w tym zbiorniku mieć dobrze. ;-)

Awatar użytkownika
Marcinus71
Fish Master
Fish Master
Posty: 1039
Rejestracja: 13 grudnia 15, 10:09
Lokalizacja: Szczecin

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: Marcinus71 » 18 lipca 16, 18:19

goro5 pisze:Dzięki, konkretna odpowiedź. Czy ten filtr jest wart ceny, czy coś innego?


Po pierwsze to kwestia ile możesz dać kasy. Najlepiej Eheim proffesional potem JBL potem Unimax na koncu HW w odpowiednich modelach.

Po drugie nie dziw sie ze ludzie reagują na warunki jakie stworzyles rybom. Na zdjeciu wyraźnie widać ze to neony Innesa axwiec ryby ktore należy trzymać w temp 22-23C. Ty je gotujesz w 28C i mocnym jak dla nich (ryby wod czarnych) świetle trzymasz. To tak jakbyś eskimosa przeteleportowal do Afryki i tam mu kazał spedzic cale życie. Zlituj się nad nimi to żywe zwierzęta. Ja Innesy trzymalem przez 6 dni w 28C jak wyskoczyla ospa po zakupie ich i patrzyłem czy wytrzymają, ana szczęście wytrzymaly, ale caly czas to dla nich mordega. Dlugo nie pozyją. Okaz im troche serca.

goro5
Ryba
Ryba
Posty: 148
Rejestracja: 21 kwietnia 07, 13:26
Lokalizacja: Miechów

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: goro5 » 18 lipca 16, 19:48

Wiem, że Wasze opinie motywowane są głównie dbałością o dobro zwierząt i chwała Wam za to. Jednak i mnie przyświeca ten sam cel. Oświetlenie 0,5 W/l to minimum, jak wielokrotnie z resztą na tym forum czytałem, dla uprawy niektórych gatunków roślin. Bujna roślinność daje mnóstwo kryjówek, miejsc o znacznym zaciemnieniu dla ryb. Temperatura dla neonów za wysoka, fakt. Niemniej jednak czują się dobrze sądząc po ich zachowaniu, od marca nie zauważyłem aby padła choć sztuka. Nie będę kupował nowych, ale z tymi nie mam co zrobić, więc muszą wieść żywot w symbiozie z dyskami, obu jak najdłuższy.

barttsw
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 8988
Rejestracja: 4 maja 15, 11:44
Lokalizacja: BLACK WATER AQUARIUM

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: barttsw » 18 lipca 16, 19:55

goro5 pisze:Temperatura dla neonów za wysoka, fakt. Niemniej jednak czują się dobrze sądząc po ich zachowaniu, od marca nie zauważyłem aby padła choć sztuka

czytaj ne zdychaja
goro5 pisze:ale z tymi nie mam co zrobić, więc muszą wieść żywot w symbiozie z dyskami, obu jak najdłuższy.
oddaj do zoologa nawet za darmo daj ogloszenie na lokalnych forach olx

abiba
Aqua Rodzina
Aqua Rodzina
Posty: 2215
Rejestracja: 3 lutego 15, 14:43

Re: Filtracja do 240L z dyskowcami

Postautor: abiba » 18 lipca 16, 20:03

goro5 pisze:Oświetlenie 0,5 W/l to minimum, jak wielokrotnie z resztą na tym forum czytałem, dla uprawy niektórych gatunków roślin.

Dla niektórych to nawet to jest za mało więc chodzi o to aby pogodzić interes ryb i roslin.
Sadzę ze warto zastanowić sie nad wymiana niektórych roślin w Twoim baniaku na mniej światłolubne.

Sadze że na wstępie możesz wyłaczyć paski led gdyż dla życia roślin wnoszą one nie wiele a jakiś krok w kierunku poprawy bytowania ryb zostanie zrobiony.
Jest też całkiem mozliwe że sprawa glonów zielonych sie w pewnym sensie rozwiąże bo zwykle światło z pasków najbardziej wspomaga własnie wysyp tychże

ps
barttsw -w wielu sklepach ryb nawet za darmo nie chcą przyjmować (i jakoś mnie to nie zaskakuje )

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości